Алгоритми дій за умови підриву ЗАЕС. Чи потрібен українцям йодид калію, та що робити, коли його немає
Російські окупанти замінували одну з найбільших атомних електростанцій у Європі – Запорізьку АЕС і шантажують її підривом цілий світ. У зв’язку із подібним ризиком українцям роз'яснили необхідність прийому препарату йодиду калію.
Втім, літнім людям він не показаний. Крім того, вчасно придбати препарат вдасться далеко не всім. Інформатор проаналізував альтернативні способи захисту від радіації у разі відсутності йодиду калію. В такому випадку можна скористатись, наприклад, 5%-спиртовим розчином йоду: 40 крапель препарату можна додати в склянку теплого молока й випити. Таку пораду дав лікар Комаровський.
Однак радіологи наполягають, що за умови радіоактивного забруднення і йод, і зелень, і звичайне молоко – безсилі проти радіації. Але панікувати не слід, адже радіація – не вірус, який починає працювати. Щойно потрапляє на слизові оболонки організму. Радіації можна позбутися, змивши її чистою бутильованою водою і викинувши речі, на якій вона лишилась, підкреслюють спеціалісти.
Для безпечного захисту більшості українців згодяться методи профілактики радіаційного зараження. Для цього лише потрібно діяти в рамках певного алгоритму.
По можливості не слід виходити на вулицю, не провітрювати приміщення, не користуватися кондиціонерами та обігрівачами до того моменту, поки в ефірі "Єдиного національного марафону" не повідомлять, що небезпека минула. Попередньо, вона триватиме мінімум добу. Для цього варто заздалегідь зробити вдома запаси їжі та води – як питної, так і технічної.
Є сенс знаходитись ближче до середини будівлі і подалі від дверей та вікон. Останні варто щільно зачинити. Також слід ущільнити всі отвори в будинку чи квартирі вологою тканиною або скотчем. На якийсь час треба сховати вдома і домашніх тварин: якщо ви мешкаєте в приватному будинку, де на подвір’ї живе кішка чи собака, заберіть їх до себе в будинок.
Прийміть душ або протріть відкриті частини тіла вологою тканиною. Пийте бутильовану воду і приймайте їжу з тари, що герметично закривається.
Крім того, не слід забувати, що від радіоактивного йоду, як і від коронавірусу, рятують респіратори з радіоактивним ступенем захисту - FFP3. Їх слід носити там, де стало відомо про забруднення.
Отримуйте оперативну інформацію за допомогою радіо, телебачення, інтернету, мобільних пристроїв тощо. Співробітники екстрених служб надаватимуть інформацію про те, куди слід звернутися для перевірки радіоактивного зараження.
Поділіться сімейним планом зв'язку з вашими близькими та відпрацьовуйте його, щоб ваша сім'я знала, як реагувати у надзвичайній ситуації.
Заздалегідь зберіть комплект на випадок надзвичайних ситуацій. Цей комплект може використовуватися в будь-якій надзвичайній ситуації і включає в себе:
Варто знати. Час перебування поблизу джерела впливу радіоактивного випромінювання прямопропорційно впливає на отриману дозу радіації.
Також доза радіації значно знижується зі збільшенням відстані від джерела випромінювання. Бар'єри зі свинцю, бетону або води забезпечують захист від проникаючих гамма-променів та рентгенівського випромінювання.
З цієї причини деякі радіоактивні речовини зберігаються під водою або в фанерованих бетоном або свинцем приміщеннях, а стоматологи кладуть свинцеву ковдру на пацієнтів, роблячи рентгенівські знімки зубів. Отже, встановлення надійного екрану між вами та джерелом радіоактивного випромінювання значно знизить або усуне отримувану дозу опромінення.
Загалом варто пам’ятати, що йод та інші таблетки з його вмістом потрібно вживати тільки тоді, коли справді є підтверджена небезпека надходження радіоактивного йоду в організм. На цьому ж наголосили і в МОЗ. Пити таблетки йодиду калію з профілактичною метою заздалегідь неприпустимо, адже безсистемне приймання може призвести до порушень функцій щитоподібної залози, появі побічних симптомів.
За даними Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, радіоактивний йод утворюється лише в разі роботи енергоблока на потужності. В той час, як останній діючий енергоблок Запорізької АЕС перевели у стан зупину у вересні 2022 року.
Це означає, що від моменту зупину енергоблоків ЗАЕС пройшло щонайменше 34 періоди напіврозпаду цього ізотопу йоду. Тобто його активність в останньому зупиненому реакторі на ЗАЕС зменшилася в мільярди разів, порівнюючи з вереснем 2022 року, – йдеться в повідомленні.
Отже, якщо росіяни реалізують найгірший сценарій, рішення про приймання йоду населенням буде ухвалюватися місцевими органами виконавчої влади на основі прогнозу радіаційної обстановки, - пояснюють ситуацію науковці центру. Про таке рішення оголосять у ЗМІ.
Раніше Інформатор розповідав скільки коштує домашній дозиметр.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.