Заборона Telegram полегшить життя російському ІПСО: аргументи Інформатора

Telegram-канали мігруватимуть до Twitter (мережа X) разом з аудиторією та рекламними бюджетами, проте саме цей майданчик вважається найбільш загрозливим з точки зору російської пропаганди, що зараз визнано на рівні Євросоюзу

Заборона Telegram в Україні
Інформатор проаналізував, що станеться, якщо закрити Telegram

Спроби заборонити Telegram не принесуть очікуваного результату, оскільки це лише майданчик, що використовують для просування медіапроектів. Українські канали Telegram шукатимуть нові майданчики для просування свого контенту - найімовірніше, це будуть WhatsApp чи Twitter (тепер мережа Х, - ред.) Вірогідно, заборона Telegram призведе до зростання інтересу до Twitter, тому що аудиторія вже зрозуміла переваги коротких та швидких повідомленнь. Проте у Twitter зосереджена, мабуть, найбільша кількість акаунтів, пов'язаних з російським ІПСО, адже соцмережу Ілона Маска вже визнано найбільшим джерелом російської пропаганди в ЄС. Про це йдеться у пості Facebook головного редактора видання "Інформатор-Україна" Андрія Хрустальова.

"Українські проекти, що зараз у телеграмі, шукатимуть інші майданчики. Це буде воцап чи твіттер, причому, швидше, твіттер, тому що у твіттері, або як там він називається [мережа X], є органічне просування, тоді як у ватсапі його немає. А ті, хто хоче заборонити телеграм, вони взагалі бачили, яка там твориться трешачина – у твіттері? Там російське іпсо, поки що незатребуване, бо у нас твіттер ще мало хто читає, панує під виглядом порохоботів, зелеботів та інших ботів, під заступництвом доброго друга України Ілона Маска. І ось туди ви хочете направити багатомільйонну аудиторію споживачів заголовків з невинного телеграма", - пише Хрустальов, звертаючись зокрема до секретаря РНБО Олексія Данілова, який запропонував блокування популярної в Україні соцмережі.

У пості йдеться про те, що технічно обмежити доступ до телеграму може бути складно через технічні особливості функціонування цього месенджера (обмін повідомленнями здійснюється через розгалужену мережу серверів, і заблокувати доступ до них не завжди можливо технічно). Обмежити доступ, як колись до ВКонтакте, до Telegram буде важко. Мова може йти скоріше про заборону Telegram на рівні закону.

Таке рішення вб'є всі українські канали у Telegram, що живуть за рахунок грошей за рекламу (тобто так само, як і всі медіа). Рекламодавці не стануть просувати свої продукти на забороненому майданчику.

Проте у Telegram залишаться у доступі всі російські канали, до того ж, й такі, що маскуються під українські, як, наприклад,Типичная Одесса. Бо гроші від реклами їм не потрібні, фінансування вони отримують з кремля. Тобто саме до цих каналів (за відсутністю інших) буде прикута увага аудиторії, що з якихось міркувань, зокрема, через звичку, бажатиме користуватися Telegram.

Цілком неправильно оцінювати авторитетність чи достовірність контенту у Telegram в цілому, бо Telegram залишається лише майданчиком, на якому розміщені дуже різні проекти. Треба оцінювати окремо кожен з них. Всі ці проекти будуть змушені мігрувати на інші майданчики, найбільш ймовірно – у Twitter (мережа X), бо на відміну від WhatsApp, у Twitter є органічне просування. Проте Twitter набагато небезпечніший майданчик в сенсі просування російскої пропаганди, а його загрозливий вплив визнає навіть Євросоюз.

Проте бюджети не повернуться, тому що у разі заборони Telegram, популярні у цьому додатку канали мігруватимуть до інших майданчиків, за ними піде їх аудиторія, а слідом власне гроші, пише головний редактор Інформатор-Україна. При цьому Telegram-канали не є конкурентами сайтів новин, бо вони пропонують різні підходи для споживання інформації: у Telegram - лише заголовки, щоб бути в курсі важливих поточних подій, у Інтернет-медіа - поглиблений аналіз та деталі для тих новин, які відповідають інтересам конкретної людини.

Це підтверджують дані статистики. Попри стрімке зростання аудиторії Telegram-каналів, що спостерігалося останніми роками, розмір аудиторії Інтернет-медіа не скорочувався, відзначає Хрустальов.

Чому інтернет-медіа не є конкурентами Telegram

Згідно з даними Київського міжнародного інституту соціології, недавнє опитування визнало Telegram основним джерелом інформації для 63% респондентів. 43% українців визначили його найважливішим для себе джерелом, перевищуючи інші платформи, такі як YouTube, українські інтернет-ЗМІ, Facebook і ТБ-марафон. Опитування показало, що 51% користувачів виражають довіру Telegram, що робить його лідером серед інших джерел інформації.

Одночасно з цим, інтернет-медіа не є конкурентами телеграм-каналів, і зростання передплатників каналів не впливає на розмір аудиторії споживачів інтернет-медіа, свідчить статистика Gemius. Політтехнологи, журналісти та експерти підкреслюють, що технічно обмежити доступ до Telegram в Україні буде надто складно. Вони також застерігають від можливих наслідків для політиків, які ризикують втратити виборців через недооцінення популярності месенджера серед українців.

Експерти наголошують, що заборона Telegram може бути непродуманою політикою, особливо з огляду на невдачі схожої спроби в росії. Вони підкреслюють можливість обходження блокування за допомогою VPN, а також росту популярності Telegram навіть під час спроб його заборонити. Залишається відкритим питання: чи ризикнуть українські політики своєю популярністю і виборцями, спробуючи блокувати Telegram під час виборчої кампанії? Зауважимо, що експерти вже зараз підкреслюють важливість розуміння технічних реалій та наслідків таких необдуманих рішень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube