З поганим кредитним рейтингом на роботу не беруть: кого стосується і як перевіряють історію боргів кандидата

Читать на русском

Кредитним рейтингом кандидата на роботу цікавляться не всюди і не всі роботодавці

Читать на русском
Роботодавці можуть перевіряти кредитну історію
Роботодавці можуть перевіряти кредитну історію

Кредитним рейтингом кандидата на роботу цікавляться не всюди і не всі роботодавці

Один з критеріїв, за яким кандидата можуть оцінювати перед тим, як взяти його на роботу – його кредитний рейтинг. Це робиться з метою виявити наскільки людина здатна виконувати свої фінансові зобов’язання. Яких посад це стосується і як роботодавець може перевірити кредитну історію людини.

Кого можуть перевірити на кредитний рейтинг

Це стосується посад, які передбачають обробку готівки, доступ до конфіденційної фінансової інформації компанії, бухгалтерський облік тощо.
Робота, пов’язана з грошима або матеріальними цінностями, вимагає від працівника вміння правильно управляти грошима. Але такі фактори, як купа протермінованих платежів або потрапляння в Єдиний реєстр боржників, можуть погіршити ваші шанси отримати посаду.

Але перевіряють кредитний рейтинг або історію не у всіх і не всюди.

На які саме посади можуть перевіряти кредитний рейтинг або історію кандидатів:

  • продавців, менеджерів з продажу, касирів, супервайзерів, торгівельних представників, операторів контакт-центрів;
  • керівництва вищої ланки;
  • бухгалтерів, банкірів, експертів-оцінювачів;
  • учителів, вихователів, логопедів;
  • ЛОР-лікарів, асистентів лікарів, стоматологів;
  • логістів, водіїв, експедиторів, охоронців, різноробочих, швачок, слюсарів;
  • бариста, кондитерів.

Звичайно, якщо виявиться, наприклад, що потенційний працівник брав кредит на відкриття бізнесу перед повномасштабним вторгенням й потім війна забрала у людини все, така ситуація розглядатиметься в індивідуальному порядку.

До того ж тільки за кредитним рейтингом або кредитною історією не можна сформувати остаточну думку щодо кандидата. Роботодавці дивляться й на інші фактори.

Як роботодавець може отримати інформацію

Є перший варіант: роботодавець напряму просить кандидата надати свою кредитну історію або рейтинг. Тоді людина приносить роздруковану або надсилає в електронному вигляді довідку з УБКІ (Українського Бюро Кредитних Історій, — прим. ред.), чи сформовану в особистому кабінеті ПриватБанку.

Є другий варіант розвитку подій, коли кандидат самостійно не надає дані щодо своєї кредитної історії або рейтингу. Тоді роботодавець може отримати інформацію лише у разі, якщо всі умови виконані одночасно:

  • він є юридичною особою;
  • у нього є згода потенційного працівника на отримання такої інформації;
  • він під’єднаний до бази УБКІ, що можливо завдяки окремому договору з Бюро.

Якщо роботодавець підключений до УБКІ, але не має згоди від потенційного працівника на отримання даних щодо його кредитної історії або рейтингу, самостійно він отримати таку інформацію не зможе. УБКІ просто не надасть її.
ФОПи не мають доступу до Бюро й до кредитного рейтингу або історії, якщо кандидат самостійно не надасть роздруківку або електронний витяг потенційному роботодавцю.

Які дані може побачити роботодавець

Роботодавець отримає такі самі дані, що побачить будь-яка людина, яка самостійно сформує довідку з УБКІ або в особистому кабінеті ПриватБанку:

  • сукупна кількість оформлених кредитів;
  • хто кредитодавець;
  • які строки кредитування;
  • коли був оформлений кредит;
  • сума кредиту;
  • помісячні протермінування.

Щоб краще зрозуміти, як це виглядає, ви можете самостійно запросити довідку з УБКІ про ваш кредитний рейтинг та історію й подивитися. (Це можна зробити на сайті УБКІ або в особистому кабінеті ПриватБанку). Те, що ви отримаєте, побачить і роботодавець за умови, якщо він підключений до бази УБКІ й має вашу згоду на доступ до даних, або якщо ви надали йому цю інформацію самостійно.

Єдиний реєстр боржників (ЄРБ) — інша історія. В Україні людина потрапляє в реєстр не тому, що в неї поганий кредитний рейтинг або історія, а тому, що є боржником у виконавчому провадженні. Воно виникає, коли у вас є якийсь борг й він підтверджений судовим рішенням або виконавчим написом нотаріуса.

З допомогою Єдиного реєстру боржників, автоматизованої системи виконавчого провадження і стану розгляду справи на сайті Судової влади України можна сформувати чітке уявлення про те, яка людина намагається працевлаштуватися.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.