В Ощадбанку вказують, що клієнтка винна у втраті кредитних коштів
Жінка втратила з рахунків Ощадбанку кредитні кошти у розмірі 61 500 гривень. Вона вимагає їх повернути, але фінустанова не поспішає, звинувачуючи клієнтку в розголошенні конфіденційної інформації. Про це йдеться у рішенні Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області, опублікованому 26 червня 2025 року.
28.05.2024 року невстановлена особа викрала з рахунків жінки в Ощадбанку кредитні кошти трьома транзакціями на суму 25 тисяч гривень, 25 тисяч гривень, 11 500 гривень, всього на загальну суму 61 500 гривень. Тільки дізнавшись про вчинення вказаних протиправних дій, вона одразу звернулася до фінансової установи. Також написала заяву в поліцію про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4, ст. 185 Кримінального кодексу України. Листами банку не повідомлялось про факт проведення службового розслідування щодо даних випадків та вжиття заходів банківського контролю зі збереження коштів клієнтів. Громадянка вважає такі дії протиправними, а фінансове положення споживача фінансових послуг таким, яке підлягає поновленню.
"Позивачка своїми діями (розголошення персональних даних, реквізитів платіжних карток банку та одноразових кодів підтвердження) сприяла незаконному використанню інформації, що дало змогу банку ініціювати платіжні операції від імені позивача, у цьому випадку, хоча і без її фізичної участі, але за допомогою електронної ідентифікації її як власниці рахунку. Технічно банк не несе відповідальність за операції, що виконуються із ПІН-кодом в додатку "Ощад-24/7", оскільки в такій ситуації, немає технічної можливості встановити, ким саме була проведена операція, оскільки вважається, що код відомий тільки власнику картки, з його номера телефона, а значить, операцію виконував саме володілець карти", - заявили в Ощадбанку.
Позов жінки задовольнили. Суд визнав незаконною бездіяльність посадових осіб АТ «Державний ощадний банк України» по невідновленню залишку коштів на її банківському рахунку до того стану, у якому він був перед виконанням операцій по зняттю з нього коштів 28.05.2024 року. АТ «Державний ощадний банк України» зобов'язали здійснити перерахунок заборгованості за кредитним договором, укладеним між АТ «Державний ощадний банк України» та нею із вирахуванням сум знятих коштів за 28.05.2024 року та відповідних нарахувань.
"Наявними у справі доказами доводиться, що з банківського рахунку позивачки, відкритого АТ "Ощадбанк" на підставі заяви про приєднання від 27.02.2023 року, 28.05.2024 року було здійснено списання грошових коштів: 25 тисяч гривень, 25 тисяч гривень, 11 550 гривень на загальну суму 61 550 гривень. Списання коштів з її рахунку відбулося без належної правової підстави, внаслідок списання трьома транзакціями. Позивачка, виявивши безпідставне списання коштів, невідкладно повідомила банк та правоохоронні органи про цей факт, внаслідок чого відомості були внесені до ЄРДР. Судом не було встановлено, що списання коштів з рахунку громадянки відбулося внаслідок дії чи бездіяльності останньої, які сприяли втраті, незаконному використанню персонального ідентифікаційного номера (коду) або іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції за кредитною карткою. Суд зазначає, що безпідставне списання відповідачем коштів із карткового рахунку позивача через положення ст. 1073 ЦК України покладає на відповідача обов'язок негайно після виявлення порушення, зарахувати відповідну суму на рахунок клієнта, сплатити проценти та відшкодувати збитки, якщо інше не встановлено законом. Дії відповідача не відповідають вимогам ст. 1073 ЦК України, ст. 37 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», п. 7.8 Положення про порядок емісії спеціальних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використання, затвердженого постановою правління Національного банку України від 05.11.2014 року № 705. Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.