Під час обшуків вилучили понад 4,5 млн грн готівкою, стверджує Віталій Глагола
На Закарпатті викрито схему для ухилянтів у Східноєвропейському слов'янському університеті, її організаторів затримано. Посадовці приватного вишу за хабарі фіктивно брали військовозобов'язаних чоловіків на навчання, стверджує журналіст та депутат Ужгородської міської ради Віталій Глагола. Статус "здобувача освіти" з відстрочкою від мобілізації коштував 2 - 2,5 тис. доларів.
Глагола 15 жовтня заявив, що вихідними в Закарпатській області затримали групу осіб, у яку входять ректор і колишній проректор приватного університету, а також працівник військової служби правопорядку. За даними журналіста, йдеться про ректорку Східноєвропейського слов’янського університету Людмилу Несух.
Затримані, як стверджує депутат, організували корупційну схему. За неї чоловіки призовного віку перетворювалися на фейкових "здобувачів освіти" за 1500 євро та отримували відстрочку від мобілізації ще за 500-1000 доларів.
В результаті обшуків вилучено понад 4,5 млн грн у різній валюті. Схемою змогли скористуватися близько 300 осіб призовного віку, пише журналіст. Деталі справи Глагола не розкривав. В офісі генпрокурора додали, що відстрочка від призову надавалася під виглядом навчання у ВНЗ за кордоном.
За грошову винагороду військовозобов’язаних зараховували на бакалаврат, магістратуру чи аспірантуру. На підставі цього фейковим студентам обіцяли також вирішити питання з оформленням відстрочки. За оперативними даними, цією схемою встигли скористатися понад 200 громадян (водночас Глагола казав про 300).
За даними СБУ, "студентів" було 225. Усім їм Ужгородський РТЦК та СП уже скасував незаконні відстрочки, "придбані" в університеті
Під час обшуків у організаторів схеми вилучено готівку в національній та іноземній валюті еквівалентну понад 4,5 млн грн, чорнові записи, мобільні телефони та іншу техніку.
Заклад вищої освіти "Східноєвропейський слов'янський університет" створений у серпні 2012 року на базі реорганізованої Закарпатської філії Київського славістичного університету (2000-2012). Ректоркою вишу є кандидатка історичних наук Людмила Несух. На бакалавраті університету навчаються майбутні фінансисти, психологи, філологи та менеджери.
На Черкащині викрито лікаря-невропатолога та медсестру комунального медзакладу обласного центру, які за 25 тис. грн неправомірної вигоди мали виготовити призовнику підроблений консультативний висновок. Також за ці гроші вони обіцяли вплинути на членів ВЛК для прийняття рішення, яке є підставою для відстрочки від мобілізації за станом здоров’я.
Наразі, за даними СБУ, всім фігурантам - медсестрі та трьом посадовцям ВЛК відповідно до вчинених злочинів повідомлено про підозру за такими статтями Кримінального кодексу України:
▪️ ч. 3 ст. 369-2 (зловживання впливом);
▪️ ч. 2 ст. 28 та ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період, вчинене за попередньою змовою групою осіб).
Зловмисникам загрожує до 8 років позбавлення волі.
У Київської области викрито трьох працівників приватного навчального закладу (фінансового коледжу), які з січня 2024 року допомагали військовозобов’язаним уникнути мобілізації. Це заступник директора і двоє його підлеглих, Вони оформлювали чоловіків нібито на навчання в аспірантуру. Такі "послуги" коштували від 5 до 10 тис. доларів США. Правоохоронці зафіксували понад 50 таких фактів.
Для реалізації злочину фігуранти "супроводжували вступ" ухилянтів до приватного науково-дослідного інституту як студентів коледжу, в якому вони насправді не навчалися. У такий спосіб ухилянти отримували можливість на відстрочку від мобілізації та виїзду за кордон. Під час обшуків у них вилучили посвідчення аспірантів, списки військовозобов’язаних, а також записи про суми отриманих коштів.
Унікальний спосіб втечі за кордон вигадав один зі зварювальників, який працював на КПП "Тиса", що на Закарпатті. Чоловік протягом всього часу проведення робіт на цьому об'єкті вирізав частини металоконструкції. Таким чином він проклав собі шлях до Угорщини.
4 жовтня працівники Державного бюро розслідувань провели обшуки в очільниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи (МСЕК). В результаті виявили рекордну суму готівки - близько $6 мільйонів (на той момент - рекорд, зараз вже ні). Гроші, що були у вигляді гривень, євро та доларів США, були розкидані по всьому кабінету посадовиці, а в її кабінеті знайшли $100 тисяч. Як з’ясувалося, чималу суму вона отримана завдяки фальшивим медичним довідкам для ухилянтів.
Нагадаємо, у вересні Служба безпеки ліквідувала нові п'ять схем для ухилянтів. Серед організаторів - посадовці ТЦК та ВЛК. Зокрема, очільник районного ТЦК у Кривому Розі "заробив" таким чином понад 3,5 млн грн
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.