Військовозобов'язані мають право подавати документи на відстрочку поштою або через довірених осіб
Військовозобов’язані можуть подавати документи на відстрочку від служби в армії кожні 90 днів без обов’язкової особистої присутності в територіальних центрах комплектування (ТЦК). Однак, на практиці, військкомати часто перекручують законодавчі норми, вимагаючи особиту явку. Як уникнути зловживань і правильно діяти, пояснили юристи.
Зокрема, у коментарі для Фокусу вони розповіли, як правильно подати документи. Згідно з постановою Кабінету Міністрів №560, військовозобов'язані, які мають право на відстрочку від мобілізації, можуть подавати документи особисто або надсилати їх поштою. Однак законодавство не зобов'язує їх приходити особисто до ТЦК. Якщо протягом семи днів військкомат не надає рішення про відстрочку, слід звертатися самостійно або через адвокатський запит. Деякі судові рішення підтверджують право на подання документів поштою.
"Довірені особи віддавали документи, які підтверджували, що громадянин не може прийти особисто через обмеження. Як виняток такі заяви приймалися комісією до розгляду. Ми все таки люди і розуміємо, що існують обставини. За можливості ми йдемо на зустріч", - роз'яснює представник Полтавського обласного ТЦК Роман Істомін.
Проте, на практиці, військові комісаріати часто просять особистої присутності, і це може призвести до отримання мобілізаційного припису. Юристи рекомендують надсилати документи поштою цінним листом з описом вкладень. Це зменшить ризики зловживань та втрати документів.
"Ми допомагаємо клієнтам з поштовим відправленням для того, щоб убезпечитися зайвий раз. А потім все одно йдемо з оригіналами документів. Іноді в ТЦК не відповідали на отримані документи, доводилося писати адвокатський запит. За результатами його розгляду чоловіків зобов'язували особисто з'явитися", - зауважує адвокат юридичної компанії Riyako&Partners Катерина Аніщенко.
Якщо ТЦК ігнорує або затягує розгляд документів, залишається можливість оскаржувати це через суд. На думку старшого партнера адвокатської компанії "Кравець і Партнери" Ростислава Кравця, прихід у ТЦК збільшить шанс швидкого надання відстрочки. Але є й мінуси: можна пройти медкомісію "за п'ять хвилин" і опинитися однією ногою на фронті, розповів він.
З листопада 2024 року українці зможуть отримати відстрочку від мобілізації онлайн. Сервіс дозволить студентам, багатодітним батькам та особам з інвалідністю подавати заявки без необхідності звертатися до ТЦК. Міністерство оборони України планує впровадити новий сервіс у мобільному додатку Резерв+.
Програма дозволить активувати відразу три форми відстрочок для різних категорій громадян: для студентів денної форми навчання, багатодітних батьків і осіб з інвалідністю.
Окрім оформлення відстрочки, у жовтні в Резерв+ буде доступний сервіс рекрутингу, який дозволить переглядати актуальні вакансії у військових частинах. Для пошуку вакансій користувачам потрібно буде заповнити коротку анкету в додатку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.