Як школярі ставляться до української мови та де нею спілкуються — результати опитування

Опитування проводилося з 1 по 6 червня серед 58 228 учасників освітнього процесу

Як школярі ставляться до української мови та де нею спілкуються — результати опитування

З перших днів повномасштабної війни росії проти України кожен укотре пересвідчився: мова є зброєю, чинником сили народу. Дедалі більше охочих досконало послуговуватися рідною мовою.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Державну службу якості освіти України.

Переважна більшість українців (89% вчителів і 82% батьків та дітей) зазначили, що вважають рідною мовою українську і використовують її в усіх сферах життя (спілкування у родинному колі, навчальна діяльність, культурні практики).

Як школярі ставляться до української мови та де нею спілкуються — результати опитування 1

Мовне законодавство під час навчання:

  • 94% проводять уроки лише українською,
  • учні зазначили, що 73% вчителів під час уроку та 63% під час перерви розмовляють державною мовою.

Переважно в російськомовних регіонах, 5-8% вчителів спілкуються з дітьми як українською, так і російською мовами. 91% опитаних батьків зазначили, що вчителі їхніх дітей завжди на уроках використовують державну мову. 11-17% учнів/учениць під час уроків та на перервах між собою спілкуються переважно російською мовою, 17-19% послуговуються «суржиком», а 38-46% розмовляють між собою виключно українською мовою.

Як школярі ставляться до української мови та де нею спілкуються — результати опитування 2

Поза школою, в сімейному колі та серед друзів і знайомих, українська домінує як мова спілкування серед:

  • 36% учнів (удома цей відсоток більший);
  • 55% батьків;
  • 65% вчителів.

Щодо самих батьків, то 55-59% з них спілкуються виключно державною мовою вдома і на роботі, 6-9% – переважно російською. 15-17% учнів/учениць в колі своїх однолітків та друзів, а також удома, розмовляють переважно російською мовою. При цьому 21% спілкуються як українською, так і російською мовами однаковою мірою.

Мовний контент в інтернеті

Для 43% школяр є важливою мова інтернет-контенту. Водночас 59% дітей відповіли, що їм не важливо, якою мовою контент в інтернеті (українською чи російською) – головне зміст. І лише 34% дітей краще сприймають контент державною мовою.

Переважна більшість учителів (85%), учнів/учениць (72%) та батьків (65%) використовують під час спілкування в соціальних мережах тільки або переважно українську мову. 

Як школярі ставляться до української мови та де нею спілкуються — результати опитування 3

 

Через війну всі стали більше цікавитися вивченням української мови, зокрема 80% батьків та 73% учнів заявили про бажання й мотивацію підвищувати свій рівень володіння рідною мовою.

Актуальність мовних курсів 

Через агресію російської федерації 80% опитаних батьків мають бажання покращити свій рівень володіння українською мовою, і лише у 22% з них виникла потреба відвідувати додаткові заняття або курси для його підвищення. 73% учнів/учениць мають бажання додатково вивчати та вдосконалювати свої знання з української мови.

Однак лише 7% вчителів зазначили про звернення до них батьків та учнів з числа переселенців щодо отримання інформації про курси або освітні платформи з вивчення української мови. 76% батьків та 89% вчителів одностайно вважають необхідним створювати й розвивати безкоштовні курси або освітні платформи для вивчення і вдосконалення знань та умінь з української мови.

Як школярі ставляться до української мови та де нею спілкуються — результати опитування 4

Висновки 

Переважна більшість респондентів (89% вчителів, по 82% батьків та дітей) зазначили, що вважають рідною мовою українську і використовують її в усіх сферах життя. Проте низка чинників перешкоджає процесу переходу на користування виключно українською мовою. За даними опитування, найбільш значущими є:

  • так звана гнучкість українців при спілкуванні з російськомовними співрозмовниками (9% педагогів, 26% дітей та 19% батьків "переходять" на російську мову);
  • вплив російськомовного середовища (31% учнів визнали як звичку спілкуватися російською мовою, 20% – російськомовне родинне
  • середовище, 14% – відсутність сприятливого середовища для використання української мови);
    недостатній рівень володіння українською мовою (13% учнів).

Результати проведеного дослідження засвідчують, що внаслідок збройної агресії російської федерації респонденти почали виявляти посилений інтерес до вивчення української мови. Тож нагальною є проблема інформування громадськості територіальними органами управління освітою про безкоштовні освітні онлайн-ресурси з вивчення державної мови. 

Зазначимо, що участь в опитуванні взяли 58 228 учасників освітнього процесу (вчителі, учні/учениці та їхні батьки) з різних областей України, крім тимчасово окупованих Луганської, Донецької та Херсонської. Терміни проведення: 1-6 червня.

Нагадаємо, в Україні лише 8 % шкіл мають укриття для початку навчального року. Крім того, діти із тимчасово окупованих територій зможуть навчатися в школах Миколаєва.

Також Інформатор писав, які зміни чекають на українських школярів у новому навчальному році.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube