Відповідно до підписаного меморандуму між банками у 2025 році для ФОПів настають певні зміни
В Україні ухвалено меморандум, згідно з яким обмежено карткові перекази, та будуть перевірки ФОП. Для ФОПів I групи, які зареєстровані менш ніж пів року банки запровадять посилений фінансовий моніторинг. ФОПів II та III груп кожен банк застосовуватиме власний ризикоорієнтований підхід. Про це Інформатору розповів адвокат, голова комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков.
У грудні 2024 року з'явився новий документ – меморандум про обмеження переказів для громадян. Відповідно до підписаного меморандуму між банками у 2025 році настають наступні зміни для ФОПів, а саме:
Також банки у 2025 році почнуть встановлювати звʼязок ФОПів та юридичних осіб. Це необхідно для того, щоб мати можливість виявити коли ФОПів застосовують для дроблення бізнесу з метою ухилення від сплати податків в державу.
У грудні 2024 року декілька банків України підписали меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг. Голова Національного банку Андрій Пишний пояснив суть цього документу.
"Банки як застосовували ризикоорієнтований підхід до оцінки клієнтів, а відповідно й рішень про їх обслуговування, так і використовують. Крім того, успішна реалізація меморандуму, навпаки, може стати кроком до дострокового зняття тимчасового ліміту на вихідні P2P перекази, який ми вимушені були запровадити в жовтні строком на пів року", – наголосив Пишний.
Він також зазначив, що меморандум не запроваджує додаткових обмежень для клієнтів банків-підписантів.
"Якщо ви працюєте "в білу", отримуєте "білу" зарплату або ж можете в інший спосіб документально підтвердити свої доходи чи статки для вас взагалі нічого не зміниться. Як це не змінилося для вас і в жовтні 2024 року, коли НБУ зробив перший крок до розв'язання проблеми з дропами, визначивши загальну рамку для всіх клієнтів", – акцентував Пишний.
Зазначені в документі ліміти стосуються тільки тих клієнтів, які не надали документів на підтвердження своїх доходів – особливо тих, хто визначений "високоризиковими":
"По суті, не мають жодних документів. Останніх, за оцінками банків, не більше 1% від усієї клієнтської бази. Так, всього 1%, але саме вони активно залучені в мережі "дропів" та є основою цього мільярдного "дроп"-трафіка", – додав Пишний.
Пишний також запевняє, що меморандум не позначиться на роботі волонтерів. Водночас він зазначив, що зараз клієнтам не потрібно оновлювати дані про доходи чи нести в банки якісь довідки.
"Взаємодія з банками продовжується в стандартному режимі. Меморандум не передбачає подання якихось додаткових довідок чи оновлення даних клієнтами. Розумію, що на цьому важливо зупинитися і що це питання може постати, оскільки не всі українці можуть особисто прийти до відділення. Насамперед це стосується військових, які несуть службу на лінії фронту та тимчасово переміщених осіб у межах країни. Жодних вимог щодо додаткової ідентифікації меморандум не містить, адже вона відбулася під час відкриття рахунку", – уточнив Пишний.
При цьому Пишний підкреслив, що підписаний банками меморандум зменшить можливості фінансування тіньової економіки. За його словами, ця ініціатива – "ніщо інше, як упорядкування всіх процесів та підходів, які вже існують, щоб разом не дати використовувати платіжну інфраструктуру для фінансування незаконної діяльності".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.