Найкращий шлях протидії ядерній загрозі - політичний
Вже незабаром Україна має отримати від США норвезькі зенітно-ракетні комплекси NASAMS, а до кінця року – комплекси IRIS-T SLM від Німеччини. Інформатор дізнавався, чи можуть ці засоби ППО протидіяти ймовірності ядерного удару від рф. А також, які ще комплекси допоможуть з цим впоратися.
Вперше та єдиний раз в історії людства ядерну зброю використовували в 1945 році - під час бомбардувань японських міст Хіросіма та Нагасакі. З того часу, з огляду на катастрофічні наслідки її використання, подібне озброєння прагнули мати, але більше не використовувати ніколи. Саме тому воно отримало назву «озброєння стримування». Тобто, це той останній аргумент, до якого може вдатися країна для забезпечення своєї оборони. Ще в 1968 році на рівні ООН було підписано Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, що став фундаментальним в подальшому розвитку глобальних безпекових процесів.
За цим договором ядерна зброя (далі - ЯЗ) ніколи не може бути використана проти неядерних країн. Нагадаємо, до так званого ядерного клубу входять: США, рф, Велика Британія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, КНДР. У разі, якщо рф використає проти України свою ядерну зброю, це знищить всю світову систему домовленостей та договорів щодо розповсюдження та використання цього виду озброєнь. Варто відзначити, що володіння ЯЗ відбувається на умовах повної транспарентності, з повідомленням про їхню точну кількість, можливістю інспекцій інших країн.
ЯЗ умовно розділяють на два типи – стратегічні та тактичні. Стратегічна ЯЗ має велику потужність від 1 тисяча кілотонн, розрахована на використання в міжконтинентальних балістичних ракетах на великій відстані. Своєю чергою, тактична ЯЗ призначена для обмеженого удару, без значних руйнувань на місцевості.
Тактичне ядерне озброєння, яким зараз погрожує Україні путін, виведено з міжнародних договорів про нерозповсюдження ЯЗ. Тому, достеменно не можливо встановити яку кількість тактичних ядерних зарядів має рф та межі його потужності. За оцінками Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), це близько 1912 одиниць потужністю від 10 до 100 кілотонн. Бомба в Хіросімі мала потужність в 15 кілотонн.
Головний редактор профільного видання Defense Express Олег Катков пояснює, що на сьогодні засобами доставки таких ядерних боєголовок у рф є ракети Х-55 та Х-102 і оперативно-тактичні комплекси «Іскандер-М» та «Іскандер-К». Також ними можуть оснащуватися протикорабельні ракети «Онікс» та гіперзвукові ракети «Кинджал».
«Збройні сили України добре навчилися перехоплювати ракети, тому, з високою ймовірністю, путін не буде їх використовувати для удару. Для боротьби з балістичними ракетами вже потрібно саме комплекси протиракетної оборони(ПРО), ми таких не маємо», – відзначає Інформатору Катков.
Військовий експерт Сергій Кузан впевнений, що для таких завдань якнайкраще підходять американські комплекси ПРО THAAD та Patriot останніх модифікацій.
«Саме вони здатні убезпечити наше небо, ці комплекси розроблені спеціально для боротьби з балістичними ракетами. Але, з огляду на їхню високу вартість та малу кількість, це питання не на сьогодні, а робота на найближчу перспективу», – розповідає Кузан.
За різними оцінками, орієнтовна ціна одного комплексу THAAD становить понад $2,3 млрд. Це без урахування радіолокаційної станції, її оцінюють ще у півмільйона, одна пускова ракета – понад $20 млн.
«Навіть, якщо не дивитися на вартість, то процес передачі, розгортання навчання персоналу – це дуже не швидкий процес. Тому говорити про THAAD чи Patriot сьогодні нереалістично», – резюмує Катков.
Зенітно-ракетні комплекси NASAMS та IRIS-T SLM, що Україна отримає вже найближчим часом, попри свою сучасність та високу технологічність не здатні впоратися з балістичними ракетами. На офіційних сайтах виробника відсутня інформація про наявність в них необхідних кінетичних перехоплювачів.
Треба розуміти, що навіть у випадку перехоплення ракети, ядерний заряд може вибухнути у повітрі, теж завдавши шкоди. Сюди треба згадати «розу вітрів» та радіаційний слід, що може з’явитися на території країн-членів НАТО. Це автоматично активує дії у відповідь. Проти ЯЗ не існує протидії чи захисту, єдиний вихід – це удар у відповідь.
На відміну від стратегічного ЯЗ, що знаходиться на бойовому чергуванні вже готовим до старту, для тактичної ЯЗ необхідно споряджати ядерною боєголовкою носій. Це складний процес вилучення їх з місця зберігання, транспортування до ракети для подальшого спорядження. Тут потрібно враховувати людський фактор та можливості розвідок.
На відміну від систематичних заяв Міноборони рф про проведення військових навчань ракетних військ стратегічного значення, повідомлень про навчання з тактичною ЯЗ неможливо знайти у відкритому доступі. Відомо, що в останнє подібні навчання «Уран-6» проводилися в 1981 році. Вже тоді було виявлено купу проблем та технологічних складнощів – від зберігання тактичних ядерних зарядів до алгоритму їхньої доставки і транспортування.
На початку 2022 року п’ять ядерних держав – Китай, Велика Британія, США, Франція та рф виступили з заявою про прихильність Договору про нерозповсюдження ядерної зброї та взаємне ненацілювання ракет. В оприлюдненій заяві йдеться про зобов’язання не націлювати ЯЗ одне на одного або на будь-яку іншу державу. Вже за півроку путін вчергове вдався до погроз застосування свого озброєння.
На сьогодні існує лише один механізм захисту від ймовірного застосування тактичного ЯЗ – політичний тиск. Днями адміністрація президента США Джо Байдена непублічно попередила кремль про те, що будь-яке застосування ЯЗ у війні проти України буде мати «катастрофічні наслідки».
Якщо цих наслідків не станеться, то Білий дім разом з кремлем запустять процес ядерного апокаліпсиса – ядерні країни можуть безкарно шантажувати в його використанні, а без’ядерні – вже невдовзі отримають своє.
Нагадаємо, вперше інформація про те, що NASAMS вже в Україні, пролунала від Зеленського в інтерв’ю американському телеканалу CBS. Пізніше її спростували в Офісі Президента. Однак 27 вересня речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявив, що норвезько-американська установка все ж буде у нас.
Раніше ми писали про те, чи зможе путін зупинити війну в Україні за допомогою ядерної зброї.
Максим Федоренко