Європейський Союз накопичив рекордні обсяги природного газу у своїх газосховищах і випередив власний графік.
Цьогорічний листопад ознаменував важливу віху для безпеки газопостачання в Європі, коли газові сховища ЄС досягли історичного рівня заповненості блакитним паливом. Євросоюз досяг найвищих показників запасів газу: він накопичив рекордні обсяги природного газу у своїх газосховищах і навіть випередив власний графік. Такий розвиток ситуації спровокував необхідність зберігати надлишки блакитного палива у сусідніх країнах, зокрема в Україні, де розміщені одні із найбільших у Європі газосховищ. Саме в Україні ЄС у війну почав закачувати газ рекордними темпами.
Як розповідає Financial Times, до середини серпня потужності газосховищ ЄС заповнили на 90%. Це показник заповненості відповідав цільовим показникам листопада. Станом на початок жовтня потужності газосховищ ЄС стали заповненими на 96%, перевищивши навіть рекорди зими 2022 року. Станом на 1 листопада газосховища в ЄС заповнені майже на 100%, досягнувши історичного максимуму .
"Цей успіх підкреслює нашу непохитну прихильність до збереження енергопостачання Європи. Повні підземні сховища газу допомагають європейському газовому ринку бути більш стійким, ніж минулого року, вступаючи в зимовий сезон у стані більшої готовності", — повідомила Шарлотта Рул, президент Gas Storage Europe (GSE).
Тепер, коли газосховища ЄС заповнені на повну потужність, енергетичні компанії звертаються до України, де розташовані найбільші резервуари ЄС для зберігання власних запасів блакитного палива. Якщо їх заповнити - рівень природного газу у країні повернеться до рівня перед вторгненням росії в Україну. Запаси газу ЄС в Україні додатково захистять Євросоюз від різкого зростання цін на нього. Зараз в Україні зосереджено понад 2 млрд кубометрів газу, що належить європейським компаніям.
Попри загрози війни, у ЄС з’явився стимул постачати надлишки газу через низькі тарифи на зберігання та звільнення від митних зборів. Резервуари здебільшого розташовані глибоко під землею та далеко від лінії фронту.
Олексій Чернишов, генеральний директор української державної нафтогазової компанії "Нафтогаз", сказав FT, що європейські компанії візьмуть на себе "чистий комерційний ризик", закладаючи свій газ в українські сховища, які все ще можуть бути об’єктом російських ударів, попри те, що вони знаходяться далеко від бойових дії. "Нафтогаз" також повідомив, що 128 його газових об’єктів були пошкоджені під час атак росії цього року, хоча жоден з них не вважається підземним.
Аналітик консалтингової компанії ICIS Алекс Фролі зауважив, що 21 танкер біля берегів Європи класифікувався як плавуче сховище зрідженого природного газу ЄС. Фролі прогнозує, що кількість плавучих сховищ ЗПГ у Європі продовжуватиме зростати у листопаді, й можливо досягне позначки у 30 одиниць.
Українські та плавучі сховища збільшують місткість зберігання природного газу в Європі до майже 100 млрд кубометрів. Це надає Європі додатковий буфер у разі перебоїв у постачанні газу з росії. Директор із газових досліджень LSEG у Європі Вейн Брайан зазначив, що поточні рівні запасів забезпечують короткострокову безпеку, але попередив, що холодна погода чи перебої в постачанні газу з Норвегії можуть швидко виснажити ці запаси.
Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що вартість газу в Україні можуть знизити. Нафтогаз пояснив, коли та за яких умов це можливо зробити.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.