Японія стала найбільшим донором України - Мінфін

Вже другий місяць поспіль Токіо допомагає Києву більше за усіх

Допомога від Японії
Загалом з початку повномасштабного вторгнення японський уряд надав понад 4,6 мільярдів доларів

Японія наразі - та країна, яка надає Україні найбільше зовнішнє бюджетне фінансування. При цьому Токіо робить це вже другий місяць поспіль. Завдяки в тому числі цим грошам уряд поки що може закривати усі військові та цивільні видатки. 

За даними українського Міністерства фінансів, у січні 2024 року Україна отримала 436 мільйонів доларів зовнішнього фінансування. Це, звичайно, менше, ніж за січень 2023 року - тоді сума становила 4,26 мільярда. Однак саме коштом цих джерел і залишку на казначейському рахунку Україна "закрили" перший місяць року на прийнятному рівні, профінансувавши усі необхідні військові та цивільні видатки, наголосив голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

Усе зовнішнє фінансування у січні надійшло від Японії. Країна надала також найбільшу частку у фінансовій допомозі у грудні минулого року - майже 2,2 мільярди доларів. І загалом на сьогодні є четвертим найбільшим донором/ кредитором, що надає як пільгові кредити, так і гранти, держбюджету України на фінансування цивільних видатків на соціальний захист, відновлення і розвиток. За весь час повномасштабної війни Токіо надав Україні тільки прямої бюджетної підтримки на понад 4,6 мільярда доларів.  

Нагадаємо, що Японія стабільно входить до ТОП-10 міжнародних донорів України. У 2023 році країна посіла в цьому списку шосте місце.

Японія дуже активно допомагає Україні
Японія дуже активно допомагає Україні

Україна та Японія: друзі та партнери

Київ та Токіо встановили дипломатичні відносини в 1992-му, за рік після отримання Україною незалежності. Після цього взаємодія між країнами почала потроху набирати обертів.

При цьому варто розуміти, що до повноцінного та повномасштабного партнерства нам поки що досить далеко. Ще до війни Японія не особливо інвестувала в українську економіку, а її підприємства практично не  були представлені на українському ринку. Україна, зі свого боку, не створила умови для належного інвестування, що гальмувало розвиток двосторонніх відносин. 

При цьому Японія активно підтримує Україну в боротьбі проти російської агресії. Японські урядові програми та громадські організації надають значну підтримку в сферах гуманітарної допомоги, економічної підтримки та політичної солідарності. Японія регулярно висловлює підтримку територіальної цілісності України та виступає за введення санкцій проти росії у відповідь на її агресивні дії.

Крім того, Японія починає поступово співпрацювати з Україною у сферах енергетики, транспорту та інфраструктури. Наприклад, японські компанії мають намір інвестувати в проєкти розвитку української інфраструктури, такі як будівництво доріг, мостів та енергетичних об'єктів. Однак це планується робити вже після завершення війни. 

У цілому, дружба та співробітництво між Україною та Японією мають стратегічне значення і продовжують зміцнюватися з плином часу. Токіо залишається також головним союзником Києва у Східній Азі, не в останню чергу в якості форпосту США в цьому регіоні.

Японія регулярно допомагає Україні грошима. Йдеться як про кредити, так і про грантові програми для Києва. Суми, як ми вже зазначили вище, вимірюються у мільярдах доларів. Також японська держава підтримує нас у військовому плані: зокрема, постачаючи ракети для систем Patriot. На острові перебувають близько двох тисяч українських біженців.

Є ціла група киян, які палко виступають проти побудови Подільсько-Воскресенського мосту: це мешканці Русанівських Садів. Чого вони бояться насправді, і чому їхні страхи не виправдані, розмірковує інфраструктурний оглядач Павло Авдокушин.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube