Євреї повертаються в Ізраїль, а українці тікають за кордон: контраст не на нашу користь?

Чому порівняння війни в Україні та Ізраїлі не є вірним: українці не відмовляються від власної держави, але хочуть верховенства права

Ізраїль, війна
Резервісти ЦАХАЛу зі всього світу готуються взяти участь у війні

Повернення тисяч ізраїльських резервістів на Батьківщину видається контрастним до подій в Україні, з якої під час війни виїхало кілька сотень тисяч військовозобов’язаних. Проте враження є хибним, зрештою, наша країна вистояла завдяки народному супротиву. Хоч є колосальна відмінність між російсько-українською війною та війною Ізраїлю проти ХАМАСу, українці й далі налаштовані захищати свою країну.

Українці тікають, а євреї повертаються

Кадри з ізраїльтянами, які літаками авіакомпанії Ель-Аль повертаються додому, щоб стати на захист своєї країни, викликають калейдоскоп почуттів. Ми відчуваємо якусь «іспанську гордість» за те, що такі люди є і що ти належиш до того ж виду, але також сум та, трохи, заздрощі.

Ми порівнюємо ці кадри, де сповнені рішучості люди співають національний гімн «Га-Тіква», з нашою реальністю. Згадуємо, що в нас війна, а військовозобов’язані чоловіки тікають за кордон, не соромляться для цього ховатися в багажі та, навіть, перевдягатися жінками. Частина використовує корумповану державну систему, отримавши за грубі гроші довідки від ТЦК про дозвіл на перетин кордону, «приписавшись» до волонтерів — шляхів безліч. Тільки в Німеччині зареєстровано понад 160 тисяч українських військовозобов’язаних чоловіків. На початок війни їх було 39 тисяч.

Telegram oembed: https://t.me/voiceofisrael/14188

«Німеччина допомагає грошима, легше оплачувати квартиру. Це шанс побачити світ. До українців німці дуже добре ставляться. Але є і українці, які нахабніють, з такими я вже й сам сварився», — каже Олександр, заробітчанин, який із квітня 2022 року живе із сім’єю в Баден-Бадені.

В Олександра в Україні є гарний новий будинок та старенькі батьки. Але він не хоче повертатися, оскільки боїться потрапити під призов. У нього на рингтоні стоїть «Червона калина» у виконанні Андрія Хливнюка, а сам він під гітару виконує патріотичні пісні на вулицях Баден-Бадена та допомагає волонтерам.

Як так сталося? Невже українці не сформувалися як нація? А може взагалі ми заслуговуємо не на державу, а на «сильну руку»? А чи може мають рацію ті, хто вважає, що війна — це для невдах, які «не вміють жити», а вони «нічого цій державі не винні»? Тим більше, що вона така корумпована, «нічого йому не дала» й що багато хто при владі наживається на війні.

«У нас усе є, годують добре. Усе добре, тільки всі втомилися», — зізнається Іван, заробітчанин, який повернувся з Польщі та з березня 2022-го служить у ЗСУ.

Олександр та Іван родичі. Іноді вони зідзвонюються, але розмови перестали бути приємними.

 Зовсім різні війни

Насправді уявлення про такий велетенський контраст між євреями та українцями хибне, і його коріння в комплексі меншовартості, залишеному в спадок із колоніального минулого. Найкращим доказом, що нація не лише сформувалася, але і зміцніла, є карта бойових дій. Наша держава вистояла, адже в перші дні війни сотні тисяч українців бігли у військкомати, а ще більше взялися волонтерити. Це тому, що вирішили, що Україна потрібна особисто їм.

Не можна порівнювати російсько-українську війну й конфлікт із терористами ХАМАС. Перманентна війна Ізраїлю триває з 1949 року. Країна оточена з усіх боків арабськими державами, які воліли б її не бачити на мапах. Є ще перський Іран, у своїх офіційних документах він прямо заявляє, що не хоче, аби єврейська держава існувала. Але бажаючих відкрито воювати з «ймовірно ядерним» Ізраїлем нема.

У тому ж Тегерані вважають за краще діяти за допомогою проксі-сил — палестинського ХАМАСу та ліванської «Хезболли». Це не те саме, що воювати з росією — це скидається на те, щоб воювати з «ДНР-ЛНР». З тією відмінністю, що Тель-Авіва до цього готовий, а на його боці сильний союзник — Сполучені Штати з усією своєю потугою. І Вашингтон не боїться ескалації, коли йдеться про вплив у найбільш стратегічно-важливому регіоні планети. Уявіть, наскільки легше було б у 2014-му, якби ми могли взяти зі складів Пентагону те, що нам потрібно, а до берегів Криму підійшов би хоч один авіаносець.

Авіаносець США "Джеральд Форд" вирушив до берегів Ізраїлю 

У цій війні проти ХАМАСУ, якщо вона тільки не перетвориться у світову, Ізраїль є фаворитом, потугою, яка не залишає шансів ворогам. Втрати будуть, але мобілізовані знають, що ЦАХАЛ у війні втратить у десятки разів менше людей, ніж його вороги. А ми знаємо, що мобілізаційний ресурс у рф не закінчиться, що не надихає.

Якщо із чимось і порівнювати ситуацію з мобілізацією в Ізраїлі, то з російською. За даними британської розвідки, у 2022 році, коли путін терміново шукав «м’ясо» для «другої армії світу», з росії дременуло понад 1,5 мільйона людей.

Готовність та мотивація

В Ізраїлі звичні до того, що війна ніколи не припиняється, служба є загальнообов’язковою для повнолітніх обох статей. Її не намагаються уникати, адже вона — ключ у майбутнє. Без служби в армії закон ускладнює кар’єру в державній владі. Тож усі ті, хто бере до рук зброю, роблять це не вперше, на відміну від багатьох українців, які пишалися тим, що в країні тридцять років не було війни й розглядали призов як незручний пережиток радянщини.

Водночас неправильно вважати, що українці неготові далі захищати свою країну чи не відчувають у тому потребу. Мовляв, ті хто хотів, давно на фронті, а решта — «ухилянти».

«Рано чи пізно настане такий час, що всі підуть. Просто не хотілося б, щоб ти пішов, а усілякі там мажори й далі собі двіжували», — каже Сергій, сорокарічний член ДФТГ.

Він уже отримував повістку, але має обмеження за станом здоров’я. Сергій вважає, що за останніми змінами в законодавстві його визнають придатним і він не збирається якось цього уникати. Просто, йому було б спокійніше, якби він знав, що закон один для всіх. У тому ж Ізраїлі рідний син прем'єра країни Беньяміна Нетаньяху мобілізувався, як і всі резервісти.

Авнер разом зі своїм батьком, який зараз керує Ізраїлем. Фото з соцмереж
Авнер разом зі своїм батьком, який очолює Ізраїль у війні проти ХАМАСу. Фото з соцмереж

У нас держава теж змушена буде до цього дійти, власне, Міноборони заявляє, що перші кроки вже роблять. Заступниця міністра Наталія Калмикова заявила, що є законопроєкти, які повинні виправити ситуацію, зокрема планується внести зміни, які б унеможливили створення  умови для уникнення мобілізації, наприклад проживання не за місцем прописки.

 Історичні паралелі

Після пропалестинських акцій протесту, євреї в Берліні побачили «зірки Давида», нашкрябані на стінах своїх будинків. Це яскраво нагадало практику гітлерівської Німеччини і як ніщо мотивувало підтримувати державу свого народу, здобуту ціною крові та поту. Ізраїль для євреїв є гарантією того, що Холокост ніколи не повториться, тилом, який треба зберегти.

Попри наростання певного невдоволення напливом мігрантів, українцям за кордоном навряд чи загрожує переслідування за національною ознакою, реальнішою є асиміляція. Повторення Голодомору та репресій неминучі, якщо у війні гору візьме росія, але лише на території України. Тому для українців держава не тил, а дім, своя візія щасливого майбутнього, можливість почувати себе повноцінним, а не бути частиною щасливого майбутнього когось іншого. А що таке людина без мрії?

Баденський заробітчанин Олександр, про якого йшлося вище, зізнається, що часто думає про повернення додому, бо він скучив за рідними та друзями, каже, що йому сниться Батьківщина. А Іван нещодавно приїжджав на кілька днів у відпустку, потішився родиною і власними руками зробив  ремонт у будинку, після чого повернувся до побратимів. 

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube