У Брюсселі почались дискусії щодо майбутнього Директиви про тимчасовий захист для українців. Чиновники розглядають як продовження, так і поступовий вихід із системи, яка діяла з 2022 року
Європейський Союз готується до перегляду правової бази тимчасового захисту для українців, які втекли від війни. На початку червня очікується нова пропозиція Єврокомісії щодо подальшої долі Директиви про тимчасовий захист (TPD). Наразі врна охоплює понад 4 мільйони українських біженців.
Як повідомляє Euractiv, TPD була запроваджена у березні 2022 року як екстрений правовий механізм для надання негайного захисту українцям. Спочатку директива передбачала лише два продовження і обмежувалася терміном до березня 2025 року. Згодом Єврокомісія пішла на вільніше трактування і продовжила дію TPD до березня 2026 року. Однак, за словами старшого радника Міжнародного центру розвитку міграційної політики Мартіна Вагнера, ЄС уже "на тонкому льоду", і для наступного кроку потрібне реальне стратегічне рішення.
За зачиненими дверима в Брюсселі обговорюють різні варіанти виходу з TPD. Серед них - річне продовження з супровідною заявою держав-членів про поступове згортання механізму. Одним зі сценаріїв також є блокування повторного доступу до захисту: якщо людина повернулася до України і знову подасться на TPD, їй можуть відмовити. Водночас можливість перебувати в ЄС у такому разі, ймовірно, збережеться. Проте ця пропозиція вже отримала чимало критики.
Також розглядається варіант створення нового тимчасового статусу для українців, зокрема так званого "дозволу на реконструкцію" - ідеї, запропонованої колишнім міністром Нідерландів Лодевейком Ашером. Вона передбачає можливість перебування в ЄС до 10 років.
Окреме занепокоєння викликає можливість того, що велика частина українських біженців - від 25% до 50%, за оцінками ЄС - захоче залишитися в Європі назавжди. У Брюсселі побоюються, що це створить серйозне навантаження на національні системи притулку та ринки праці. Саме тому серед варіантів обговорюється й можливе обмеження права на громадянство для українців зі статусом TPD. Ймовірно, питання буде обговорюватися вже 12–13 червня на засіданні Ради ЄС із питань юстиції та внутрішніх справ.
Тобто що важливо знати:
Зростає ймовірність того, що українські біженці залишаться в Європі назавжди. Наразі лише 43% українських біженців планують повернутися додому, проти 74% два роки тому. Також очікується, що після скасування воєнного стану виїдуть ще більше людей, в основному - чоловіки.
Як свідчить опитування, проведене групою Info Sapiens, чим довше триває війна - тим менше українців готові повернутися додому навіть після її завершення. Частка тих, хто у будь-якому разі повернеться у рідні міста та села рекордно скоротилася, а кількість тих, хто планує залишитися у Європі зростає. Українцям за кордоном вдалося вийти на довоєнні показники прибутків.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.