З літа заброньованих айтівців в Україні стало майже втричі більше

Понад 14 000 айтівців в Україні заброньовані

Бронювання через Дія Сіті
Бронювання через Дія Сіті

За підрахунками Харківського IT-кластера в Україні налічується від 14 000 до 18 000 заброньованих айтівців. Про це повідомили представники кластера в коментарі для DOU. Йдеться про всі види бронювання — критерії критичності (Дія Сіті) та прямі контракти з Міноборони. 

Також President & CEO AltexSoft Олександр Медовой на Ukraine Tech Conference назвав схожу кількість — 15 000 працівників IT-індустрії. Нагадаємо, що електронне бронювання запрацювало 17 липня. Станом на 16 вересня в Україні налічувалося 900 000 заброньованих працівників. З них 250 000 — забронювали через «Дію». Скільки IT-фахівців мають бронювання, наразі через «Дію» з’ясувати неможливо.

Як працює бронювання

Щоб забронювати співробітників, згідно з Постановою Кабміну №76 від 27 січня 2023 року, компанії необхідно отримати статус «критично значущої». Його надає обласна військова адміністрація або профільне міністерство. Та як правило, ці відомства не визнають «критичними» ІТ-компанії. 

«Дія.City» пропонує більш реальні перспективи. Для отримання «критичності» компанія повинна відповідати мінімум трьом критеріям з семи. Один так і звучить – «Резидент «Дія.City». Тобто, набуття резидентства в «Дія.City» автоматично зараховує компанії перший критерій.

Другий критерій – мінімальна зарплата штатного співробітника за повний квартал має бути не менша, ніж аналогічна по певній індустрії та в певній місцевості. В «Дія.City» зарплата має бути мінімум €1200 на місяць. 

Третій критерій – відсутність заборгованості по ЄСВ. Можна подаватись на «критичність» до Мінцифри. І резиденти «Дія.City» «критичність» переважно отримують, а після цього можна подаватися на бронювання.

Та є нюанси, про які не всі знають:

  • Бронювати можна лише найманих працівників – ФОПів і гіг-контрактників забронювати не можна.
  • Бронювати можна лише працівників з актуальними військово-обліковими документами. Всі мають пройти процедуру оновлення даних згідно з новим законом про мобілізацію.
  • Компанія має право забронювати лише 50% від кількості штатних працівників-військовозобовʼязаних. Якщо в компанії офіційно працює 100 людей, ви маєте право забронювати не більше 50 з них. А для решти 50 компанія зобовʼязана вести військовий облік і забезпечити явку в ТЦК.
  • Гарантій немає. У бронюванні можуть відмовити чи навіть не розглянути заявку – вона може просто осісти у когось в кабінеті. Тому що терміни прописані, а відповідальність чиновників за їхнє порушення – ні.

Як зазначає Максим Носарев, для бронювання треба пройти такі етапи: 

  • Сформувати перелік офіційно працевлаштованих людей, яких хочемо забронювати.
  • Зʼясувати, чи згодні вони претендувати на бронювання.
  • Перевірити військово-облікові документи у тих, хто погодився, або подбати про їхнє набуття.
  • Сформувати остаточний перелік тих, хто готовий і має всі документи. Коли сформували – лишилось підрахувати їхню кількість.
  • Виконати умову 50% на 50%: на кожного військовозобовʼязаного, якого бронюємо, мусимо мати в штаті ще одного військовозобовʼязаного, якому у бронюванні відмовляємо.

“Тому ІТ-компанії шукають співробітників, які навчаються в аспірантурі, мають трьох дітей, опікунство чи інвалідність – тобто відстрочку від призову. В підсумку зі 100 співробітників можемо подати на бронювання три-чотири людини”, - каже юрист Максим Носарев.

«Дія.City» як спеціальний режим для айтівців має чимало переваг. Щоб зрозуміти, чи варто компанії ставати на цей шлях, треба уявити її життя в умовах резидентства. 

Що таке Дія Сіті

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 1 Закону України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні, Дія Сіті — це спеціальний правовий та податковий простір для IT-компаній в Україні, особливостями якого є: 

  • податок на прибуток 9% або 18% залежно від обраного режиму та податків на оплату праці (податок на доходи фізичних осіб - 5%, ЄСВ – 22% від мінімальної зарплати,1,5% військовий збір, щоправда, якщо президент Зеленський підпише законопроєкт про підвищення податків, військовий збір буде піднято до 5%);
  • альтернативна модель найму (згідно з Кодексом законів про працю України чи співпраці з ФОП, може підписати GIG-контракт, доступний лише резидентам Дія Сіті);
  • правовий режим Дія Сіті встановлюється на необмежений строк, але не менш як на 25 років з дня внесення до реєстру Дія Сіті запису про першого резидента Дія Сіті.

Для переходу на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах або відмови від такого оподаткування юридична особа подає до органу контролю за своєю податковою адресою відповідну заяву. Форма заяви, порядок її подання та розгляду органом контролю встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Так, наказом Міністерства фінансів України від 17.03.2022 року № 99 «Про затвердження форми Заяви про перехід юридичної особи на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах або відмову від такого оподаткування та Порядку подання та розгляду такої Заяви», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.03.2022 за № 364/37700, який набрав чинності 31.03.2022 року, встановлено форму такої заяви, порядок її подання та розгляду.

Заява про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах подається засобами електронного зв’язку в електронній формі (у тому числі до уповноваженого органу під час звернення про набуття статусу резидента Дія Сіті у порядку, встановленому Законом № 1667) з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Більше про особливості дії та оподаткування учасників запровадженого Законом України від 14 грудня 2021 року № 1946 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» режиму для ІТ-індустрії Дія Сіті – в Інформаційному листі № 4/2022 «Стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні: що відомо про Дія Сіті».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube