Як зміниться баланс сил у Чорному морі після знищення крейсера «Москва»

Читать на русском

Російські війська втрачають оперативні можливості на півдні України

Читать на русском
Як зміниться баланс сил у Чорному морі після знищення крейсера «Москва»

Російські війська втрачають оперативні можливості на півдні України

Поразка, завдана флагману Чорноморського флоту Росії українськими ракетами «Нептун», серйозно змінила всю оперативну обстановку на Таврійському театрі військових дій і поблизу Азовського узбережжя. Та частина путінської «спецоперації» війни в Україні, яка передбачала захоплення Миколаєва та Одеси, з відходом під воду крейсера «Москва», швидше за все, буде скасована. Оскільки саме знищений українцями крейсер здійснював прикриття своїми засобами ППО всього угруповання сухопутних військ поблизу Херсона. Тепер цього немає, і замінити це нема чим.

Інформатор зібрав дані та думки експертів, які аналізують зміну військово-оперативної ситуації на півдні України у нових реаліях – після знищення російського флагмана.

Що це був за корабель

Нещодавня втрата того самого «російського військового корабля» стала найдорожчою наразі військовою втратою росіян у цій війні в Україні – знавці оцінюють залишкову вартість затонулого крейсера в орієнтовну вартість $750-850 млн. «Москва» мала досить потужну систему протиповітряної оборони, сформованої з 64 ракет С-300 F, та була оснащена кількома радіолокаційними комплексами, які дозволяють «бачити» цілі на відстані у кілька сотень кілометрів.

І з цієї причини флагман Чорноморського флоту росії тривалий час знаходився саме в тому районі акваторії, з якого він міг здійснювати оперативне прикриття десантних операцій (у районі Бердянська, наприклад) або потенційно можливих (у районі Очакова чи Одеси). А після вдалого ракетного удару українською армією по «Москві» військових кораблів, здатних здійснювати таке прикриття перекидання десанту, у басейні Чорного моря у Росії більше не залишилося. Зі знищенням флагману флот РФ у чорноморському регіоні також стає вразливим для ракетних атак і для обстрілів з безпілотників, оскільки тільки у оснащенні «Москви» були зенітні установки, якими здійснювалося повітряне прикриття самого флагману, та інших «російських військових кораблів».

 

Як зміниться баланс сил у Чорному морі після знищення крейсера «Москва» 1

Керівник Інституту чорноморських досліджень та головний редактор BlackSeaNews Андрій Клименко на своїй сторінці у Facebook повідомив, що ракетний крейсер проекту 1164 «Атлант» (або за номенклатурою прийнятої НАТО проект «Слава») побудований на Миколаївському заводі ім.61 Комунара і прийнятий до складу флоту 1982 року. І тепер його знищено українськими протикорабельними ракетами (ПКР).

Клименко

«Виведений з ладу назавжди українськими ПКР «Нептун» лише за 150 миль від місця народження, неподалік острова Зміїний, звідки вже одного разу був посланий. Народився та помер в Україні. Тепер залишається лише три «Атланти»: «Варяг» на Тихому океані, «Маршал Устинов» у складі Північного флоту, та недобудований «Україна» в Миколаєві (де він знаходиться вже три десятки років – ред.). Цікаво б зрозуміти, хто віддав команду і послав ракетний крейсер, створений для боротьби з авіаносними ударними групами, до Зміїного острова під обстріл протикорабельними ракетами, і скільки ще таких адміралів у Росії? Питання, звісно, ​​риторичне», - написав Андрій Клименко.

При цьому важливо розуміти, що навіть якщо російське командування ухвалить рішення про перегін «Варяга» або «Маршала Устинова» в Чорне море, то на підставі норм Конвенції Монтре, що діє з 1936 року, Туреччина не пропустить ці кораблі через протоки Дарданелли та Босфор. Про що офіційна Анкара вже превентивно заявила ще на початку масштабної російської агресії.

Про болючість цієї бойової втрати для російської армії написав у своєму блозі військовий оглядач Аркадій Бабченко. Він порівняв за значимістю знищення такого корабля з розгромом штабу цілого фронту, і особливо наголосив на концентрації бойової могутності утопленика.

 

Бабченко

«Водотоннажність «Москви» одинадцять з половиною тисяч тонн. Це кількість заліза на 250 танків. Екіпаж крейсера 500 осіб – батальйонно-тактична група. На борті 68 ракет С-300F. Сухопутний дивізіон складається із шести пускових установок по чотири контейнери. Тобто на кораблі це приблизно три дивізіони. Плюс 18 ракет "Вулкан": у перекладі на сухопутний - приблизно дивізіон "Іскандерів". Це якщо без ядерних боєголовок. Якщо з ядерними – двісті вісімдесят Хіросим. Так дві «Оси» - двогарматова гарматна установка калібром 130 мм. Вважай як дві САУ (самохідна артилерійська установка – ред.). Одна шестиствольна зброя калібром 30 мм. Це, вважай, два взводи БТР-4. Два п'ятитрубні торпедні апарати. Протичовновий реактивний бомбомет на дванадцять стволів. Вважай, "Град". Гелікоптер. Станція РЛЗ. Станція РЕБ. Ну, все загалом – це як аеродром підскоку», - наголосив Бабченко.

Він також уточнив, що завдяки вмілим діям українських військових, які успішно атакували російський військовий корабель, це можна порівняти з розгромом великого угруповання ворога на суші.

«Якби на суші одномоментно було знищено: особовий склад батальйонно-тактичної групи, три дивізіони С-300, дивізіон «Іскандерів», взвод САУ, два взводи БТР, РСЗВ, вертоліт, станція «Красуха-4», станція радіолокації розгромлено заліза на 250 танків, ешелон із цистернами солярки та ШТАБ ФРОНТУ… Це був би катастрофічний розгром. За війну такого не було. І, мабуть, не буде. Це трупами та рваним залізом було б завалено поля», - описав Аркадій Бабченко наслідки успішної атаки ЗСУ на Чорному морі.

Як змінюється диспозиція військ поблизу України та в Україні

Що ж тепер зміниться для російських агресорів? Загибель цього одного величезного за розмірами корабля окупантів неминуче змінить характер військових дій на всьому Херсонському напрямку. Така сукупна думка низки військових експертів та оглядачів.

Для російських військових наразі ускладнюються умови ведення ракетного обстрілу України з акваторії Чорного моря. А застосування корабельної артилерії взагалі стає проблематичним.

 

Як зміниться баланс сил у Чорному морі після знищення крейсера «Москва» 4

«Тепер російські кораблі будуть не так близько до українських берегів, щонайменше артилерійські обстріли вони вже, мабуть, точно не практикуватимуть. А крейсер «Москва» – радянська система, створена для боротьби з авіаносцями, але авіаносців Україна не має. Для нас основна проблема зараз – кораблі, які є носіями крилатих ракет «Калібр». Це фрегати, малі ракетні кораблі, підводні човни. Ось якби їх можна було знищити або відігнати, тоді б загроза завдання ударів морськими платформами зменшилася б», - повідомив Микола Бєлєсков у коментарі для Радіо НВ наступного дня після поразки "Москви" українськими ракетами.

Важливо зазначити, що знищення морських цілей ворога – це основна військова «спеціальність» ракетних комплексів «Нептун», ухвалених на озброєння ЗСУ у першій половині 2019 року. Потім фінансування цієї ракетної програми фактично було згорнуте – аж до кінця 2021 року, але кілька місяців тому знову відновлено.

І якби зараз у розпорядженні ЗСУ знаходилася достатня кількість протикорабельних комплексів та ракет типу "Нептун", то ворога можна було б регулярно знищувати на відстані до 280 км від Одеси чи Очакова, наприклад. Тобто до зони порадження входили б навіть місця базування флоту Росії в окупованому Севастополі та Бердянську.

 

Як зміниться баланс сил у Чорному морі після знищення крейсера «Москва» 5

Керівник фонду «Повернись живим» та експерт військово-морської тематики Тарас Чмут заявив, що окрім суто військового значення цього успіху, знищення такого корабля – це ще й удар по престижу Кремля, оскільки показує слабкий рівень компетентності військових моряків росії.

Чмут

«Як правило, такий флагман – це найбільший, найпотужніший і добре озброєний корабель флоту. Гвардійський ракетний крейсер "Москва" був побудований для виконання завдань у Світовому океані, не в Чорному морі. І те, що такий корабель опинився за кілька десятків кілометрів від острова Зміїний і від берега – свідчить про низький рівень компетенції російських моряків, їхнє нерозуміння сучасної війни на морі. І свідчення високого рівня готовності українських військових завдавати ударів ворогові на його території», - заявив Тарас Чмут у коментарі програмі Свобода слова на ICTV.

Тему непрофільного застосування крейсера російським командуванням підтримав та розвинув військовий оглядач та блогер Аркадій Бабченко. Він пояснив, що цей корабель був задуманий та створений для знищення авіаносців. Його завданням було: з максимальною швидкістю наблизитися на мінімально можливу відстань до авіаносної групи супротивника та встигнути зробити смертоносний залп. Сумарна потужність такого залпу ракетами з ядерними боєголовками заявлялася у п'ять з половиною мегатон (для порівняння: потужність бомби, скинутої на Хіросіму - 21 кілотон).

У ході війни в Україні гвардійський крейсер «Москва» своїми засобами ППО прикривав перекидання десанту в Бердянськ і здійснював більшу частину повітряної оборони всього Чорноморського флоту, зокрема повітряне прикриття кораблів, що блокують порти України. Також у завданнях флагману – прикриття з повітря та командування штурмом Одеси (що путін встиг заявити, як другу частину своєї «спецоперації»). Також флагман здійснював командування усіма операціями армії рф на Чорному морі.

“Тепер нічого цього не буде. Великі десантні кораблі можуть тепер лише стояти у порті під прикриттям сухопутних ППО. Морська блокада України тепер перебуває під питанням. Одеська операція рф тепер перебуває під великим питанням. Пробиття «коридора» до Придністров'я тепер під дуже великим питанням. Тобто це зрив оперативного командування всім фронтом. І ось це все було знищено одним пострілом, двома ракетами», - помітив Бабченко у своєму блозі.

Крім того, британське військове відомство опублікувало свій висновок про далекосяжні наслідки події. І, на думку британських військових аналітиків, втрата флагманського крейсера «Москва», швидше за все, значно змінить та послабить позиції рф у Чорному морі – у всьому Чорноморському регіоні.

Тобто один ракетний залп українських ракет змінив співвідношення сил на регіональному рівні, чим не преминуть скористатися й інші країни: Румунія, Болгарія, Туреччина, Грузія (з яких тільки Грузія - не є членом НАТО).

Як реагують вороги

З моменту надходження першої інформації про успішність української атаки у Чорному морі російська пропаганда стверджувала, що на кораблі просто локалізована пожежа. Бо крейсер уже майже добуксували до порту в Севастополі. Тому, що шторм заважає буксируванню (хоча насправді на морі погода була майже штильова). І врешті-решт, стадія прийняття взяла гору – росіянам офіційно заявили сакраментальне «він потонув».

Тепер вся міць кремлівської пропаганди кинута на те, щоб применшити військовий успіх України та максимально заретушувати катастрофічні наслідки загибелі флагману Чорноморського флоту рф.

 

Мысягин

«У Севастополі командування Чорноморського флоту та вищестояще начальство проводять роз'яснювальні бесіди з членами екіпажу крейсера «Москва» (особливо з їхніми родичами). Родичам пояснюють, що компенсації сім'ям загиблих, які зникли безвісти та пораненим безпосередньо залежать від їхнього мовчання. А ще - члени екіпажу, що вижили, в першу чергу - комсостав, тепер глобально вважаються лузерами. Бо вгробити такий корабель – це особливий талант. Віддано команду організувати посилене спостереження за тими, хто вижив на тлі зростання суїцидальних настроїв (серед них – ред.), - написав на своїй сторінці у соцмережах заступник голови парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Юрій Мисягін.

При цьому багато родичів моряків, які перебували на крейсері, вже намагаються домогтися хоч якоїсь правди від флотського керівництва. Що зробити буде непросто, оскільки командувач Чорноморського флоту РФ Ігор Осіпов вже кілька днів, як затриманий співробітниками ФСБ для подальших розглядів, і переправлений до Москви.

Раніше Інформатор писав, що українські захисники використали хитрість, щоб знищити крейсер "Москва".

Також повідомлялося про модернізації української армії з 2014 року: що вдалося, а що не встигли.

І розповіли про прогнози продовження цієї війни на Донбасі – думки експертів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

Также сообщалось о модернизации украинской армии с 2014 года: что удалось, а что не успели.

И рассказали о прогнозах продолжения этой войны на Донбассе – мнения экспертов.

Подписывайтесь на наш Telegram-канал, чтобы не пропустить важные новости. За новостями в режиме онлайн прямо в мессенджере следите в нашем Telegram-канале Информатор Live. Подписаться на канал в Viber можно здесь.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.