Зараз Україна через посередництво Червоного Хреста намагається відшукати таких людей і встановити з ними зв'язок
Понад 1 млн українських громадян незаконно вивезено на територію російської федерації, заявила 9 травня уповноважена Верховна Рада з прав людини Людмила Денісова. З них понад 200 тисяч – діти.
Інформатор вирішив розібратися, як відбувалися ці депортації і чи можуть “біженці” мимоволі повернутися додому.
Наведені Денисовою цифри підтверджує начальник Національного центру управління обороною рф Михайло Мізінцев. Він додав, що в Росії працюють понад 9,5 тисяч пунктів тимчасового розміщення людей з України. Зазвичай, до росії вивозять жителів з окупованих територій Донбасу, а також з Маріуполя, окупованих районів Херсонської та Запорізької областей.
За словами Людмили Денісової, Україна має підтверджену інформацію, що росія заздалегідь готувалася до примусової депортації такої величезної кількості громадян. «У нас є інформація, що були направлені директиви з центру влади росії, щоб в інших федеральних округах створили табори. Зокрема, скільки та в якому окрузі має бути таборів, та на яку кількість людей», – розповіла вона.
Омбудсмен зауважила, що вивезених з України громадян планували замінювати росіянами з віддалених регіонів рф. Денисова наголосила, що насильницьке вивезення українців до росії є порушенням Женевської конвенції та воєнним злочином.
Зараз Україна через посередництво Червоного Хреста намагається відшукати таких людей і встановити з ними зв'язок. Деяких, які опинилися в регіонах росії, що межують з Європою або дружніми країнами, вдалося повернути, але найскладніше налагодити зв'язок з особливо віддаленими регіонами.
Ганна Просвітова координатор волонтерської ініціативи “Служба психологічної підтримки українців”. Тридцять фахівців із підтвердженою профільною освітою допомагають українцям у всьому світі онлайн. Побачивши у ФБ посаду російської волонтерки про те, що потрібні психологи для українців, Ганна спочатку обурилася і відповіла, що єдине, чим росіяни можуть допомогти українцям - це допомогти їм виїхати з рф.
“Я не уявляла, як російські психологи можуть працювати з травмованими війною українцями. У процесі розмови з'ясувалося, що ці волонтери люди з яскравою антипутінською та антивоєнною позицією, які у партизанському режимі допомагають українцям виїжджати з росії: збирають гроші на квитки, вивозять своїми машинами. Але багатьом українцям потрібна професійна допомога. Зараз ми домовилися про те, що біженці, які виїхали з рф, зможуть скористатися допомогою наших психологів”, - каже Ганна Просвітова.
Психолог розповіла, як люди несподівано для себе опиняються за кордоном:
“Часто українці не знали, куди їх везуть та хто їх везе. Мені пояснювали, як ця евакуація проходила. Сидять люди у підвалі. По ним тижнями б'ють з артилерії, кидають бомби. Вони багато днів не бачили денного світла. Вони сидять там без їжі, без води, без електрики та зв'язку. Вони багато днів не милися. Вони в шоці. Їхня психіка в критичному стані. І тут відчиняються двері і їх звуть на довгоочікувану евакуацію. Люди біжать до автобусів. І там не завжди питають, хто та куди везе. Головне, вибратися з пекла! Їх кудись везуть, вони не розуміють, куди. Іноді у дорозі люди починають розуміти, що відбувається, але вони не можуть вийти з автобуса на ходу. Їх привозять на територію росії і розміщують у якихось літніх таборах, школах, переобладнаних під "центри прийому біженців". Там працюють лікарі, поліцейські, наглядачі. Строго говорячи, ці люди не під вартою. Але й вільними їх важко назвати. Просто тому, що вони часто не мають із собою грошей і документів. У них нічого немає! Хтось із них у паніці від того, що опинився на території росії, а хтось не проти там залишитися. Керівництво рф використовує їх з метою пропаганди, показуючи, як "рятують мирних українців від бандерівців". Що з ними буде далі, поки що незрозуміло. Але, гадаю, керівництво рф хотіло б залишити їх на території росії”.
Російські волонтери, які допомагають евакуйованим, збираючи їжу, одяг, ліки дуже різні. Хтось переконаний, що допомагає українцям, врятованим від нацистів. Хтось розуміє, що відбувається насправді та допомагає з іншою мотивацією. Ті інтерновані, у кого були із собою гроші, або їм допомогли, за наявності документів виїжджають до європейських країн.
Радіо “Свобода” розповідає про москвича Олексія Сокирка, який організував збір коштів на квитки до Естонії. "Типовий біженець у нас - жінка, яка втомлена, з дитиною, з Маріуполя, налякана і не розуміє правил цієї країни", - пише Олексій у фейсбуці. Він повідомив, що не хоче розповідати про процес більше, ніж публікує у соціальних мережах, щоб не світити волонтерів та не псувати справу. Однак він зацікавлений у поширенні інформації про сайт для українців, евакуйованих до росії, які бажають виїхати до Європи, але не мають грошей на квитки. Російські волонтери діють у зв'язці з естонськими та латвійськими колегами.
Як пише Радіо “Свобода”, виїхати з українським паспортом, не лише біометричним, а й внутрішнім старого зразка, з росії та білорусі можна. В Естонію та Латвію українців пускають із будь-яким документом, навіть свідоцтвом про народження. Це, мабуть, єдиний маршрут, яким українці з окупованих територій можуть вибратися безпосередньо до Європи.
Нерідко тим, хто збирається пройти цей шлях або вже вирвався в безпечне місце, потрібна психологічна допомога.
“Ми готові онлайн допомагати тим, хто хоче виїхати з території Росії. Ті, хто хоче залишитися – не наші клієнти. Тому що ідеологічні розбіжності клієнта та психолога ускладнюють терапію, роблять її малоефективною. Нам важливо підтримати тих, хто хоче повернутися додому чи знаходить собі безпечне місце у Європі”, - каже Ганна Просвітова.
У березні 2022 року Ганна Просветова побачивши, що багато психологів почали проводити волонтерські сесії, через ФБ запросила їх об'єднати зусилля в рамках єдиної платформи “Служба психологічної підтримки українців”.
Відгукнулося близько 80 людей. З деякими співробітництво не склалося, бо завдання було зібрати клінічних психологів, кризових психологів, психотерапевтів із підтвердженою офіційною освітою.
“З різних причин не всі змогли долучитися до роботи. У підсумку в нас склалася команда з 30 кваліфікованих спеціалістів”, - каже Ганна Просвітова.
Для проекту на волонтерських засадах зробили сайт. Там можна вибрати спеціаліста та записатися до нього на онлайн-сесію. Психологи працюють і з дітьми, і з дорослими. Беруть особисті, сімейні та навіть групові кейси. Наприклад, такі як профілактика вигоряння команди волонтерів.
Ольга Палій