Яке сьогодні, 21 жовтня, свято - Дмитрівська батьківська субота та День балаканини

В цей день народилися український журналіст Дмитро Гордон та американська зірка реаліті-шоу Кім Кардаш'ян - свята, церковні та народні традиції на суботу, 21 жовтня

Яке сьогодні, 21 жовтня, свято - Дмитрівська батьківська субота та День балаканини
А ще 21 жовтня Міжнародний день археології та Всесвітній день співу

У суботу, 21 жовтня, українці святкують День працівників целюлозно-паперової промисловості, а православні вшановують пам'ять двох святих з однаковими іменами - Іларіона Великого, який жив у 3-4 століттях у Палестині, та Іларіона Псковоозерського, який жив у 15 столітті на Русі, а також Дмитрівська батьківська субота. Іменини сьогодні святкують Ян, Яків, Юліан, Федір, Теодор, Сергій, Микола, Костянтин, Іларіон, Іван, Захар, Єгор, Дмитро, Дем'ян, Георгій, Вольдемар, Володимир, Василь, Аркадій, Анатолій, Олексій, Олександр, Пелагея та Аза.

21 жовтня - яке сьогодні церковне свято

Вважається, що перехрестя пов'язані з нечистою силою
Вважається, що перехрестя пов'язані з нечистою силою

21 жовтня християни вшановують пам'ять двох святих з однаковими іменами - Іларіона Великого та Іларіона Псковоозерського. Іларіон Великий навчався в Олександрії, там він прийняв християнство. Коли він повернувся додому, преподобний пішов до самітників біля Гази. Іларіон вважається засновником кількох монастирів та першим проповідником чернецтва в Палестині. Наприкінці свого життя святий вирушив у подорож, щоб знову відвідати Єгипет та поклонитися могилі святого Антонія Великого. Помер Іларіон на острові Кіпр, передбачивши свою кончину.

Іларіон Псковоозерський навчався у преподобного Єфросина Псковського. Він заснував Озерський Покровський монастир на березі річки Жовчі, що впадає в Чудське озеро, і став першим настоятелем. Обитель стала важливим релігійним центром, і, незважаючи на близькість Лівонського ордену, православ'я швидко поширювалося серед місцевих мешканців.

Цього дня радили уникати перехресть. Дуже часто в таких місцях ховали людей, які гинули під час прямування кудись. У деяких областях біля першого перехрестя через 40 днів після смерті людини прощаються з його душею. Існує повір'я, що в таких місцях з'являються душі померлих не своєю смертю, тому для їхнього заспокоєння тут розсипають зерна.

Традиційно готують кутю, млинці, пироги, м'ясо та улюблені страви померлих
Традиційно готують кутю, млинці, пироги, м'ясо та улюблені страви померлих

Дмитрівська батьківська субота у 2023 році за новим церковним календарем проходитиме 21 жовтня. Святий великомученик Димитрій Солунський, який загинув за християнську віру, вважається покровителем воїнів. На іконах його зображують також у вигляді воїна в обладунках з списом і мечем у руках і моляться святому, щоб він полегшив тягар військової служби. Тож у батьківську суботу згадують не лише померлих родичів та близьких, а й усіх воїнів.

Напередодні цього дня, у п'ятницю ввечері, і в самий поминальний день у храмах проводять поминальні літургії та панахиди. У суботу добре піти до церкви, постояти на службі, поставити свічку за упокій душі. До церкви приносять поминальні продукти: хліб, печиво, фрукти, цукерки, які після служби роздають незаможним.

21 жовтня - яке сьогодні свято в різних країнах

Людина може отримувати йод з води, повітря та їжі. Нестача йоду призводить до серйозних збоїв у фізичному та розумовому розвитку, викликає порушення обміну речовин, зниження імунітету, розвиток тяжких хвороб
Людина може отримувати йод з води, повітря та їжі. Нестача йоду призводить до серйозних збоїв у фізичному та розумовому розвитку

21 жовтня відзначено в календарі як Всесвітній день йододефіциту. Ця подія покликана інформувати громадськість про потребу в йоді та роз’яснювати негативний вплив йододефіциту на здоров’я людини.

Біля третини людства живе в умовах природного йододефіциту. Хоча цей мікроелемент присутній майже всюди, розподілений він вкрай нерівномірно. Головні постачальники йоду - моря та океани. З морської води іони йоду підіймаються в атмосферу, а потім із дощових хмар потрапляють у ґрунт, з якого засвоюються рослинами та травоїдними тваринами.

Найбільше йоду знаходиться в повітрі, воді та ґрунті приморських регіонів. Але дощові хмари, сформовані над морями, не завжди досягають земель у глибині материків. Тому населення, яке проживає далеко від моря, відчуває нестачу цього мікроелементу. Йод не синтезується в наших тканинах та органах, він потрапляє в організм лише ззовні.

В 1980 році ВООЗ оголосила факт, що 60% населення землі мають дефіцит йоду. Зв’язок між недостатнім рівнем йоду в організмі та цілим рядом спровокованих ним захворювань остаточно був встановлений лише в 1983 році. Тоді ж ВООЗ ввела в обіг новий термін - "йододефіцитні захворювання". До таких захворювань належить велика кількість розладів, зумовлених йодною недостатністю. Крім захворювань щитоподібної залози, цей термін охоплює також ряд гормональних порушень, які прямо чи опосередковано пов’язані з нестачею йоду.

В Україні до регіонів з високим ризиком розвитку йододефіцитних захворювань належать Львівська, Чернівецька, Закарпатська, Івано-Франківська, Тернопільська та Волинська області. Чорнобильська катастрофа свого часу привернула увагу до проблеми йодного дефіциту в Чернігівській, Київській, Житомирській, Черкаській, Рівненській областях. Адже саме йод в організмі людини є дієвим засобом для нейтралізації наслідків радіоактивного опромінення.

Існують дослідження, які підтверджують, що спів створює між людьми сильний зв’язок. Спільний спів не тільки синхронізує голоси, а ще й синхронізує серцебиття, швидко формує соціальні відносини
Існують дослідження, які підтверджують, що спів створює між людьми сильний зв’язок. Спільний спів не тільки синхронізує голоси, а ще й синхронізує серцебиття, швидко формує соціальні відносини

Кожен рік у третю суботу жовтня у світі проводиться Всесвітній день співу. Засновником цього свята є музикант із Колорадо Скотт Джонсон. Вперше святкування було проведене у 2012 році. Мета свята - організувати масовий спів по всій планеті, який сприяє загальному зближенню, єдності та гармонії. Співати може кожний - співак тільки у душі або знаменитість.

Найкращій спосіб взяти участь у цьому святі - співати. Також ви можете дивитись та ділитися у соцмережах своїми улюбленими відео, подивитися кіно про спів або розмістити відео, де ви співаєте улюблені пісні.

У цей день прийнято ділитися власним досвідом з тими людьми, що погано розбираються у сучасних технологіях, пропонувати допомогу користувачам похилого віку
У цей день прийнято ділитися власним досвідом з тими людьми, що погано розбираються у сучасних технологіях, пропонувати допомогу користувачам похилого віку

21 жовтня відбувається День очищення віртуального робочого столу на комп’ютері. Це свято має щорічний національний характер в Канаді. National Virtual Desktop Cleaning Day було започатковане Музеєм персональних комп’ютерів, що знаходиться у Брентфорді (Онтаріо, Канада). Даний захід спрямований на підтримку чистоти ПК та безперебійне функціонування пристроїв.

Святкування має на меті мотивувати користувачів персональних комп’ютерів виділити вільний час на організацію власного віртуального простору. Організація віртуального простору спрощує користування ПК. 

На свято прийнято готувати цю страву з різними наповнювачами, пригощати гостей та куштувати самим
На свято прийнято готувати цю страву з різними наповнювачами, пригощати гостей та куштувати самим

Міжнародний День начос святкують 21 жовтня кожного року. International Day of the Nacho - улюблене свято серед населення США та Мексики. Начо належить мексиканській кухні і є чіпсами із кукурудзяної тортильї з різноманітними добавками: оливки, чилі, чорна квасоля, сир тощо.

Історію свята пов’язують з Ігнасіо Анайя, що працював у 1943 році в клубі Old Victory Club в П’єдрас-Неграс. Цей клуб на той час був розташований поблизу американської військової бази. Якось жінки військовослужбовців попрямували в місто, щоб купити продукти, але о пізній порі всі магазини та ресторани були закриті. Ігнасіо Анайя, що працював шеф-кухарем, запропонував нашвидкуруч зробити закуску з чипсів та сиру чеддер і запекти у духовці. Так виникло нова мексиканська страва - "начо" або "начос".

У 1970 році техаські рейнджери запропонували закуску Френку Ліберто, після чого начо стали продавати на стадіоні Арлінгтону. У 1975 році Ігнасіо Анайя помер. На його честь встановили меморіальну дошку, а 21 жовтня офіційно назвали Міжнародним днем начос.

Міжнародний день археології - це свято науки та знань, це рух, який об’єднує людей з усіх верств суспільства, щоб оцінити чудеса археології
Це свято науки та знань, рух, який об’єднує людей з усіх верств суспільства, щоб оцінити чудеса археології

Міжнародний день археології - це всесвітнє свято, яке підкреслює значення археології та її внесок у розвиток суспільства. Щорічно в третю суботу жовтня ця подія відзначається низкою заходів і програм, покликаних залучити людей різного віку та інтересів до чудес археології.

Кожного жовтня Археологічний інститут Америки (AIA) співпрацює з археологічними організаціями по всьому світу, щоб представити безліч програм і заходів. Вони варіюються від сімейних археологічних ярмарків до екскурсій місцевими археологічними пам’ятками, імітації розкопок та презентацій запрошених археологів. Суть цих інтерактивних, практичних програм Міжнародного дня археології полягає в тому, щоб надати учасникам можливість відкрити для себе минуле і відчути гострі відчуття від відкриття.

Святкування Міжнародного дня археології не обмежується одним днем. Хоча офіційно він відзначається у третю суботу жовтня, події, пов’язані з МДА, відбуваються протягом усього місяця. У 2014 році, наприклад, було заплановано 375 заходів у 16 країнах, що свідчить про глобальний масштаб і привабливість цього святкування.

Щоб отримати 1 тонну паперової продукції, потрібно використати до 3 тонн деревини
Щоб отримати 1 тонну паперової продукції, потрібно використати до 3 тонн деревини

У 2008 році, розглянувши неодноразові прохання виробників паперу встановити їхнє професійне свято, Президент України видав указ, згідно з яким щороку в третю суботу жовтня Україна святкує День працівників целюлозно-паперової промисловості.

Найпоширенішим матеріалом у світі є папір. Та процес його виробництва є довгим і деревозатратним. Щорічний світовий обсяг виробництва паперової продукції становить 350 млн т. З них близько 0,9 млн т виробленого паперу припадає на підприємства України, що дало змогу державі посісти 36 місце у рейтингу країн-виробників даної продукції.

Власний папір Україна почала виробляти з ганчір’я у XIII ст. у місті Галичі, але документи про діяльність українських папірень збереглися лише з XVI ст. Знайдено матеріали, відповідно до яких з XVI до початоку XX століття на території України існувало щонайменше 200 паперових фабрик.

Сьогодні в Україні налічується 50 підприємств, які виготовляють різні види паперу та картону. Для виробництва паперової продукції використовують первинну сировину, тобто целюлозу, та вторинну - макулатуру.

Історія свята невідома, воно не є національним святом жодної держави. Існує думка, що засновником виступає хтось із Blatherskite
Історія свята невідома, воно не є національним святом жодної держави. Існує думка, що засновником виступає хтось із Blatherskite

Цікаве свято відбувається щорічно 21 жовтня - День балаканини або День базіки. Ця подія належить до традиційних свят жовтня, її відзначають у більшості країн Європи та в Америці. В одних країнах дата має назву День балаканини, в інших - День базіки. Офіційна назва свята - Babbling Day. Дата присвячена людям, які багато та невгамовно базікають, наче малі діти. Є навіть таке поняття blatherskite - людина, що лепече.

Свято відзначають у такий спосіб: теревенять із знайомими чи сторонніми людьми про різноманітні речі, заводять нові знайомства. Щоб взяти участь у святі, обміняйтеся з друзями листівками у соціальних мережах, надішліть один одному вітання та влаштуйте онлайн чи офлайн зустріч.

Хто народився 21 жовтня

21 жовтня 1967 р. - Дмитро Ілліч Гордон - український журналіст. З 1996 року - ведучий програми "В гостях у Дмитра Гордона". У 1995-2019 роках - головний редактор газети "Бульвар Гордона". Засновник інтернет-видання "Гордон".

Дмитро Гордон
Дмитро Гордон

21 жовтня 1976 р. - Ендрю Скотт - ірландський актор. За роль у "Трупах" він отримав премію як найкращий актор на "Irish Film Awards". Після того як він зіграв у My Life in Film для BBC, він отримав першу премію імені Лоренса Олів'є за роль у виставі A Girl in a Car with a Man у The Royal Court і премію Вибір глядачів за несамовите здійснення ролі в "Аристократах" Національного театру.

Ендрю Скотт
Ендрю Скотт

21 жовтня 1980 р. - Кім Ноель Кардаш'ян - американська зірка реаліті-шоу, актриса, підприємець. Світову популярність набула після виходу популярного реаліті-шоу "Сімейство Кардаш'ян".

Кім Кардаш'ян
Кім Кардаш'ян

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube