В цей день народилися український журналіст Микола Вересень та американський актор Бредлі Купер - свята, церковні та народні традиції на п'ятницю, 5 січня
У п'ятницю, 5 січня, православна церква відзначає Хрещенський святвечір, який також називають Голодний вечір. Іменини сьогодні святкують Григорий, Иосиф, Лукьян, Матвей, Роман, Сергей, Фома, Аполлинария, Евгения, Татьяна.
Хрещенський святвечір святкується 5 січня. Він завершує період різдвяних свят. Цього дня проводяться головні приготування до Хрещення. Хрещенським торжество назвали тому, що воно передує велике православне свято - Хрещення Господнє (Святе Богоявлення). В цей день готували "сочиво" - обрядове блюдо з розмочених зерен рису чи пшениці, з додаванням меду, горіхів, родзинок, маку, кураги, насіння льону.
5 січня у храмах проводяться богослужіння та велике освячення води. Парафіяни звершують таїнство причастя водохресною водою. Люди приносять із храмів додому освячену воду та окроплюють нею будинок. Водохрещу зберігають весь рік. Вона має цілющі властивості: оберігає житло від нечистої сили і здатна вилікувати від важких недуг.
Міжнародний розвантажувальний день як свято, з’явилося порівняно недавно, він відзначається в календарі прибічниками здорового харчування. Встановлений він 5 січня невипадково: це перші дні після святкування Нового Року та Різдва, у наших співвітчизників обов’язково асоціюється із щедрими застіллями та вживанням спиртних напоїв. Необачність в їжі та її обсягах призводить до небажаних наслідків для людського здоров’я.
Щоб після масових гулянь не додати у вазі і не придбати проблем шлунково-кишкового тракту, рекомендується узяти на замітку дату 5 січня. Зовсім не обов’язково переходити на жорстке голодування, проте харчове розвантаження буде дуже навіть корисним! Краще поступово на якийсь час перейти на легкі блюда, не переобтяжені жирами і вуглеводами. Прибічники дієтичного дня радять відмовитися від газованих напоїв і алкоголю. Усе це спрямовано на те, щоб привести в норму обмінні процеси в організмі, дати йому відновитися і перейти в звичний ритм життя.
Щороку 5 січня мешканці Сполучених Штатів Америки традиційно відзначають важливе екологічне свято - Національний день птахів. На території Сполучених Штатів Америки мешкає понад 600 видів птахів, серед них найбільш численні представники качиних, фазанових, чаплевих, бакланових та яструбиних сімейств. При цьому до рідкісних, що скорочуються або знаходяться під загрозою зникнення відноситься 73 види та підвиди птахів США.
Наприклад, під загрозою зникнення США перебувають каліфорнійський і атлантичний бурі пелікани. Основною причиною різкого скорочення їх популяцій вважається масове застосування в країні різних отрутохімікатів, які потрапляли в організм птахів разом з їжею та викликали зниження їхньої плодючості. Крім того, яйця цих пеліканів, а також птахів активно знищували мисливці та рибалки.
Ще зникнення загрожує багатьом американським грифам, наприклад каліфорнійському кондору, який на сьогоднішній день практично вимер. Колись цей кондор, який вважається одним з найбільших птахів у світі з нині живих, був поширений по всьому північноамериканському континенту, але з 1880 через відстріл і знищення гнізд каліфорнійського кондора цих птахів залишилося критично мало - всього 27 особин станом на 1987 рік .
На щастя, завдяки гарному розмноженню в неволі популяцію каліфорнійських кондорів вдалося в наступні роки збільшити, і, наприклад, у 2019 році кількість особин становила вже понад 500, причому більше половини з них жили в дикій природі.
Найсмачніше гастрономічне свято щорічно відзначають 5 січня - це День збитих вершків. Збиті вершки багато де використовують: і морозиво, і суфле, і пудинги, і коктейлі, і торти, і тістечка, а також деякі гарячі напої. Іноді збиті вершки використовують для різних салатів і навіть додають у соуси. Їхня простота перетворює майже все на кулінарний витвір мистецтва.
Насправді, збиті вершки дуже корисні, бо вони багаті протеїном (молочним білком), мінералами (кальцій, фосфор, натрій, калій, магній) і вітамінами (РР, C, А, холін, біотин, групи B). Також, у вершках є головне, за що їх схвалюють лікарі-дієтологи - це оптимальне співвідношення кальцію та вітаміну D. Вважається, що без вітаміну D кальцій нормально не працює в організмі.
На превеликий жаль, сьогодні натуральні збиті вершки все більше замінюються рослинними, що містять штучні добавки. Звичайно, такі вершки довше зберігаються, тримають об'єм і набагато дешевше, але справжні гурмани намагаються уникати таких продуктів. І це вірно.
Національний день кето відзначається у США щорічно 5 січня. Він був створений, щоб підвищити обізнаність про кетогенну дієту та підкреслити її користь для здоров'я.
Кетогенна дієта була створена для лікування епілепсії у дітей у 1920-х роках. Це дієта з високим вмістом жирів та низьким вмістом вуглеводів, яка змушує організм спалювати жири для одержання енергії, а не вуглеводи. Жири перетворюються на жирні кислоти та кетонові тіла, що призводить до метаболічного стану, званого кетозом, який зрештою знижує частоту нападів.
Ефект досягається за рахунок виключення високовуглеводних продуктів, таких як хліб, крупи, макаронні вироби, цукор (ви здивуєтеся, дізнавшись, скільки існує продуктів з високим вмістом цукру!), Фрукти, крохмалисті овочі і т. д. Основні джерела енергії в кето-дієті - це продукти з високим вмістом корисних жирів, такі як молочні продукти, яйця, авокадо, некрохмалисті овочі (спаржа, броколі), рослинні олії, лосось, горіхи, насіння тощо.
Люди використовують її, щоб схуднути, покращити рівень холестерину та цукру в крові, зменшити прищі, покращити роботу мозку та багато іншого. Однак, оскільки кето-дієта - це перш за все лікувальна дієта, вам слід проконсультуватися з лікарем, перш ніж пробувати її, щоб переконатися, що вона не завдасть вам більше шкоди, ніж користі.
5 січня 1941 р. - Хаяо Міядзакі - японський режисер-аніматор. Разом з Ісао Такахатою заснував анімаційну студію Studio Ghibli, на якій випущено більшість його фільмів. Міядзакі найчастіше працював у жанрах фентезі, дитячої казки, стимпанку та магічного реалізму.
5 січня 1946 р. - Дайан Кітон - американська кіноактриса, кінорежисер і продюсер. Власниця премій "Оскар", "Золотий глобус" та BAFTA за найкращу жіночу роль у фільмі "Енні Холл". Лауреат "Золотого глобуса" за роль у фільмі "Кохання за правилами та без".
5 січня 1960 р. - Микола Вересень - український журналіст, громадський діяч та політичний діяч, актор, відомий як ведучий програми "Табу" на каналі 1+1.
5 січня 1975 р. - Бредлі Чарльз Купер - американський актор, продюсер, режисер і співак. Лауреат премій BAFTA та "Греммі", а також дев'ятиразовий номінант на "Оскар", шестиразовий номінант на "Золотий глобус" та номінант на "Тоні". Зрежисував фільми "Зірка народилася" та "Маестро".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.