США та Іран можуть ввести свої війська в Ізраїль: за яких умов

Вашингтон та Тегеран можуть втрутитися в конфлікт навколо сектору Гази

Іран, США та конфлікт в Ізраїлі
Тим часом Єрусалим завершує підготовку до наземної операції проти бойовиків

Сполучені Штати Америки та Ісламська республіка Іран (ІРІ) можуть втрутитися в конфлікт навколо Ізраїлю та сектору Гази. США обіцяють не надсилати своїх солдатів, однак можуть задіяти останніх задля звільнення заручників. А от Тегеран прямо погрожує "відповісти" на наземну операцію ЦАХАЛу. 

Про це пише видання Axios. Зазначається, що в ІРІ не уточнюють, про яку саме відповідь йдеться. 

Іранська влада хоче не допустити подальшої ескалації між Єрусалимом та Газою. Вона готова допомогати в пошуках мирного рішення та в звільненні заручників. 

Однак, якщо ЦАХАЛ все ж почне наземну операцію (а так, скоріше за все, і буде) - то Тегеран вимушений буде "втрутитися" та "відповісти". Правда, в МЗС республіки не уточнюють формат цього втручання. Однак підкреслюють, що Іран має свої "червоні лінії" в даній війні.

Журналісти пишуть, що позиція Тегерану вже передана чиновникам в Ізраїлі. Офіційний Єрусалим від коментарів відмовився. 

В США ж тим часом кажуть, що не стануть направляти армію в сектор Гази. Це зумовлено прямим договором про гарантії безпеки між Вашингтоном та Єрусалимом. Документом встановлено, що у випадку агресії проти Ізраїля Америка буде всебічно допомогати останньому зброєю, технікою та грошима. Однак гинути за ізраїльську державу американські солдати не будуть. 

Однак Вашингтон не виключає обмеженої участі своїх армійців у цій війні. Зокрема, їх можуть використати задля звільнення заручників, припустили у Вашингтоні.

Також США попереджають Іран про недопустимість втручання в даний конфлікт. Зокрема, Тегерану на всіх рівнях передали позицію Білого дому з цього приводу.

"У нас є засоби приватного спілкування з Іраном, і ми скористалися ними в останні кілька днів, щоб прояснити приватно те, що ми говорили публічно", - заявив радник з нацбезпеки Джейк Салліван.

Війна Ізраїля та ХАМАСу: що відбувається зараз 

Станом на вечір неділі, 15 жовтня, ЦАХАЛ продовжує масовані коврові бомбардування сектору Гази. Настільки масштабні удари свідчать про підготовку великої наземної операції. Її кінцевою метою ставиться повна окупація території ХАМАСу та фізичне знищення останнього. 

Паралельно з цим Єрусалим займається евакуацією населених пунктів, які ближче за всіх розташовані до кордону з сектором Гази. Йдеться, зокрема, про Сдерот - дві третини населення міста вже вивезені. Однак деякі жителі не бажають залишати свої домівки навіть попри небезпеку. 

Останніми днями Ізраїль ввів повну блокаду Гази: туди не подавали світло, воду, не пропускали будь-яку їжу тощо. Втім, така політика викликала обурення в світі, в тому числі й в колективного Заходу - на рівні ООН. Тож наразі Єрусалим частково деблокував палестинську територію, подавши туди питну воду. Це робиться задля того, аби мирні мешканці могли якомога швидше поповнити запаси та евакуюватися. До речі, заклики усім без виключення звичайним палестинцям покинути свої домівки напередодні великої військової операції ЦАХАЛ розповсюджував ще 13 жовтня. 

Загалом, ситуація постійно загостроюється та перебуває в динаміці. Очевидно, що бойовики ХАМАСу та "Ісламського джихаду" не складуть зброї, адже вони налаштовані фанатично і "вмерти за Аллаха", вбиваючи "невірних" євреїв для них - благородна та гідна смерть. Також очевидно, що в більшості своїй мешканцям Гази виїхати не вдасться: по-перше, банально нікуди, по-друге, цьому перешкоджають терористи. 

Не менш очевидно й те, що Ізраїль таки планує масштабну військову наземну операцію, яка може сильно затягнутися та призвести до безлічі жертв з обох боків. А союзники та противники Єрусалиму матимуть якось реагувати на це, що породжує побоювання в подальших хвилях ескалації. 

Наразі неможливо більш-менш точно спрогнозувати, чим завершиться дана ситуація. Даних для аналізу досить багато, однак величезна кількість змінних ускладнює процес прогнозування. Скоріше за все, Ізраїлю вдасться досягнути своїх військових цілей: знищення ХАМАСу та окупація Гази. Також ЦАХАЛ здатний взагалі стерти місто з лиця землі, якщо перед ним поставлять таку задачу. Однак наскільки довгою та кривавою буде ця війна, а також як реагуватимуть інші сторони конфлікту - зараз невідомо. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube