Чим цей препарат зможе допомогти в разі вибуху на ЗАЕС
Що робити в разі радіаційної аварії – українці знають з минулого року, після того, як росіяни окупували ЗАЕС в Енергодарі. Відтоді рашисти майже безперервно обстрілюють території в небезпечній близькості до ядерного реактора. Якщо вони туди влучать, наслідки будуть рівноцінними застосуванню атомної бомби.
У МОЗ пояснили, що у разі аварії на ядерних установках, значна частина викидів містить радіоактивний йод, або так звані радіоактивні ізотопи йоду («поганий йод»). Якщо не вживати заходів захисту, радіоактивний йод дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до її захворювань.
Щоб зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовують калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою. Після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.
Приймати йодид калію безсистемно або для профілактики не можна, оскільки неправильне вживання може призвести до передозування і тяжких наслідків для організму. У разі радіаційної небезпеки йодид калію приймається разово в момент радіаційної події. При цьому необхідно обов'язково дочекатися офіційного оповіщення.
Якщо ж відбувається ядерна загроза, ліки приймаються один раз - або за годину до події, або в перші кілька годин після. Тільки у цьому випадку його можна приймати.
Пити таблетки йодиду калію з профілактичною метою заздалегідь неприпустимо. При безсистемному прийомі може статися порушення функцій щитовидної залози. Можливе передозування з побічними симптомами.
Йодид калію захистить щитовидну залозу від радіоактивного йоду, але не захистить від інших радіоактивних речовин. Крім того, він не захистить інші тканини, тому цей препарат має досить вузький спектр дії.
Людям віком від 40 років не рекомендовано пити йодид калію, оскільки у цьому віці щитовидна залоза перестає накопичувати радіоактивний йод. Тому прийом продукту може завдати більше шкоди, ніж користі.
Людям із повністю видаленою щитовидною залозою таблетки йоду приймати не слід. Якщо було часткове видалення, необхідно попередньо проконсультуватися з лікарем.
Також лікарський засіб протипоказаний при алергії на компоненти препарату, хворобах щитовидної залози, дерматологічних захворюваннях.
Лікарський препарат у формі таблеток зараз доступний в аптеках та продається без рецепта. Також необхідну кількість йодиду калію закупила і держава. За заявою МОЗ, кожен регіон отримав препарат у розрахунку чисельності населення. У разі радіаційного викиду буде оперативно визначено пункти його видачі людям. Про це офіційно сповістять.
Альтернатив йодиду калія немає. Популярні "народні" засоби профілактики, такі як “йодна сіточка”, спиртовий йодний розчин, "Люголь", йодомарин, що часто використовуються при йододефіциті, не захистять щитовидну залозу у разі радіаційного зараження.
Подібні препарати містять у сотні разів меншу дозу йоду, ніж необхідно для профілактики опромінення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.