Загроза підриву окупантами ЗАЕС. Скільки коштує домашній дозиметр

За допомогою дозиметра визначають дозу радіоактивного випромінювання

Побутовий дозиметр можна замовити на маркетплейсі: читайте, як правильно обрати прилад
Побутовий дозиметр можна замовити на маркетплейсі: читайте, як правильно обрати прилад

На тлі новин про замінування та можливість підриву російськими окупантами Запорізької атомної електростанції українці почали цікавитись тим, як захистити себе та своїх рідних за умови катастрофи.

В мережі на популярних маркетплейсах пропонують придбати дозиметр-радіометр для вимірювання та контролю радіаційного фону в побутових умовах. Ми розкажемо якими вони бувають, скільки коштують і де продаються.

Що таке дозиметр

Дозиметр - це пристрій, за допомогою якого визначають дозу радіоактивного випромінювання.

За допомогою дозиметра визначають дозу радіації 
За допомогою дозиметра визначають дозу радіації 

Які бувають дозиметри

Існують професійні та побутові дозиметри. Перші – це багатофункціональні та високоточні прилади з широким діапазоном вимірювань, що відрізняються великими габаритами та високою вартістю. А побутовий дозиметр – простіший, компактніший і відносно не дорогий пристрій.

Індикатори. Прості та недорогі пристрої з низькою чутливістю й точністю вимірювань, здатні лише виявляти предмети з підвищеним радіаційним фоном.

Вимірювачі. Значно точніші, здатні вимірювати радіаційний фон як окремо взятих предметів, так і навколишнього простору. Вирізняються високою вартістю.

Сигналізатори. Це, свого роду, різновид індикаторів. Визначають коливання радіаційного фону навколишнього простору.  

Де купити прилад для використання у побуті 

Відтак, замовити побутовий дозиметр можна на Rozetka чи Prom, обравши товар у категорії «ТОП продажів» чи виходячи з власного бюджету.

На профільному українському порталі dozimetr.com.ua пропонують усі типи побутових дозиметрів, від найпростіших приладів експрес-аналізу радіоактивного зараження продуктів з ринку чи супермаркету до дозиметрів-радіометрів, що попереджають про радіоактивну небезпеку в навколишньому довкіллі та вимірюють потужність еквівалентної дози гамма – і рентгенівського випромінювання.

Вартість таких приладів починається від двох тисяч гривень і пропорційно зростає до 15 тисяч гривень. В середньому побутовий прилад за 4-5 тисячі гривень матиме кольоровий екран та кілька основних функцій, які відповідають запиту про вимір радіації. Як мінімум він справиться із доволі точною оцінкою рівня радіоактивного фону, виявлення побутових предметів, продуктів харчування чи будівельних матеріалів, заражених радіоактивними елементами.

Усі ці прилади є портативними та не займають місця більше, ніж гра "Тетріс" в пластиковому корпусі, популярна в 90-х. Серед запропонованих варіантів є прилади вітчизняного або ж закордонного виробництва, зокрема – китайські, та навіть - російські.

В якості індикатора прилади здебільшого оснащені лічильником Гейгера-Мюллера, тому в описі до більшості з них зазначається, що за своїми характеристиками вони наближаються до професійних.

Лічильник Гейгера-Мюллера
Лічильник Гейгера-Мюллера

Довідка. Лічильник Гейгера-Мюллера - детектор радіоактивного випромінювання на основі іонізаційної камери. Лічильник Гейгера призначений для реєстрації окремих швидких заряджених частинок. Факт реєстрації може відображатися відхиленням стрілки, спалахом лампочки або акустичним сигналом. Лічильник призначений для реєстрації бета- та гамма-променів, може бути прилаштований для реєстрації альфа-частинок і нейтронів.

Серед найпопулярніших українських дозиметрів відзначимо модель "Терра-П", який використовують в цілому світі. Виробляється він українським Науково-виробничим приватним підприємством, яке працює від торговою маркою "Екотест". Прилад створений на базі професійного - МКС-05 ТЕРРА, останній знаходиться на озброєнні в українській армії. "Терра-П" вимірює рівень гамма-фону і накопичену дозу радіації, оцінює бета-забруднення. Коштує він близько 12 тисяч гривень, замовити його можна в мережі – у вільному доступі.  

Дозиметр "Терра-П" використовують в цілому світі
Дозиметр "Терра-П" використовують в цілому світі

Як вибрати дозиметр

Вибираючи побутовий дозиметр, рекомендується звертати увагу на таке: 

Тип датчика

Якщо не заглиблюватися особливості кожного типу, можна відразу відзначити, що найбільш точними є сцинтиляційні кристали. Але є ще торцеві слюдяні лічильники. Вони використовуються, як правило, у побутових приладах, зокрема у вимірниках.

Тип вимірюваного випромінювання

Різні пристрої здатні визначати такі види випромінювання:

  • гамма-випромінювання;
  • бета-випромінювання;
  • рентгенівське випромінювання;
  • альфа-випромінювання.

Хороший пристрій повинен визначати перші два види випромінювань.

Поріг попередження

Завдяки даній опції можна задати конкретне граничне значення потужності дози та отримувати оповіщення у випадках його перевищення. Це зручно, адже власнику приладу не доведеться постійно братися за нього і відстежувати показання.

Ціна поділу

Тут все просто: чим вона менша, тим вищою буде точність вимірів.

Швидкість виміру

У сучасних дозиметрах вона варіюється в діапазоні від декількох секунд до однієї хвилини.

Похибка 

В ідеалі вона має бути мінімальною. Але якщо, наприклад, говорити про побутові пристрої, то для більшості з них максимальна похибка в районі десяти або п'ятнадцяти відсотків є цілком нормальною.

Індикація показань

Результати показань у тих чи інших пристроях можуть відображатися у вигляді чисел, діаграм або вигляді числа і діаграм одночасно.

Додаткові опції

Це може бути, наприклад, вбудована пам'ять, завдяки якій можна зберігати дані вимірювання. Або ж режим економії батареї чи вологозахист. 

Ергономіка

Щоб прилад не випадав із рук, він повинен бути зручної форми та прогумований.

Раніше Інформатор повідомляв, як діє йодид калію та кому можна його вживати. Також ми писали про те, що в Україні проведуть масштабні навчання на випадок вибуху на ЗАЕС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.      

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube