Яка в Україні ситуація з боргами за комуналку

Підвищення тарифів може статися вже у квітні

Яка в Україні ситуація з боргами за комуналку
Заборгованість за комуналку в Україні дійшла до 130 мільярдів гривень

Борги за комуналку, які вже накопичили українці, призведуть до більшого зростання тарифів. Вони не дозволяють комунальникам проводити капітальні ремонти, а також мотивувати працівників. Комунальні підприємства вже закладають в економічне обґрунтування майбутніх тарифів втрати, які зазнали через неплатників. 

Про це розповів голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. Заборгованість за комуналку може становити до 130 мільярдів гривень.

"За моїми особистими розрахунками, заборгованість може становити до 130 мільярдів гривень. Це вкрай серйозна сума, яка впливає на існування всього житлового-комунального господарства та енергетичного сектору. Це невиконані капітальні ремонти, невиплачені преміальні, надбавки. Більшість комунальних підприємств, маючи борг, уже закладають в основу формування економічної собі вартості тарифу борги попередніх періодів. І виходить так, що ці борги безпосередньо впливають на тарифну політику, яку формує підприємство, на зростання тарифів", – пояснив Попенко.

Щодо зростання тарифів, то експерт нагадав: у законі, ухваленому влітку минулого року, чітко прописано кілька тарифів, які не можна підіймати. Йдеться про гаряче водопостачання, опалення та розподіл газу.

"Тому ми чуємо вже багато голосів, які кажуть, що в найближчому майбутньому на нас чекає підвищення тарифів на електроенергію і, можливо, на газопостачання", – зазначив експерт.

Попенко припускає, що підвищення може статися вже у квітні. Проте уряд ще не ухвалював жодних офіційних рішень із цього приводу. У Кабміні визнають: підвищення тарифів необхідне, хоч і може спричинити невдоволення у споживачів. 

 

Топ причин, через які українці потрапляють до реєстру боржників

У 2022 році змінився топ причин через які українці найчастіше потрапляють до Єдиного реєстру боржників. Наразі найбільш активно зростають такі категорії, як:

  • штрафи за адміністративні правопорушення — +228 515 (+21%);
  • штрафи за порушення ПДР — +255 648 (+19%). Ймовірно, така кількість боржників саме з цієї причини пов’язана з тим, що фактично з травня по жовтень камери автофіксації вже відновили свою роботу, але реєстри все ще були закритими. Через це майже всі сервіси, що повідомляли про штрафи, не працювали. Тобто громадяни просто не могли вчасно дізнатись про наявні штрафи та сплатити їх у строк. Й дізнавалися про проблему вже після потрапляння до ЄРБ та пов’язаних з ним обмежень, як-от блокування банківських карток чи заборони на виїзд з країни;
  • заборгованість за "комуналку": +89 666 (+18%).

Як за рік збільшилися цифри у платіжках

За даними Держстату, у період із січня 2022 року по січень 2023 року вартість комунальних тарифів зросла на 5,3%. Найбільше – на утримання та ремонт житла, одразу на 25,1%. Також значно підвищилася вартість збирання сміття – на 14,7%. Крім того, подорожчали послуги з управління багатоквартирними будинками – на 2,3%. А гаряча вода та опалення додали у вартості 0,2%. Втім, дещо подешевшало. Як зазначають у Держстаті, ціни на природний газ знизилися на 0,4%.

Раніше ми писали, що в Україні можуть підвищити комунальні тарифи. Також читайте, як формується сума у рахунку за світло. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube