Українцям готують підвищення тарифів на комуналку, щоб збільшити зарплати деяким працівникам та компенсувати витрати на аварійні роботи - деталі - Інформатор Україна
Очікується, що в країні можуть переглянути низку тарифів на комунальні послуги. У Національній комісії з держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) заявили, що це може статися після опалювального сезону. На які комунальні послуги можуть підвищити ціни?
В Україні через війну запроваджено мораторій на підвищення комунальних тарифів, тобто ціни на комунальні послуги не повинні підніматися до скасування військового стану. Хоча експерти вважають, що деякі тарифи уряд може переглянути вже найближчим часом. Наприклад, за словами голови Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Костянтина Ущаповського обґрунтуванням такого кроку є необхідність підвищення зарплат енергетикам та іншим працівникам критичної інфраструктури, а також оплата аварійних відновлювальних робіт.
"Під егідою Кабміну працює робоча група, яка готує відповідні пропозиції для того, щоб стабілізувати ринок. Зараз уряд разом із нами, разом із Міністерством енергетики шукає оптимальний шлях для того, щоб розробити програму, згідно з якою, після закінчення опалювального сезону можна буде повернутися до питання", – зазначив Ущаповський.
На думку енергетичного експерта Юрія Корольчука, підвищення тарифів в Україні є неминучим. Його реалізацію українці побачать вже навесні цього року. На його переконання, про це не потрібно говорити "натяками", адже питання доволі серйозне.
"Зараз це питання стоїть дуже гостро, і навіть дивно, що його згадують ніби мимохідь і суцільними натяками. Як тільки в інформаційному полі хтось акуратно торкається теми підвищення тарифів, опоненти відразу нагадують про позицію Зеленського, який обіцяв, що на період воєнного стану тарифи будуть заморожені. Тим часом, наскільки я знаю, це питання порушується на всіх переговорах", — сказав експерт.
Фахівець переконаний, що залишення тарифів на нинішньому рівні означатиме продовження знищення підприємств Центренерго, Теплокомуненерго та атомної генерації.
Наприкінці 2022 року НКРЕКП ввела, а потім скасувала підвищення тарифу на водопостачання та водовідведення. Експерти кажуть, що це — питання часу. Нацкомісія може вже на початку весни повернутися до розгляду цього питання.
Тим часом у низці українських міст місцева влада почала піднімати тарифи на воду, адже наділена таким правом. При цьому, подекуди тарифи підвищились удвічі (йдеться про населені пункти на Закарпатті).
Також навесні поточного року може підвищитися ціна на природний газ. У Податковому комітеті ще на початку опалювального заявили про "невиправдано занижену ціну на "блакитне паливо", яка діятиме щонайменше до кінця сезону".
Послуги на вивезення сміття дорожчали у 2022 році і будуть дорожчати далі. Так, в Одесі одна із компаній з грудня підвищила тариф на вивіз сміття майже на 50%. Тарифи зростуть і в інших областях. У Спілці споживачів комунальних послуг пояснили, що це пов'язано із зростанням цін на пально-мастильні матеріали.
Також є експертна думка щодо майбутнього зростання тарифів на електроенергію.
Економіст Олег Пензін наголошує, що на сьогоднішній день енергоносії в Україні набагато дешевші, ніж у сусідів, а різницю покриває держава. Наприклад, за електроенергію українці платять по 1,67 гривні за кіловат-годину. А у сусідній Польщі на початку 2023 року вартість електроенергії коливається в межах 0,94-1,03 злотих, що у переказі на наші гроші – майже 8-9 гривень за 1 кіловат.
«Що стосується перспектив і підняття цін, то треба розуміти, наскільки держава буде здатна і далі покривати різницю. Зараз з експортера електроенергії – ми стали імпортером. Готові купувати її, а за кордоном вона дорожча», – каже експерт.
За даними Держстату, у період із січня 2022 року по січень 2023-го вартість комунальних тарифів зросла на 5,3%. Найбільше – на утримання та ремонт житла, одразу на 25,1%.
Також значно підвищилася вартість збирання сміття – на 14,7%. Крім того, подорожчали послуги з управління багатоквартирними будинками – на 2,3%. А гаряча вода та опалення додали у вартості 0,2%. Втім, дещо подешевшало. Як зазначають у Держстаті, ціни на природний газ знизилися на 0,4%.
Раніше ми писали про те, що директор компанії Yasno Сергій Коваленко на своїй сторінці у Facebook пояснив, яким чином формується рахунок за електроенергію, які складові містить та яким чином можна його зменшити.