В правоохоронців закінчився ресурс, щоб розслідувати космічну кількість справ за СЗЧ та дезертирство - Офіс генпрокурора

Кількість судових вироків за СЗЧ і дезертирство в десятки разів менша за чисельність зареєстрованих кримінальних правопорушень

СЗЧ
Військовослужбовців, які втекли зі служби, можуть притягнути до відповідальності за двома статтями КК України

З початку повномасштабного вторгнення Росії прокуратура України зареєструвала 60 тисяч проваджень за СЗЧ та майже 30 тисяч - за дезертирство. При цьому у січні-вересні 2024 року сталося втричі більше випадків СЗЧ та майже вчетверо - дезертирства, ніж за аналогічний період минулого року. Правоохоронці не здатні розслідувати таку кількість справ, тому кількість судових вироків в десятки разів менша за чисельність зареєстрованих кримінальних правопорушень.

Про це пише "Українська правда" з посиланням на дані, які надав Офіс генерального прокурора. Наголошується, що загальна статистика випадків самовільного залишення частини й дезертирства в ЗСУ - це державна таємниця. Але, як пише УП, співрозмовники видання серед командирів, народних депутатів і урядовців стверджують, що це масове явище, яке вимірюється десятками тисяч. Військовослужбовців, які втекли зі служби, можуть притягнути до відповідальності за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • 407 стаття (СЗЧ) передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років;
  • 408 стаття (дезертирство) - від 5 до 12 років.

СЗЧ - це тимчасове залишення місця служби більше ніж на три доби без дозволу командира або без поважних причин. Натомість дезертирством вважається залишення частини з наміром не повертатися на службу. Найбільш поширеним злочином серед військовослужбовців є саме СЗЧ.

В Офісі генпрокурора на запит УП повідомили, що за січень-вересень 2024 року зареєстровано втричі більше випадків СЗЧ і майже в чотири рази більше випадків дезертирства, ніж за аналогічний період минулого року. Так, за перші 9 місяців минулого року у СЗЧ пішли 11 625 військових, а цього року - вже 35 307. Щодо дезертирства, то з січня по вересень 2023 року зафіксовано 4 691 такий випадок, а цього року - 18 196.

Дані: Офіс генпрокурора
Дані: Офіс генпрокурора та УП

Загалом за час великої війни зафіксовано 59 606 випадків СЗЧ. А також 29 521 випадок дезертирства.

Дані: Офіс генпрокурора
Дані: Офіс генпрокурора та УП

При цьому кількість судових вироків за СЗЧ і дезертирство в десятки разів менша за чисельність зареєстрованих кримінальних правопорушень. Зокрема, за СЗЧ цього року засудили 766 військовослужбовців, а за дезертирство - 177.

Дані: Офіс генпрокурора та УП
Дані: Офіс генпрокурора та УП

Як розповів "Українській правді" співрозмовник з Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності, ДБР не здатне розслідувати таку кількість справ. Відбувається вибіркове правосуддя.

"Як наслідок, ми приходимо до найжахливішого в правовій системі - до вибіркового правосуддя. Одного спіймали, другого не спіймали, а третього спіймали і відпустили, бо він заплатив хабар. І будь-які виконавці з ДБР скажуть: А які до нас претензії? Як ви собі уявляєте, щоб ми розслідували одночасно десятки тисяч справ по СЗЧ і дезертирству? Це ж просто неможливо", - пояснив член правоохоронного комітету на умовах анонімності.

Проблема СЗЧ та дезертирства

Нещодавно Верховна Рада декриміналізувала випадки СЗЧ і дезертирства, які сталися вперше. Військовий може уникнути кримінальної відповідальності та повернутися на службу, якщо добровільно звернеться з клопотанням до слідчого, прокурора, суду та за наявності письмової згоди командира. Після цього він має прибути в частину впродовж трьох діб.

Військовослужбовець може обрати, куди повертатися - в попередню частину або в іншу. Але тільки за згодою командирів обох підрозділів.

Послаблення відповідальності українських бійців за СЗЧ вже призвело до значного погіршення справ на фронті для ЗСУ. Український журналіст Володимир Бойко, який воює у лавах ВСУ заявив, що фронт може завалитися через тотальну втечу бійців. Бойко стверджує, що Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки Верховної Ради схвалив законопроєкт про внесення змін до ст. 24 ЗУ "Про військовий обов’язок та військову службу". Відповідно до змін дезертирам військова служба не призупинятиметься й зі списків особового складу військових частин вони тепер не виключатимуться.

На його думку, нові ініціативи  - цілком очікуване продовження вже ухваленого раніше закону про внесення змін до Кримінального Кодексу України, згідно з яким було, по суті, декриміналізоване дезертирство, а військовослужбовці тепер можуть "безкарно складати зброю та уїжджати з фронту додому". Бойко вважає, що Ці зміни до КК України вже призвели до катастрофічних наслідків і втрати десятків населених пунктів, включно з містом Вугледар.

Нагадаємо, з початку великої війни понад 100 тисяч українських військових залишили свої частини - таку оцінку надав наприкінці вересня військовий юрист Центру підтримки ветеранів Роман Лихачов. Адвокат зазначив, що в деяких справах про самовільне залишення частини фігурують по 20-30 осіб. Але, підкреслив Лихачов, реальну кількість СЗЧ знають тільки у ЗСУ, і ця інформація - закрита.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube