Загроза на ЗАЕС: все заміновано, кадировці чекають вказівок – репортаж Інформатора

Читать на русском

Небезпека в окупованому Енергодарі та на ЗАЕС – станція витримає збій з охолоджуванням та відсутність електрики, але ситуація під питанням через свавілля військових, багато з яких є маргіналами

Читать на русском
ЗАЕС - коллаж
Другий Чорнобиль в Україні можливий не лише через злий намір, а й тому що в російській армії багато ідіотів зі зброєю.

Небезпека в окупованому Енергодарі та на ЗАЕС – станція витримає збій з охолоджуванням та відсутність електрики, але ситуація під питанням через свавілля військових, багато з яких є маргіналами

Масштабне лихо с ЗАЕС може трапитися лише за цілеспрямованого ракетного удару по станції. Підірвати її як Каховську ГЕС дуже складно. Зниження рівня води у ставку-охолоджувачі ймовірно не призведе до некотрольованого вибуху, навіть за умов відсутності електрики на майданчику станції. Про це Інформатор-Україна дізнався у експертів під час критичного загострення ситуації навколо ЗАЕС. Відносний спокій у заявах МАГАТЕ, керівники якої були з візитом на станції нещодавно, може свідчити про те ж саме. Ми також поспілкувалися з мешканцями Енергодара. Та вони не виключають, що росіяни здатні нанести ракетний удар по ЗАЕС, щоб викликати ще одну кризу на кшталт тієї, що відбулася на Херсонщині. 

16 червня Володимир Зеленський в інтерв'ю закордонним медіа поділився побоюванням, що росія має намір підірвати Запорізьку АЕС. Такі ж побоювання у мешканців окупованого Енергодару, з якими вдалося поспілкуватися репортерам Інформатора. Вони навіть наголошують на тих самих мотивах, хоча живуть в окупації. Окупанти хочуть здійснити теракт, аби світ тиснув на Київ, вимагаючи зупинити конфлікт. 

Цікаво, що наші співбесідники, чиї дані ми не можемо оприлюднити з міркувань їхньої безпеки, перебувають майже в повній інформаційній ізоляції. Тобто навряд чи дивляться вечірні звернення президента, як інша частина країни. При тому вони дісталися тих самих висновків. Наразі рівень небезпеки в Енергодарі вважають найвищчим.

Вони також додають, що ЗАЕС вже довгий час працює по новітнім технологіям американської компанії Westinghouse, які росіяни не змогли повністю опанувати. Це одна з причин, з яких вони так і не змогли повністю інтегрувати станцію у власну систему Росатома. Також з цієї причини вони продовжують змушувати український персонал ЗАЕС до співпарці, причому, навіть піддають тортурам деяких працівників. 

Проте підірвати ЗАЕС не дуже просто. Також експерти вважають, що станції не загрожує вибух внаслідок підрива дамби Каховської ГЕС, що спричинив зниження рівня води у Каховському водосховищі та пов'язаному з ним ставку-охолоджувачу ЗАЕС.

Але підрив дамби мешканці Енергодару вважають справжньою катастрофою. Зокрема, їм здається, що тепер надії на визволення з окупації все більш видаються марними. 

 

Єдина надія для місцевих – це котел, у якому може опинитися армія орків

Наш співбесідник Олексій (ім'я змінено) – відома людина, зокрема за анонімними дописами у соцмережах. Саме через соцмережі ми з ним і зв'язалися. Олексій мешкає в Енергодарі, він фахівець з енергетики, йому добре відомо, що саме відбувається на станції. 

Олексій ділиться з Інформатором деталями щодо того, як вплинув на місто підрив Каховської ГЕС. Каже, багато місцевих у прямому сенсі впали у відчай. Адже тепер видно, що росіяни ні перед чим не зупиняться. З урахуванням загрози підриву ЗАЕС, штурм Енергодара місцевим видається неможливим. Містян також вразило мовчання світової спільноти щодо подій на Херсонщині. Тут відзначають – бурхливої реакції не сталося. Не станеться мабуть і у випадку підриву ЗАЕС. 

«Ми думали, що трагедія на ГЕС хоч якось приверне увагу, все-таки в Енергодарі найбільша АЕС в Європі, але світу байдуже», - каже Олексій.

Представники МАГАТЕ на ЗАЕС
МАГАТЕ декілька разів відвідувало АЕС, але не змогло допомогти. 

Олексій додає, що станція зможе працювати у майбутньому попри обмелення ставка-охолоджувача. Він каже: рівень води у ставку вдається контролювати, завдяки місцевим свердловинам. Останній енергоблок АЕС через загрозу росіяни переводять в холодний режим. Після цього станція лише буде споживати енергію з об’єднаної енергосистеми України.

«Сама ЗАЕС підірвати дуже непросто. Все-таки американські технології, втому числі й з безпеки», - пояснює він.

Але життя в окупації саме в цьому регіоні місцеві вважають занадто важким. Це стосується навіть колаборантів. Окупанти нікому не довіряють. Ще гірше, що вони не можуть контролювати навіть власних людей, зокрема, так звану поліцію та військових. І всі вони мародерять, грабують і навіть вбивають місцевих. 

Єдине, на що розраховують енергодарці зараз - це котел, у якому може опинитися їх місто та станція у разі успішного контрнаступу ЗСУ. Якщо будуть взяті припортові міста – російська армія змушена буде відступити з Енергодару, щоб не опинитися у «котлі», вважають у місті.

Проте як себе поведуть окупанти у разі відступу – прогнозувати ніхто не береться. Навіть до російських атомників військові не прислухаються, а діють за наказами воєнно-політичного керівництва.

 

На ЗАЕС росіяни вкрали технологічні секрети Westinghouse, але не все змогли зрозуміти

Росіяни не приховували, що хочуть зробити атомну електростанцію частиною «Росатому», а також забезпечувати електроенергією зі станції окуповані південні території та Крим. З літа минулого року на станції знаходяться декілька десятків працівників «Росатому».

Проте на ділі виявилось не все так просто. Адже для цього потрібно переналаштувати технологічні процеси та побудувати додаткові лінії електропередач – а це час, кошти, технології, та й роботи в умовах бойових дій провести занадто складно.  

В Антикризовому експертному ядерному центрі України (АЯЕЦУ) пояснюють, що ЗАЕС використовує новітнє американське обладнання та технології компанії Westinghouse.

«Американська технологія дозволяє збільшити вміст палива в реакторі на 15 відсотків, що забезпечує роботу реактора не 300 діб, а від 18 місяців до двох років. Усі спроби «Росатому» вийти на термін понад 400 діб завершилися пошкодженим паливом та розтрощеним обладнанням», - пояснили в АЯЕЦУ.

Росіян цікавило програмне забезпечення, аналіз характеристик палива та експлуатації, конструкторська документація. За свідченням співробітників ЗАЕС, частину технологій окупанти вже викрали, також вивезли американське обладнання до росії для дослідження.  

 

Російські військові вбивають родини колаборантів та загрожують безпеці станції

ЗАЕС
Навіть енергетики з росії налякані безвідповідальною поведінкою військових, які створили проживання в місті та роботу на станції вкрай небезпечними. 

Як свідчать атомники, для ЗАЕС немає нічого гіршого, ніж російські військові. В переважній більшості це малоосвічені люди та маргінали, які навіть не розуміють де вони знаходяться, і якими наслідками це загрожує світу. Особливо небезпечними вважають батальони кадировців, не всі там навіть розуміють російську, а тому їм важко пояснити, чого не можна робити. 

Спочатку військові залякували співробітників АЄС. До деяких застосовували тортури, деяких заохочували грошовими виплатами.

«Знайшлися колаборанти, які почали вихвалятися, що отримують дві зарплатні – одну українську, іншу російську, яка набагато більше. Агітували виїхавши повернутися, розповідали, що "росія там назавжди". Паралельно, на ключових постах на станції просив лишитися і «Енергоатом» – росіяни просто не справились би з управлінням станцією. Вони й за мету собі це не ставили – їхні атомники просто приїхали викрасти технології», – каже Олексій.    

 Чимало співробітників під тиском змушені були підписати контракти з «Росатомом». Для решти й досі намагаються максимально ускладнити життя. В соцмережах є багато повідомленнь щодо ситуації, яка склалася. 

Ядерний шантаж росії: чи зважиться країна-агресор підірвати ЗАЕС? 3

При тому сама станція, як свідчать співробітники ЗАЄС, замінована по периметру та всередині, а на території стоїть військова техніка окупантів. МАГАТЕ і ООН допомогти нічим не можуть.

«Вони й самі так іноді кажуть: все заміновано, чекаємо вказівок», – розповідає наш співбесідник. 

Терор в Енергодарі триває від самого початку окупації. Місцеві кажуть, що саме тут окупанти навіть не намагалися видавати з себе "асвабадітєлєй":

«Людей викрадали зі своїх домівок, одних вивозили в невідомому напрямку, інших садили у підвал тут же, на місці. Загарбники не приховували, що для них війна – спосіб заробітку. Найчастіше у родичів викрадених вимагали гроші за те, щоб повернути близьку людину додому, або за те, щоб «на підвалі» її не били. Багато хто змушений був діставати відкладені на чорний день накопичення, продавати ювелірні вироби, інколи розраховувались навіть побутовою технікою. Росіяни не гребували нічим», - каже Олексій.     

Навіть колаборанти в Енергодарі не почувають себе у безпеці. Повідомлення про це можливо знайти у соцмережах:  

«У підгірному вбили родину, яка приїхала з ринку додому і застала солдат, що грабують їх будинок. Навіть те, що їх донька Ірина (колишній адвокат) співпрацює з окупантами, не врятувало». 

Ядерний шантаж росії: чи зважиться країна-агресор підірвати ЗАЕС? 2

 

Як Фукусіма допомогає ЗАЕС вистояти під час війни – коментар фахівця

Більше деталей про безпеку ЗАЕС Інформатор-Україна дізнався у колишнього голови громадської ради Державної інспекції ядерного регулювання Олексія Толкачова.

За словами фахівця, після аварії на японській АЕС «Фукусіма», на українських АЕС були проведені стрес-тести на випадок надзвичайних ситуацій.

«За їх результатами на українських АЕС були запроваджені технологічні рішення, які виключають можливість повторення аварії на АЕС Фукусіма. Зокрема, були створені системи перетворення водню, щоб виключити можливість вибуху реактора навіть за умови втрати електропостачання, втрати рідини охолоджувача, землетрусу і інших несприятливих обставин»,  – пояснює Толкачов.

ЗАЕС
Фахівці впевнені, що ЗАЕС витримає відсутність електрики чи критично низький рівень води, що необхідна для охолоджування реакторів. 

Коли українців лякають Чорнобилем, то забувають сказати про принципову відмінність реакторів на Запорізькій АЕС (ВВЕР-1000, проект В-320) від чорнобильських реакторів РБМК-1000.

«Всі реактори ВВЕР-1000 сховані у герметичний конфаймент - оболонку з півтораметрового напруженого залізобетону, яка має витримати як зовнішнє падіння легкого літака, так і внутрішній вибух, аварію і викид радіоактивних матеріалів. На Чорнобильській АЕС такого конфайменту не було. До речі, його немає і на Ленінградській, Курській та Смоленській АЕС, де досі експлуатують чорнобильські ректори РБМК. Не варто там необачно курити. Отож, реактор закритий в герметичній оболонці, за яку нічого не вийде, хіба що орки почнуть планомірно бомбардувати конфаймент декількома надпотужними бомбами. Та навіть після цього ще треба зруйнувати корпус реактора. По-друге, на ЗАЕС, в реакторах ВВЕР-1000, лише 66 тонн урану в кожному реакторі. В чорнобильських реакторах РБМК було значно більше - 192 тонни.

Нарешті Толкачов називає реактори на Запорізькій АЕС "докритичними", на відміну від Чорнобильскої АЕС, де були "надкритичні". Це означає, що в реакторі не може статися самовільний розгон потужності, як це було на ЧАЕС. Якщо реактор ВВЕР-1000 залишити без нагляду, то він самовільно заглохне. На ЧАЕС було навпаки. 

За словами Толкачова, масштабна біда може статися хіба що у випадку удару ракетних ударів по ЗАЕС. Інши причини видаються зараз малореальними. 

 

473 доби в окупації

До повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року в Енергодарі проживало більш як 54 тисячі мешканців, з яких 11 тисяч працювали на Запорізькій АЄС. Енергетики були і є в кожній родині місцевих. Сказати, скільки людей проживає наразі там – неможливо.  

Сама електростанція забезпечувала до 25% виробітку всієї енергетики в енергосистемі України. 

Країна-агресор окупувала місто та захопила станцію у ніч на 4 березня 2022 року. Незважаючи на протести місцевих та спроби заблокувати просування підрозділів армії рф, росіяни просто показово обстріляли місто та розігнали беззбройних енергодарців, потім зайняли місцеву мерію та ЗАЕС. Наразі місто в окупації перебуває 473 доби.

За словами одного з працівників станції, якому вдалося виїхати з окупації, в мерії росіянам передали списки власників зброї, тероборонівців та ветеранів АТО. Всі вони у короткий термін були затримані. Доля багатьох наразі невідома. 

Приблизно з осені у місті почалась активна паспортизація місцевих, особливо це стосувалось працівників ЗАЕС. Втім, вона провалилась.

Окупанти вважають Енергодар проблемним містом, навіть попри значну кількіть добровільних колаборантів та тих, кого змусили співпрацювати. Тому там намагаються не помічати свавілля військових, які грабують квартири, готелі та державні установи. Значну роль у місті та районі відіграють кадировці. 

Тим не менш, в Енергодарі діє рух опору. Навіть дані ідейних колаборантів регулярно викладають у соцмережах. 

Раніше Інформатор повідомляв, що за прогнозами віськового експерта Олега Жданова, є ще один сценарій регіональної дестабілізації – замість ЗАЕС росіяни можуть зробити провокації на АЕС Курська, щоб звинуватити Україну у теракті. Також експерти відповіли на питання Інформатора щодо кількості країн, яких торкнеться небезпека у разі масштабної аварії на ЗАЕС. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.