Як працює українське ППО та чи варто боятися ймовірного ракетного удару на день Незалежності

Загроза напередодні 24 серпня – Дня Незалежності України, є очевидною

Як працює українське ППО та чи варто боятися ймовірного ракетного удару на день Незалежності

В соціальних мережах все більше шириться певна нервозність та невпевненість щодо безпеки в День Незалежності України. Офіційні особи на експерти все більше нагадують про необхідність дотримуватися сигналів «повітряної тривоги». Інформатор пояснює яким чином вітчизняне ППО гарантуватиме святковий настрій.

 Святкові приготування

Заступник міністра внутрішніх справ Євген Єнін закликав українців, у святкові дні (23-24 серпня) дотримуватись вимог комендантської години та реагувати належним чином на сигнали повітряної чи ракетної тривоги. За його інформацією, ворог підготував ракети та авіабомби, переважно для мирного населення. Про динамічну зміну концентрації ворожих ракет та зенітно-ракетних комплексів попереджають вже не перший день.

Згідно з повідомленням Управління стратегічних комунікацій Збройних сил України, на початку серпня з Улан-Уде (Бурятія) вийшов ешелон з боєприпасами у складі 28 вагонів, із ракетами для ЗРК С-300 у кількості 32. До кордону з Україною ешелон орієнтовно прибуде у 20-х числах. До середини серпня з арсеналу комплексного зберігання ракет, боєприпасів і вибухових матеріалів у Котово було вилучено понад 120 контейнерів із ракетами до ЗРК С-300. Близько 60 ракет до С-300 знаходяться на військовому аеродромі «Зябровка».

Контейнери з ракетами для С-300
Контейнери з ракетами для С-300

В Джанкої (Крим) окупанти зберігали близько 440 транспортно-пускових контейнерів С-300. Однак після інциденту, який нещодавно там стався, поки важко сказати, чи були ці ТПК знищені повністю, частково або взагалі ні.

Знаючи маніакальну пристрасть президента рф володимира путіна до красивих і знакових  дат, загроза напередодні 24 серпня – Дня Незалежності України, є очевидною. Сюди треба додати «несподіване» закінчення курортного сезону та початок «збору бавовни» в Криму. Найбільш прогнозовані ракетні удари саме з різних напрямів – території Білорусі, Чорного моря та безпосередньо рф.

Після 24 лютого 2022 року страх перед російськими ракетами мала замінити чітка послідовність дій. В першу чергу, після оголошення повітряної тривоги, одразу слідувати в укриття.  За пів року великої війни, сигнали тривоги стали буденністю, на які більшість перестала реагувати. Це дуже неправильна й оманлива поведінка. За те, що після відбою «повітряної тривоги» немає повідомлень про «прильоти» треба дякувати українським силам протиповітряної оборони (ППО). Саме вони дають надію на можливість спокійно видихнути після «відбою».  

 Як це працює

Територія України є розділеною на умовні зони відповідальності конкретних регіональних підрозділів ППО. До 24 лютого таких зон було десять, зрозуміло, що з того часу ситуація значно змінилася. За свою «ділянку неба» відповідає конкретна військова частина, саме в її завданні є виявлення, контроль та ліквідація ворожих об’єктів. Комплекси ППО не перебувають на одному місці, а розгортаються на позиції одразу по сигналу. Час для повного бойового розгортання складає менш ніж п'ять хвилин. Щойно на радарі з’являється мітка про перетин ворожими літаками чи ракетами повітряного простору України — сигнал передається місцевим адміністраціям, які далі сповіщають громадян, вмикаючи сирени або надсилаючи сповіщення на смартфон.

Запуск С-300 
Запуск С-300 

Наприклад, особливості роботи комплексів С-300 дозволяють розміщувати їх навіть між будинками. Після пострілу ракета підкидається строго вертикально, на висоту понад 20 метрів, а вже там запускається стартовий двигун, який задає її курс.

На початок 2022 року українська армія мала близько 35 дивізіонів ППО, це 1680 пускових установок. Перехоплювати ворожі ракети також можуть винищувачі типу Су-27 та МіГ-29. Якою є ситуація на разі є військовою таємницею.

 Завжди готові

Керівник Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан відмічає, зараз що українські сили ППО вийшли на високий рівень перехоплень. По деяких напрямках вдалося досягнути близько 70% перехоплень ракет противника. При цьому, що на сьогодні жодна система у світі не дає 100% перехоплень. 

«Ворог умисно збільшує інтервали між ударами для реалізації більш масованих атак. Таким чином вони намагаються максимально навантажити наше ППО. Але, треба відзначити зростання рівня майстерності наших оборонців та відсоток збитих ракет. В першу чергу цього вдалося досягнути через вчасне виявлення цілей – звідки та куди слідує ракета, це дозволяє ППО ефективніше реагувати», – говорить Інформатору Кузан.

Якщо говорити сухими цифрами, то за два місяці з 24 лютого російська армія нанесла по Україні 1474 ракетних удари, застосувавши 2275 різних ракет. Саме такі цифри називав 24 квітня президент Володимир Зеленський. З того часу багато що змінилося в стані ЗСУ та їх озброєння. Україна вже має засоби, що здатні вразити російські сили на відстані. Саме їх варто розглядати, як своєрідну зброю стримування. Йдеться про HIMARS, AGM-88 HARM та таємничий вітчизняний «Грім-2».

Обовʼязково завітати до укриття на свято
Обовʼязково завітати до укриття на свято

Ще одні цифри щодо масовості.  Вранці  25 червня  російське командування здійснило один із наймасовіших ракетних обстрілів України від першого дня повномасштабного вторгнення. Тоді з території Білорусі та акваторії Чорного моря окупанти випустили одночасно щонайменше 50 ракет.

«Моя особиста думка, заходи мають бути асиметричної дії. В умовах гібридної війни наша сторона не може робити певних заяв, але ми показуємо, якими можуть бути наслідки. Для прикладу, аеродром Зябрівка, що Білорусь фактично повністю передала у використання рф та знаходиться в постійному використанні. Там чомусь сталася своя «бавовна». Офіційно пояснили вибухом двигуна у танка, але ж цих вибухів було біля восьми», – заявив виданню Ігор Романенко, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант.

Він зауважив Інформатору, що нехтувати повітряними тривогами є нерозумно та необачно. І не лише у святкові дні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

Максим Федоренко

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube