"Атомний шантаж - улюблена практика Путіна": як на ядерні навчання Росії відреагували у ООН, на Заході та у Києві

Читать на русском

Представники ООН, України та європейських країн виступили проти такої серйозної ескалації

Читать на русском
Ядерні навчання РФ
РФ вирішила провести навчання з використання ядерної зброї, що викликало бурхливу реакцію в світі

Представники ООН, України та європейських країн виступили проти такої серйозної ескалації

В понеділок, 6 травня, Росія заявила про наміри провести ядерні навчання, які мають пройти в округу, найбільш приближеному до території України. Вони відбудуться вже найближчим часом. Відпрацьовуватиметься нанесення ударів тактичною ядерною зброєю.

Ця новина викликала резонанс та відверто несхвальну реакцію світової спільноти. "Інформатор" зібрав різні публічні заяви щодо цього. 

Позиція ООН 

Організація об'єднаних націй в цілому зреагувала так, як і завжди: загальними фразами. В ООН заявили, що слід "уникати будь-яких дій, які можуть призвести до ескалації". 

Позиція України 

В Україні цю тему прокоментував представник ГУР Андрій Юсов. Реакція була стриманою: за словами спікера розвідки, наразі Київ не спостерігає нічого, окрім заяв Москви. При цьому в ГУР наголосили, що ядерний шантаж - це один з основних інструментів путінського режиму. 

"Наразі чогось нового, крім інформаційного ефекту і заяв, ми не спостерігаємо. Уся необхідна інформація збирається, і над цим працюють і українські спецслужби, і весь вільний світ. Ядерний шантаж — це стабільна практика режиму Путіна. Якоїсь епохальної новини тут немає", - зазначив Юсов.

Позиція США 

В Сполучених Штатах сказали, що не бачать причин коректувати готовність власних ядерних сил через плани Росії. Також Вашингтон не бачить готовності Москви до застосування ядерної зброї. 

Позиція ЄС 

Спікер зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано в негативному ключі прокоментував рішення РФ найближчим часом провести навчання із застосування нестратегічної ядерної зброї. На брифінгу в Брюсселі він назвав ці плани "продовженням безвідповідальної поведінки" Росії. 

"Це є ще одним доказом, що Кремль зацікавлений тільки у подальшій ескалації ситуації, що була спричинена його незаконною агресією проти України... Тож, звичайно, ми закликаємо Росію припинити ескалацію, припинити безвідповідальну риторику, безвідповідальну поведінку, та зупинити агресію проти України", – заявив Стано.

Позиція Швеції 

Плани Росії викликали занепокоєння в Стокгольмі. Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрьом висловив стурбованість повідомленнями про те, що РФ збирається провести військові навчання із застосування ядерної зброї.

Шведський міністр вважає такі навчання "помилковими" та "безвідповідальними". Росія таким чином сприяє зростанню нестабільності та ставить під загрозу безпеку в регіоні. Стокгольм закликав Москву "діяти відповідально".

"В нинішній ситуації з безпекою поведінку Росії слід вважати особливо безвідповідальною і помилковою. Російські заяви є повторюваною частиною спроб вплинути на світову підтримку України", – вважає Більстрьом.

Позиція Франції

Париж офіційно не коментував плани Кремля стосовно ядерних навчань. Однак президент Еманюель Макрон сьогодні зробив цілий ряд миролюбивих заяв. Зокрема, він заявив, що Франція не воює ні з Росією, ні з російським народом. Також Париж не бажає зміни політичного режиму в РФ. Ці слова можна опосередковано трактувати як реакцію на чергову ескалацію з боку Москви. 

Реакція європейської преси 

У виданні Bild з посиланням на військового експерта Карла Масалу кажуть, що таким чином Кремль намагається продемонструвати свою рішучість та передати Заходу попередження. Це також є найбільшою ядерною ескалацією з лютого-2022, коли Путін дав наказ перевести ядерні сили Росії в бойову готовність. 

"Однак це не означає, що Росія планує застосувати її (ядерну зброю - ред.) в Україні", — сказав Масала у розмові з Bild.

Ядерні навчання РФ: що відомо 

Нагадаємо, в Росії вирішили провести великі навчання, де відпрацьовуватимуть нанесення ударів тактичною ядерною зброєю. Ці маневри пройдуть на території Південного військового округу РФ. Його територія є досить великою, а штаб-квартира знаходиться в Ростові-на-Дону. Зазначимо, що навчання не дорівнюють випробовуванню такої зброї. Тобто за логікою, справжніх бомб росіяни підривати не будуть - хоча хто взагалі сказав, що Путін має якусь людську логіку. 

Метою навчань заявляється "підвищення готовності нестратегічних ядерних сил до виконання бойових завдань". Експрезидент та замголови Радбезу РФ Дмитро Медведєв вже заявив, що ці маневри стануть відповіддю РФ на "наміри Заходу ввести в Україну війська НАТО". Він також вибухнув погрозами про ядерний апокаліпсис для Вашингтона, Парижа й Лондона. 

Востаннє РФ проводила масові ядерні навчання у лютому-2022, перед повномасштабним вторгненням до України. І хоча новина про такі навчання точно не є гарною (це свідомий та серйозний ступінь ескалації), ключове питання в тому, чи проведе РФ ядерні випробовування. Офіційно сучасна російська держава ще ніколи цього не робила. Востаннє такі випробовування проводилися ще в СРСР в 1990 році. Якщо ж Москва перейде безпосередньо до навчальних підривів ядерних бомб - це вже буде геть поганим провісником. Раніше "Інформатор" вже аналізував ядерні навчання, які РФ має намір провести. Ми розбиралися, навіщо Кремлю це. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.