В теорії технічні можливості для блокування Telegram існують, кажуть опитані "Інформатором" експерти, однак це дуже складно, дорого та геть не гарантує позитивний результат
Усі дискусії про необхідність заборонити Telegram в Україні врешті упираються в одну просту проблему: чи це взагалі реально зробити технічно. Експерти, опитані "Інформатором", оцінюють цю задачу як надзвичайно складну і майже неможливу. Хоча навряд чи це розуміють в комітеті Верховної Ради по свободі слова, який у середу, 28 люто, заявив про необхідність шукати шляхи заборони месенджера, переплутав його при цьому із соціальною мережею.
То чи все-таки можливо повністю припинити роботу Telegram суто технічно? "Інформатор" розбирався в питанні.
Сучасна історія вже знає приклади боротьби з "Телеграмом". Однак приклади, м'яко кажучи, не найкращі: месенджер блокували в росії, Ірані, Афганістані та Китаї. Зазначимо, що повного блокування не вдалося досягнути ніде. Хай із уповільненням, хай через VPN-сервіси, приватні мережі та "сірі" клієнти, але застосунок продовжує працювати навіть там, де його забороняють - хоча й з певними складнощами.
Україна, якщо забажає, також зможе піти шляхом вищезгаданих держав, каже медіаексперт Олександр Глущенко. Однак зробити це нам буде значно складніше, ніж Китаю чи рф з усіма їхніми технічними можливостями. А може, й взагалі неможливо.
"З технологічної точки зору Telegram — не сайт, а сервіс, яким користуються через додатки. Ми не знаємо, куди додаток веде, яка маршрутизація, це можна перевірити, лише коли скануєш трафік. І тут виникає велика проблема, що архітектура "Телеграма" створена так, що його забанити досить складно. Як показала практика рф, коли вони його пробували банити, вони не справилися з цим. Але російські провайдери наразі мають на своїх базах обладнання, яке фільтрує, моніторить та записує трафік, і в деяких регіонах або можна уповільнити роботу, або взагалі зробили неможливим використання. Будь-яка країна з тоталітарним режимом і з такою самою архітектурою телеком-мереж де контролюється трафік та зовнішні канали може спробувати побороти, заборонити і відключити Telegram. Але Україна не відноситься до таких країн. І у нас немає технологічних можливостей на прикладі росії чи КНДР чи КНР щось заборонити, або уповільнити. Тому ті люди, які кажуть, що TG потрібно заборонити, вони повинні до бажання прикладати технологічне рішення. Я вважаю, що ми TG без інвестицій в мережі не заборонимо і не відключимо. Це технічно неможливо", - розказав "Інформатору" Глущенко.
Експерт каже, що владі необхідно більш грамотно використовувати цю платформу, а також комунікувати з суспільством. При обізнаному користуванні та інформаційній гігієні Telegram залишиться зручним, потрібним та привабливим майданчиком і надалі.
Схожу думку висловив "Інформатору" й директор з маркетингу провайдера "Фрегат" Сергій Шишкін. Він каже, що заблокувати Telegram в теорії можливо, однак на практиці абсолютно тотальний бан ще не вдавався нікому. Адже сама платформа створена таким чином, щоб запобігати блокуванню. Тож це ризикує перетворитися на "боротьбу з вітряними млинами".
"Заборонити Telegram дуже складно. Він же так спроєктований, аби цьому й запобігати. Звісно можна писати провайдерам, щоб вони блокували напрямки трафіку, порти тощо. Займатися чимось таким, що буде схоже на зусилля щодо блокування. У нас "ВКонтакте" заблокований. Але він же працює, якщо треба. У випадку з "Телеграмом" ситуація дещо інакша. Поки що не доведено, що телеграм скомпрометований. Це більше плітки... Якщо буде закон "блокувати телегу" — це почнуть робити, бо закон є закон. Але це буде дуже неякісно виходити. А Telegram зі свого боку почне протидіяти. І не всім це сподобається. В результаті буде якась каша... Це процес, від якого не дуже зрозумілий зиск. Який намір?.. Технічно — це можливо, але дуже складно, і не факт що до чогось призведе. Боротьба з Telegram — це боротьба з вітряними млинами", - резюмував Шишкін.
Нарешті, прокоментували ситуацію і представники влади. Зокрема, висловився керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко.
"Заборонити/заблокувати Телеграм в Україні неможливо і наразі це питання так не стоїть. Повірте, знаю про що кажу... Проукраїнські медіа в ТГ вибили проросійські канали з нашого інформаційного простору. І це важлива складова інфобезпеки. Просто потрібно розумно працювати з цими медіа для захисту країни від ворожих вкидів та ІПСО", - написав Коваленко.
Нагадаємо, вчора пройшло засідання комітету зі свободи слова. Там казали і про "телегу": мовляв, треба забороняти. При цьому депутати продемонстрували свій рівень експертності в питанні, коли месенджер чомусь назвали "соціальною мережею", хоча, як свідчать відкриті джерела, це абсолютно різні речі за своїм функціоналом, смисловим наповненням та навіть зовнішнім виглядом інтерфейсу. Після цієї заяви голова комітету Ярослав Юрчишин навіть змушений був почати виправдовуватися та пояснювати свою позицію.
"Не обійшли співрозмовники увагою і тему загрози національній безпеці від соціальної мережі "Телеграм". Учасники круглого столу висловили переконання, що необхідно шукати шляхи для заборони її діяльності в Україні", - йдеться в повідомленні на сайті Верховної Ради.
Думки представників керівництва держави в цьому питанні схожі. Зокрема, про "небезпеку Telegram" розказували в ГУР. Також месенджер дуже активно та неодноразово критикував секретар Радбезу Олексій Данілов. Але при цьому - парадокс! - уся офіційна влада (включаючи президента) та держоргани України активно й успішно ведуть свої Telegram-канали.
Прості ж українці до "телеги" ставляться в цілому позитивно. Даний застосунок є найпопулярнішим джерелом інформації для громадян. За даними КМІСу, 44% отримують новини саме з "Телеграму". Цей показник випереджає інтернет-сайти, телебачення та будь-які інші форми споживання контенту і робить "Телеграм" абсолютним лідером медіапростору.
В цьому контексті його потенційне блокування викликає одразу декілька фундаментальних проблем. По-перше, сприйняття українцями цього рішення навряд чи буде позитивним. По-друге, як ми вже зазначили, суто технічно ця задача є надскладною, якщо взагалі можливою.
Підсумовуючи, можна зробити висновок: спроби заборони "телеги" в Україні навряд чи будуть успішними. Навіть якщо не зважати на суспільну думку, яка навряд чи це підтримає - блокування месенджеру стане для держави "головним болем" виключно через технічні особливості платформи. А тому чи є взагалі якийсь сенс вести про це розмови чи навіть тестувати способи бану - велике питання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.