Якими будуть перемога України, революція в росії та заколоти на Кавказі: друга частина інтерв'ю з Олегом Ждановим

Читать на русском

В цій частині інтерв'ю говоримо про перспективи утворення на території росії 39 республік, про ризики заворушень на Кавказі, про "комітет визволення росії 2,0" та "план Маршала" для України

Читать на русском
Жданов
Головним завданням для "нової влади" в росії буде вирішення внутрішніх проблем, а не війна з Україною

В цій частині інтерв'ю говоримо про перспективи утворення на території росії 39 республік, про ризики заворушень на Кавказі, про "комітет визволення росії 2,0" та "план Маршала" для України

Інформатор публікує другу частину інтерв'ю з військовим експертом Олегом Ждановим. В цій частині говоримо про перспективи утворення на території росії 39 республік, про ризики заворушень на Кавказі та "план Маршала" для України

 

- З'являється все більше повідомлень, що восени путін оголосить мобілізацію, бо солдатів не вистачає. Як ви бачите цю майбутню мобілізацію, наскільки вона буде успішною?

Вже ніяк. У четвер минулого тижня я бачив її цілком реальною, що вони готують списки, готують Росгвардію для вилову, готують ФСБ. А зараз я вже не бачу її ніяк. Тому що зараз ситуація змінюватиметься і до чого дуже швидко. Я навіть застосував би приказку “росіяни довго запрягають, але швидко їдуть”. Вони вже почали запрягати у плані смислів цієї війни – чому вони мають їхати воювати, чому вони мають йти на мобілізацію, який у цьому сенс.

Плюс провал економіки. За даними нашої розвідки, затримки виплат у деяких частинах та підрозділах – до трьох місяців. А для них це дуже важливо. Здебільшого мотивація у них – фінансова. Грабувати на цих територіях уже нема чого. Я думаю, що мобілізація під величезним питанням.

- У перших коментарях щодо пригожинського бунту путін заявив, що не можна допустити 1917 року, коли на тлі війни сталася революція. І після Російсько-японської війни 1905 і після першої світової, для революції були конкретні передумови. Суспільство не могло жити в умовах, у яких воно виявилося. На початку спілкування ми говорили, що можливе друге переворот. Тобто…

…Тобто путін не втримає владу і друга революція все одно буде. Це питання найближчого часу. Нині буде тимчасове керівництво. Перехідний уряд намагатиметься якось це склеїти і, на мій погляд, все одно буде спроба або узурпувати владу, або демократизувати росію. Це буде трохи згодом.

Як приклад наведу візит путіна до Дагестану. Чому Дагестан, на вашу думку?

- Тому що путін там регулярно проводить "контртерористичні операції"

- Там найантипутінськіші настрої. Там були перші та наймасовіші протести проти мобілізації. І, до речі, там була мінімальна мобілізація. Після протестів кадировці заходили до Дагестану, щоб придушувати повстання.

Кадиров вперше зайшов до Дагестану, коли вони вийшли на протест. А зараз, я гадаю, він може навіть і не погодитися. Він від Дагестану відірвав усе, що хотів – частини територій, переніс адмінкордон туди, де знаходяться нафтосвердловини.

На погляд Кадиров веде дуже правильну політику - він “сховався в норці”. Мабуть, він розуміє ситуацію, знає більше нас з вами, і він намагається максимально притягнути своїх бійців до себе і ніде їх не пускає в бій. До Ростова де вони змогли доїхати, т.к. колоні бронетехніки завадила пробка. Тобто інших шляхів не було?

Плюс, коли Пригожин йшов колоною на Москву, єдиний суб'єкт федерації, де опозиція замалювала трафаретами “Дагестан без росії”. І влада злякалася, що це перший дзвінок. Спалахне Кавказ, як би не хотіли в Москві, але Дагестан - перший.

До людей виходила людина, схожа на путіна, ми чудово розуміємо. Але путін, або хтось із представників від путіна, приїжджав домовлятися з елітами Дагестану.

Вони хотіли зрозуміти їхню позицію і визначитися із ситуацією в самому Дагестані. Раптом вони завтра піднімуть прапор і скажуть “все, ми є суверенною державою і більше не дзвоніть нам, ми не з вами”.

А після цього була розмова з Кадировим. Швидше за все, тема була така: "Якщо вони скрипнуть, їх треба буде утихомирювати, ти допоможеш чи ні?". Важко сказати, чим закінчились переговори. Потрібно дивитися на кроки, які будуть вжиті і з боку дагестанських еліт, і з боку Кадирова. Висновок зробити дуже важко.

Є ще суб'єкти федерації, які мовчать, які просто не висовуються - той же Татарстан, він не є суб'єктом федерації, він є самостійною одиницею у складі рф за окремим законом. І цей закон закінчив свою дію у 2017 році, і путін боїться навіть порушувати тему про його продовження. Він нібито автоматично пролонгується щороку. Але в них свій президент, свої закони, і Татарстан має свої енергоресурси і це найбільший суб'єкт Федерації. І де гарантії, що завтра Татарстан не скаже "а що ми тут робимо?"

- Нова російська влада, яка з'явиться потенційно в результаті повторного бунту - візьметься за реваншизм, чи замкнеться на проблемах і відстане від України?

– Вони будуть більше зосереджені на внутрішніх проблемах. Навряд чи дуже швидко з'явиться лідер, буде колективний орган, традиційно для росії, з часів декабристів до сьогодні - "Комітет порятунку росії". Нічого нового вони не вигадають. Їм треба буде консолідувати суспільство. Як отримати підтримку суспільства сьогодні? Потрібно вивести війська. По-перше, збережеться бойовий потенціал, буде кому придушувати внутрішні опори і запобігати розвалу.

Тільки на цьому можна втриматись. Сказати “ні, давайте візьмемо гвинтівки та підемо громити НАТО в Україні, бо леопарди та абрамси їдуть” – у цю казку вже ніхто не повірить.

- Тим більше, коли Пригожин заявив, що це неправда

- Зерно Пригожина дало паростки! Тому, я думаю, вони будуть зосереджені на внутрішніх проблемах у спробі утримати ситуацію в самій росії. До речі, тут трошки може прикро прозвучить, але на мій погляд, так і буде - захід допомагатиме, щоб росія не розвалилася.

- Чому?

За деякими оцінками, 39 суб'єктів міжнародного права може виникнути біля російської федерації. 39 країн. Другий у світі ядерний потенціал. При чому від інженерних ядерних фугасів до міжконтинентальних балістичних ракет із дальністю пуску до 20 тисяч кілометрів. Тобто це непередбачувана ситуація. Хто цим усім керуватиме?

І якщо ще можна якось впоратися з ядерною зброєю та перерахувати суб'єкти, то США потрапляють у 1991 рік. Що сказав Шрьодер, коли почав готувати політичне об'єднання Європи? Шрьодер сказав “навіщо нам НАТО? Радянського союзу більшяче немає”, образ ворога зник. Він сказав, що Європейський Союз має розпочатися із сил безпеки Європи. Після чого Клінтон розпочав бомбардування Белграда, фактично блокував війська ООН у Югославії, після чого заявив, що вони безпорадні, влаштував різанину в Сребниці та ввів туди війська НАТО.

І лише на цьому вони втрималися. Потім з'явився путін і починається “відродження росії”, “встання з колін росії” і знову - образ ворога, держава - спонсор тероризму, визнане більшістю країн таким, визнане агресором.

А зараз воно зникне і куди 39 країн подіти? Янкі Гоу Хоум? Але якщо росія залишиться цілою, треба буде контролювати ядерну зброю, треба буде допомагати відбудовувати росію, як це робила в 20-х роках Америка в роки п'ятирічок.

Років 5-7 тому я сказав “Ведмедику треба вирвати зуби і пазурі, щоб ведмедик не кусався і не дряпався, але вбивати ведмедика в жодному разі не можна. Він має бути великий, страшний, і вміти ревти”. Американці стоятимуть на варті того, щоб ведмідь залишився живим, щоб він був страшним, але не небезпечним.

- Якщо ведмедик виявиться без зубів та пазурів, як це може вплинути на українські євроатлантичні перспективи?

- Я песиміст у наших євроатлантичних прагненнях. Я завжди наголошую на нашій колективній безпеці з сусідами. Путін постійно провокує НАТО на перший постріл, щоб втягнути альянс, образно кажучи – на морі, у повітрі, на землі. Він їх провокує, щоб вони здійснили акт агресії, після цього путін каже “НАТО офіційно у війні, війна світова, я готовий до переговорів із керівництвом НАТО”. Щоб цього не допустити, потрібна країна, яка буде на варті безпеки НАТО.

Ми - та країна, яку довго НАТО шукала як країну, яка воюватиме із рф. Я завжди казав, що нам дадуть усе, що треба, щоби ми не програли. Вони зробили на нас ставку, не можуть програти.

Тому повноцінне членство в НАТО на сьогодні для України - не реальна перспектива. Партнерство – так, розширене партнерство – так. Глибоке партнерство – так. Все що завгодно. Зброя – будь ласка, підготовка особового складу – будь ласка. Матеріальна, фінансова, економічна допомога – будь ласка.

І бачите, зараз перед самітом НАТО розпочинаються бродіння - "ми вам дамо перспективу", "двері відчинені", починається виляння. Ніхто не хоче сказати "хлопці - сьогодні закінчуєте війну, післязавтра - ви члени нато". Ніхто цього не обіцяє. Усі кажуть “ми вам дамо озброєння та допоможемо підготувати особовий склад і у вас є перспектива вступу”.

До Європи швидше візьмуть. Тому що в нашій особі Європа отримає величезний економічний потенціал як у сировинному плані, так і в економічному.

- Наскільки це може бути довгостроковою перспективою?

Довгостроковість цієї перспективи залежить від бажання наших еліт привести корупційну складову до рамок розумного. Як тільки наші еліти до цього прийдуть, перспектива ухвалення в ЄС для нас буде питанням завтрашнього дня, навіть не далекої чи найближчої перспективи, а завтрашнього дня.

- Давайте у підсумку підіб'єм перспективи на тиждень, місяць і рік - для нас і для рф

- Почнемо з нас. Я думаю, найближчими тижнями-два ситуація на лінії фронту кардинально не зміниться, судячи з того, яку стратегію обрав головком генерал Залужний, ми давимо рівномірно на великій ділянці фронту, вишукуючи те слабке місце, де вони здригнуться.

Там, де вони здригнуться, швидше за все там і буде головний прорив їхньої оборони. Далі введення у бій основних сил може спричинити каскадний обвал фронту. Тому найближчого тижня на фронті кардинально нічого не зміниться, ми продовжуватимемо тиснути. У найближчі кілька місяців ми можемо очікувати на обвал фронту і просування наших військ практично до азовського узбережжя. Питання Криму – 50 на 50, гадаю, до кінця року теж можемо увійти.

Тут сукупність чинників - знищення логістики та тилового забезпечення плюс перемелювання самих російських військ на бойовому зіткненні між військами. Це щодо війни. Далі - може бути варіант переговорного процесу та вихід на межі 1991 року.

Може це не буде називатися капітуляцією росії, може захід не втоптуватиме росію в бруд по вуха. А в нас будуть плани щодо реконструкції та відновлення Криму.

Зараз змагаються - хто напише краще "план Маршалла". Якщо раніше сума 420 мільярдів доларів на відновлення України була гігантською сумою, то сьогодні вона вже не здається такою, в деяких джерелах відновлення оцінюють у трильйон.

У будь-якому разі я впевнений, що щойно закінчаться активні бойові дії, то тут з'явиться дуже багато інвесторів, які захочуть брати участь у відновленні України.

Що стосується рф - швидше за все захід досягне свого. Проти такої потужної коаліції росія не встоїть. Я думаю, що вони досягнуть і приведуть росію більш-менш до стану контролю над рф. Особливо щодо ядерного озброєння. Те, що зрештою, ця війна має закінчитися нашою перемогою – у цьому сумнівів немає.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.