Якою буде облікова ставка в Україні: рішення НБУ

Облікова ставка — це один з інструментів підтримки курсової стабільності

Якою буде облікова ставка в Україні: рішення НБУ

Національний банк України ухвалив рішення залишити облікову ставку на рівні 25% річних. Це сприятиме збереженню керованості інфляційних процесів. В умовах війни інфляція очікувано зростає.

Про це повідомили у НБУ. Споживча інфляція в Україні становила до 24,6% р/р у вересні, а базова інфляція перевищила 20% р/р. За попередніми оцінками Національного банку, прискорення інфляції триває й у жовтні.

"Цього року інфляція сягне близько 30%, але в наступні роки вона має сповільнитися за умови очікуваного зниження безпекових ризиків і злагодженої монетарної та фіскальної політики", - йдеться у повідомленні. 

Як змінювалися ринкові ставки з моменту попереднього рішення НБУ щодо облікової ставки

Ставки за гривневими депозитами і далі зростали у відповідь на червневе підвищення облікової ставки і очікування щодо її незмінності протягом тривалого часу на рівні 25%. Зниження ставок за гривневими інструментами припинилося ще в червні і станом на 20 жовтня середні ставки в банківській системі за тримісячними депозитами збільшилися майже на 5 %.

У деяких банках ставки за депозитами на 3–6 місяців вже зросли до 15–20%. Національний банк також вітає підвищення ставок Міністерством фінансів за гривневими ОВДП на 16 місяців до 18,5% на останньому аукціоні.

Якою буде монетарна політика надалі 

Прогноз НБУ передбачає збереження облікової ставки на рівні 25% щонайменше до II кварталу 2024 року. Це сприятиме подальшому зростанню депозитних ставок до привабливих для збереження заощаджень у гривні рівнів. НБУ готовий за потреби підвищити облікову ставку понад прогноз, а також надалі застосовуватиме додаткові заходи для захисту міжнародних резервів і збереження керованості інфляційних процесів.

Які додаткові заходи вживатиме НБУ

Для стабілізації курсових очікувань та збереження міжнародних резервів Національний банк у співпраці з банками запроваджує новий інструмент, який дасть змогу громадянам захистити свої гривневі заощадження від ризику курсових коливань, а НБУ – зберегти міжнародні резерви. А саме: громадяни отримають можливість купувати долари за офіційним курсом Національного банку без обмежень по сумі з подальшим їх розміщенням на строковий депозит у банку та обов'язковим зворотним продажем купленої валюти по закінченню терміну депозиту за офіційним курсом на день проведення зворотної операції.

Також напрацьований комплекс можливих заходів для посилення монетарної трансмісії та оптимізації структурного профіциту гривневої ліквідності. Їхні деталі обговорюються в межах поточних консультацій НБУ та Міністерства фінансів із Міжнародним валютним фондом.

Що цьому передувало

У червні НБУ розглядав кілька варіантів підвищення облікової ставки, але зрештою вирішив, що підняття одразу на 15 пунктів буде найоптимальнішим варіантом в економічній ситуації, що склалася. Тоді її підвищили до 25%. При цьому регулятор не наважувався на підняття облікової ставки у перші місяці повномасштабної війни. В той час головним завданням НБУ була стабілізація очікувань та створення стимулів для утримання гривневих активів.

Нагадаємо, українцям заборонили переказувати гроші з гривневих карток на закордонні. Крім того, голова НБУ Кирило Шевченко подав у відставку та пояснив причину свого рішення.

Також Інформатор писав, як отримати спадщину на вклад у банку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube