"Від Орбана - одні проблеми": в Євросоюзі втомилися від Угорщини та очікують погіршення відносин з нею

Читать на русском

Лідери Європейського Союзу сумніваються в тому, чи можна взагалі довіряти такому політикові

Читать на русском
Ізоляція Орбана
В Брюсселі вже не знають, чи вважати Будапешт за партнера, чи ні - особливо після зустрічі Орбана з путіним

Лідери Європейського Союзу сумніваються в тому, чи можна взагалі довіряти такому політикові

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан знаходиться сьогодні в загальноєвропейській ізоляції. Вона значно сильніша, ніж будь-коли раніше. Лідери ЄС вже невпевнені в тому, що можна довіряти такому партнерові, та очікують в майбутньому все більше проблем від Будапешту.

Про це пише видання The Guardian з посиланням на джерела в європейській дипломатії. Зазначається, що останньою краплею стала зустріч Орбана з путіним, а також його нещодавні заяви про Євросоюз. 

Представники євродипломатії заявляють, що останнім часом від Орбана - одні проблеми. Заяви політика дають привід вважати Угорщину якщо не відкрито недружньою країною для ЄС, то як мінімум не надто до нього прихильною. 

Окремий подив в ЄС викликала зустріч Орбана та путіна. Там угорський лідер тиснув руку кремлівському диктаторові, називав агресивну війну проти України "військовою операцією" та виражав надію на те, що невдовзі настане мир. Про перемогу Києва та покарання агресора, звичайно, в цьому випадку не йшлося. 

"Нещодавня зустріч Орбана з путіним у Пекіні й те, як угорський прем'єр-міністр порівняв ЄС із Радянським Союзом, ставить під сумнів, чи можемо ми все ще довіряти цій країні як союзнику і партнеру" – сказав журналістам один європейський дипломат на умовах анонімності.

Джерела додають, що ЄС скептично налаштований щодо подальших відносин з Угорщиною. Очікується, що вони, скоріше за все, ставатимуть ще більш важкими, а проблеми будуть глибшими та загрожуватимуть "спільним рішенням зі стратегічно важливих питань". 

"Угорщина стає все більше і більше ізольованою" - коротко додав ще один дипломат ЄС на умовах анонімності. 

Офіційний Будапешт все це ніяк не коментує. Втім, "не під камери" місцеві посадовці визнають момент ізоляції та кажуть, що це може продовжитися й в майбутньому.

"Існує багато невизначеності щодо майбутнього… Але те, що можна сказати напевно, це те, що в майбутньому буде більший ризик бути ізольованим" – визнав високопоставлений угорський посадовець, який також говорив на умовах анонімності.

Угорщина vs ЄС: що не так?

Зазначимо, що проблеми у стосунках з Угорщиною має не тільки Україна. Власне кажучи, за період правління Орбана Будапешт встиг в тій чи іншій мірі посваритися майже з усіма своїми сусідами по європейській родині. 

Для того, аби зрозуміти, через що Угорщина, власне, поводить себе так, як поводить, і що є тому причиною, варто трохи розібратися в тому, хто взагалі такий Віктор Орбан та які він має політичні погляди. 

Свій шлях майбутній угорський лідер починав типово для тих часів. Він відслужив у армії, був секретарем в місцевому комсомолі тощо. Як-то кажуть, "рухався за партійною лінією". Однак тоді на горизонті з'явилися нові перспективи, а загальна кон'юнктура змінился. 

Тоді Орбан став на ліберальні рейки. Він виступав за розрив з СРСР, за вивід радянських військ з території Угорщини, та навіть стажувався у фонді Сороса - тому самому, який він згодом, вже будучи при владі, заборонить та вижене з країни

Однак коли майбутній голова уряду прийшов на посаду - все змінилося. З ліберала Орбан поступово перетворився на затятого консерватора. Нагадаємо також, що сумарно він перебуває при владі вже близько 18 років - майже як його "друг" путін. 

Орбан гарно ставиться до російського диктатора, постійно критикує Україну та Європейський Союз, дозволяє собі публічно не погоджуватися з окремими рішеннями ЄС та не виконувати їх тощо. Політик вважає європейські цінності "неприйнятними" для Угорщини, а свій режим прямо називає "неліберальною демократією". Вже вставши на чолі країни, він провів ряд консервативних реформ, значно посилив владу своєї канцлерії, заборонив окремі ЗМІ та громадські організації, відмовився приймати біженців з Близького Сходу, а в конституції прямо прописав, що "Бог та християнство об'єднують угорську націю", таким чином як би давши свою відповідь на позицію ЄС щодо ЛГБТ. Окремі дослідники вважають, що Орбан створив в Угорщині щось на кшталт власної "сім'ї", як це було в Україні за часів Віктора Януковича. Тобто йдеться про напівмафіозний режим, в якому мають владу та заробляють лише ті, хто наближений до першого обличчя держави. Ось таку країну побудував Віктор Орбан за 17 з гаком років на посаді. 

При цьому режим Орбана неможливо назвати диктаторським. Окремі українські ЗМІ називають його так, однак це не досить правильна оцінка ситуації. Втім, у тому, що орбанівська влада за своєю суттю є цілковито авторитарною, сумнівів немає. 

Сьогоднішня орбанівська Угорщина - це класичний неліберальний автократичний режим. На чолі якого стоїть політик, який раз за разом виграє вибори (його вже звинувачували в фальсифікаціях), переслідує опозицію, публічно зневажає Європу та її цінності - при цьому залюбки отримуючи європейські гроші.

Окремо слід відмітити слабкість та своєрідну "нервовість" відносин Угорщини з Україною. Орбан регулярно робить заяви на кшталт того, що не потрібно підтримувати Київ. А голова МЗС країни нещодавно перебував у Мінську (Білорусь), де закликав Україну почати мирні переговори з агресором. 

За словами міністра закордонних справ Угорщини, Будапешт виступає за якнайскоріший мир, і вважає, що його можна досягти лише дипломатичним шляхом. Формально це чиста правда: кожна війна закінчується за столом мирних переговорів. Однак Петер Сійярто не сказав жодного слова про перемогу України, про численні військові злочини росіян тощо. Тому цей шлях для нашої держави наразі є неприйнятним, а подібні заяви лише підривають загальноєвропейську єдність у підтримці Києва. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.