Яку пенсію отримують священнослужителі

Православна церква України обговорює питання створення «пенсійного фонду»

Яку пенсію отримують священнослужителі
Пенсія священнослужителям призначається на загальних підставах

Особливість пенсій для священиків полягає в тому, що формально церква відокремлена від держави. Спеціального закону про пенсії для священиків не існує. Усе залежить від того, де особа була працевлаштована.

Пенсія священнослужителям призначається на загальних підставах, пише Інформатор

Усім громадянам, які працюють у релігійних організаціях, їх підприємствах і закладах, державна пенсія призначається і виплачується на загальних підставах відповідно до законодавства.

Будь-яка релігійна організація незалежно від конфесії створюється із правом юридичної особи. Тому всі наймані працівники, якщо за них сплачують страхові внески, стають застрахованими особами. Інша річ, що священик не завжди має статус найманого працівника. Це пояснили в Пенсійному  фонді України.

Мінімальний розмір пенсії за віком для отців призначається за наявності 25 років страхового стажу і встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму. 

Наразі ж більшість священиків офіційно або взагалі не отримує зарплату, або ж вона – нижча за мінімальну, констатує ПФ. Більшість із них отримують невелику зарплату та не роблять відрахувань у Пенсійний фонд. Тому, коли вони досягають пенсійного віку, одержують державну соціальну допомогу у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

ПЦУ обговорює створення «пенсійного фонду» для священнослужителів

Більше року тому предстоятель ПЦУ митрополит Київський і всієї України Епіфаній заявив, що Православна церква України обговорює питання створення «пенсійного фонду».

«Воно є трошки складним, особливо в такий час, щоб створити так званий «пенсійний фонд» церкви. Але ми наголошуємо на тому, щоб зараз кожен священнослужитель в молодому віці був офіційно оформлений. Бо інколи громада навіть не платить священнослужителю певної плати», – сказав митрополіт Київський і всієї України.

Він зазначив, що коли священник офіційно оформлений, то в майбутньому він має надію на те, що буде мати пенсію.

«Це не так просто. І тому ми залучили фахівців, вивчаємо питання. Якщо ми виберемо найкращий варіант, як це можна втілити в життя, тоді ми це оголосимо», – заявив митрополит.

У 2019 році очільник Православної церкви України наголосив, що священники ПЦУ не отримують зарплату, але вільні від «церковних» внесків.

Що встановлено Законом

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (стаття 46 Конституції України).

Згідно з Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації" громадяни, які працюють у релігійних організаціях, створених ними підприємствах, закладах на умовах трудового договору, а також священнослужителі, церковнослужителі та особи, які працюють у релігійних організаціях на виборних посадах, підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. На умовах і в порядку, встановлених законодавством про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Релігійні організації, їх підприємства та заклади, а у випадках, передбачених законом, також і працівники цих організацій, підприємств, закладів сплачують страхові внески до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. А також Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а також збір на обов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України в порядку і розмірах, установлених законодавством.

Розмір державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, встановлюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зокрема, священнослужителям, церковнослужителям та особам, які протягом не менше десяти років до введення в дію Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" займали виборні або за призначенням посади у релігійних організаціях, офіційно визнаних в Україні та легалізованих згідно з законодавством України.  За наявності архівних документів відповідних державних органів та релігійних організацій або показань свідків, які підтверджують факт такої роботи, - в розмірі 50 відсотків.

Раніше ми писали про те, як перевірити, чи сплачує роботодавець за вас страхові внески?

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube