Головне завдання — не допустити великих тепловтрат
Цьогорічну зиму українці переживають в нових — воєнних — умовах. Через атаки на енергетичну інфраструктуру тисячі людей можуть на декілька діб залишитись без світла, води та тепла. Звісно, оптимально мати утеплену квартиру або альтернативні джерела опалення в будинку. Проте є і прості лайфхаки, які можна використати прямо зараз, якщо у вашій оселі вимкнули опалення.
Це не нова та зовсім не оригінальна порада — і недарма, адже саме від щільності закриття вікон залежить, наскільки швидко з квартири йтиме тепло. Якщо у вас немає змоги замінити вікна на сучасні металопластикові, можна попрацювати над утепленням своїх старих вікон.
Якщо у вас є отвори, з яких відчутно дме, перше, що треба зробити — позбавитись їх. Для цього можна використати поролон та клейку стрічку, спеціальний ущільнювач з будівельного магазину чи будь-які підхожі підручні матеріали. До речі, перевірити, чи є протяг можна за допомогою свічки чи аромапалички: її потрібно піднести до вікна і подивитись, чи мерехтить світло, чи є нахил диму.
2. Додаткове утеплення
Навіть якщо вікна закриваються більш менш щільно, проклеїти їх поролоновою стрічкою буде не зайвим. Також можна закрити частину між вікном та підвіконням — для цього підійдуть навіть домашні речі: рушники, ковдри, тканина.
Також існують спеціальні термоплівки, які наклеюють прямо на скло.
3. Штори та жалюзі
Насправді ці елементи мають не тільки декоративне призначення. Щільні штори та жалюзі здатні утримати тепло та не дати холоду від вікон швидко знизити температуру в кімнаті. Якщо ви не маєте таких штор, їх можна самостійно зробити із цупкої тканини — нехай не так стильно, але на цей період можна знехтувати естетикою.
Якщо опалення немає декілька діб, підтримувати температуру в оселі стає складніше. В такому випадку краще максимально утеплити одну з кімнат та проводити в ній більшість часу. В цій кімнаті можна постелити килими та повісити їх на стіни (наші бабусі та дідусі недарма це робили).
Якщо електропостачання є, то саме в цій кімнаті варто поставити обігрівач. Якщо світла також немає, підвищити температуру в кімнаті можна за допомогою керамічної каструлі з гарячою водою. Існують також мініобігрівачі, які працюють від свічки, газового балона та інших альтернативних джерел. Використовувати їх можна, але дуже важливо дотримуватись правил експлуатації, не допускати перегрівання та концентрації чадного газу. Ні в якому разі не можна ставити у квартирі генератор, буржуйку та інші подібні прилади.
Ідеальний варіант — мати комплекти термобілизни для всієї родини. Для перебування вдома потрібна пасивна або універсальна термобілизна. Якщо такої змоги немає, вдягайтесь по принципу багатошаровості та віддавайте перевагу натуральним тканинам.
Краще за можливості використовувати теплу постільну білизну, наприклад, фланелеву, а також вкриватись пуховою ковдрою. Також варто подбати і про власне утеплення — легкі піжами залишимо на літо, а зимою варто вдягатись тепло та не забути про шкарпетки.
Перед сном можна попередньо підігріти ліжко за допомогою хімічних, багаторазових грілок або пляшок з теплою водою. До речі, якщо ліжко стоїть біля вікна, є сенс відсунути його подалі — так спати буде трохи тепліше.
Раніше ми писали про те, що в Києві проблема з теплопостачанням може виникнути в 144 будинках. Також читайте про інтернет-шахраїв, які намагаються заробити на потребі людей в дровах.