Голод як зброя: наскільки обгрунтовані та небезпечні для путіна нові звинувачення, що розглядатиме Гаазький трибунал

Читать на русском

Вождь росіян може отримати нове обвинувачення в злочинах проти людяності, які матимуть суттєві наслідки

Читать на русском
Путін в Гаазі
Правозахисні організації готують новий пакет доказів у Гаагу

Вождь росіян може отримати нове обвинувачення в злочинах проти людяності, які матимуть суттєві наслідки

Правоохоронці готують матеріали до Міжнародного кримінального суду, зі звинуваченням рф у використанні голоду як зброї. Міжнародна правозахисна організація Global Rights Compliance співпрацює з Україною в розслідуванні воєнних злочинів та має досвід в успішній реалізації подібних проєктів. Є реальні шанси на те, що звинувачення може бути доведено в МКС, і це матиме тяжкі політичні наслідки для рф. Україна через блокаду зернового коридору втратила експортні потужності, тож від того, як світ зуміє подолати негативні наслідки дій путіна, залежить чи вдасться йому використати голод собі на користь.

Путін хоче лаври Сталіна

У вождя росіян володимира путіна продовжуються проблеми з Міжнародним кримінальним судом (МКС) у Гаазі: правозахисна компанія Global Rights Compliance (GRC), яка співпрацює з Генеральною прокуратурою України, готує матеріали, аби звинуватити рф у спробі використати голод як зброю для терору та поневолення. На думку правозахисників, лаври організатора Голодомору Йосипа Сталіна ніяк не дають спокою кремлівському вождю, тому необхідно задокументувати випадки цього злочину проти людяності.

Як повідомляє The Guardian, юристи GRC вважають, що росія розробила аж три варіанти стратегії використання голоду як зброї, залежно від масштабів. Так би мовити, локальний, тактичний та стратегічний:

  • блокада українських міст;
  • навмисне знищення складів продовольства, шляхів постачання питної води, виробничих потужностей сільського господарства;
  • перешкоджання експорту українського продовольства до країн, які від нього залежні.

За даними видання, над цією справою Global Rights Compliance разом з українськими прокурорами працюватиме ще до кінця 2024 року. Якщо заплановане вдасться реалізувати, то судовий розгляд може тривати роками, але сам факт відкриття справи матиме політичні наслідки.

 Путін хоче бути подібним на Сталіна та Кромвеля

Які шанси на успіх?

Global Rights Compliance — правозахисна організація, фонд, що складається з міжнародних юристів і експертів, і спеціалізується на питаннях міжнародного гуманітарного права та прав людини. GRC віддавна співпрацює з Україною в розслідуванні воєнних злочинів, зокрема пов’язаних із тортурами, сексуальним насиллям, викраденням людей та ін.

Юристи цієї організації сприяли підготовці доказів проти російського терориста Ігоря Гіркіна (Стрєлкова) у справі зі збиття рейсу MH-17. Вони ж допомогли прокурорам у судовому розслідуванні проти путіна та уповноваженої з прав неповнолітніх рф Марії Львової-Бєлової щодо незаконної депортації та переміщення українських дітей — тоді МКС видав ордер на арешт російського диктатора, який де-факто перетворив його на невиїзного. Ситуація з використання голоду як зброї може бути подібною до обвинувачення у викраденні дітей, вважає старший юрист GRC Юсуф Хан.

«Путін може нести відповідальність за вчинення дій безпосередньо, спільно з іншими та/або через інших», — сказав він.

Мешканець Швейцарії Юсуф Хан має понад 12 років юридичного досвіду і практики розслідувань злочинів в ООН. Він входив до складу комісій, створених Радою ООН із прав людини в Сирії, Південному Судані, Білорусі, Ефіопії, Афганістані та Іраку. Працював у судових палатах Міжнародного кримінального трибуналу для колишньої Югославії в Гаазі. Він вважає, що довести факти використання росією голоду як зброї буде відносно легко, тому що «якщо ви вивозите об’єкти, які потрібні цивільним особам, наприклад, енергетичну інфраструктуру в розпал зими, ваші дії є розрахунком».

Юсуф Хан
Юсуф Хан вважає, що факт використання голоду як зброї можна довести у суді. Фото з соцмереж

Міжнародна громадськість ще на початку повномасштабного вторгнення побачила навмисну блокаду та захоплення водопровідної станції в Маріуполі, що перекрило доступ населенню до їжі та питної води, ударів по портовій інфраструктурі та складах продовольства після виходу рф із «зернової угоди». Світ облетіли кадри, з розкиданими по вулицях тілами жителів Чернігова, яких обстріляли росіяни, коли вони стояли в черзі за хлібом — цей випадок, коли через ворожі «Гради» загинуло понад двадцять людей, лише один із задокументованих GRC. Підрив Каховської дамби Юсуф Хан теж вважає одним із проявів нелюдської стратегії кремля.

«Те, що ми задокументували в Херсоні, — це жахливий злочин, пов’язаний із голодом. Резонансні наслідки цієї атаки, безсумнівно, величезні, далекосяжні та впливають на багато поколінь, оскільки серйозно постраждали цілі галузі та засоби до існування, пов’язані з агробізнесом. Руйнування, спричинене цією катастрофою, неможливо переоцінити, і воно, безсумнівно, буде відчуватися упродовж багатьох років», — сказав він СNN.

Удар по порту Рені — яскравий приклад використання голоду як зброї 

Чим це загрожує рф

Обвинувачення в організації й використанні голоду як зброї легше довести в МКС, ніж спробу геноциду українського народу — найамбітнішій справі, до розслідування якого теж залучена Global Rights Compliance. Річ у тім, що в міжнародному законодавстві досить розмитим є тлумачення цього поняття. Усі визнають «біологічний» геноцид, що передбачає фізичне винищення, як це було з євреями під час Холокосту, але немає консенсусного рішення щодо «культурного» геноциду, який ще називають «етноцидом» — викорінення національної ідентичності, як це неприховано хоче зробити з українцями путін.

Доведення факту геноциду в класичному значенні може бути ускладненою, адже хоч теза про «вигадану Україну» й «подарунок Леніна» стала ідеологічним обґрунтуванням російської агресії, москва намагається замаскувати свої наміри. До прикладу, путін не лише говорить про «один народ», але й на окупованих територіях видали підручники про «СВО» українською та формально дозволили використовувати національну мову в навчанні. Частково через це спеціальна комісія ООН «не виявила ознак» геноциду в Україні. Але тотальне винищення українських міст та сіл, викрадення дітей, створення умов для насильницького переселення українців, використання голоду як зброї,особливо, якщо ці факти підтвердять рішення Міжнародного суду,  і, зрештою, майже неприкритий етноцид, можуть стати сходинками до висунення звинувачення в організації та проведенні геноциду.

Українська мова від окупантів
Росіяни підготували підручники української для окупованих територій. Фото з відкритих джерел

Крім того, у 2018 році Рада Безпеки ООН схвалила резолюцію, яка засудила використання голоду як засобу ведення війни. Це означає, що на росію можуть чекати санкції не лише Заходу, але й усього світового співтовариства. Під арешт Міжнародного кримінального суду потраплятиме не лише путін, але й інші учасники злочину — ті, хто блокував міста, хто бив по портовій інфраструктурі, організовував блокаду портів. Сам факт існування процесу збору доказів до МКС щодо цього, негативно позначиться на політичному становищі росії серед країн Глобального Півдня.

Штучний голод і його наслідки для світу

За даними Мінагрополітики, станом на 2023 рік Україна зібрала 38 мільйонів тонн зернових. Жнива ще тривають, очікують, що намолотять удвічі більше. Наразі експортували 6 мільйонів тонн, через блокаду зернового коридору Україна втратила 40–60 % своїх експортних потужностей. За час дії зернової угоди Чорним морем вивезли понад 33 мільйони тонн. ЗСУ, застосовуючи безекіпажні кораблі, зуміла примусити кремль тримати свій флот якомога далі від тимчасового коридору. Але це непевний маршрут, зараз у напрямку портів України прямують лише три балкери, вони, якщо їхній шлях мине без пригод, сукупно зможуть узяти 127 тисяч тонн зерна, що занадто мало. Проте, пише ВВС, навіть без зернового коридору Україна здатна експортувати приблизно 40 мільйонів тонн зернових і це десь якраз стільки, скільки й заплановано на експорт.

Однак проблема в грошах: якщо пшениця наших аграріїв набагато дешевша за аналогічну в Польщі, то після її транспортування сухопутними коридорами до країн Африки та Близького Сходу, ціна суттєво зростає. Європейські уряди хочуть захистити своїх виробників і це означає, що якщо не вдасться прорвати чорноморську блокаду, наші фермери втратять заробітки й будуть поступово скорочуватимуть посіви. Водночас 53 % українського експорту припадає саме на сільськогосподарську та харчову продукцію.

Ринок зерна
У довготерміновій перспективі світ може залишитися без українського збіжжя. Фото: Getty Images

Крім України, наслідки дій путіна відчує увесь світ: якщо у 2021 році ми намолотили 86 мільйонів тонн, то у 2023 очікують, як мінімум, на 10 мільйонів тонн менше. Притому сільгоспвиробники переорієнтовуються на більш технічні культури, як соя та ріпак. Виробництво зерна вже на 35–40 % нижче, ніж до війни, пише The Economist. Дехто елементарно не матиме коштів на посівну та міндобрива, які рекордно подорожчали. Українське збіжжя потенційно можуть замінити на ринку інші виробники, але в сукупності зі зростанням інфляції у світі, спекою та посухами, припинення потоку українського зерна загрожує африканським країнам голодом та бунтами. Як наслідок, сценарій путіна з перетворення голоду на зброю, за якого через проблеми з продовольством ЄС накриває хвиля мігрантів, стає ближчим до реалізації, тож світ зацікавлений його зупинити.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.