Яблучний сік стане розкішшю в Україні - названо причину

В Україні зросли ціни на всі яблука, але рекордно здорожчали плоди сокової або технічної кондиції

Яблучний сік
Яблучний сік

За даними компанії USPA Fruit, яка займається гуртовою закупівлею яблук, в жовтні середня ціна на "технічне" яблуко зросла до 30 євроцентів. Причин здорожчання дві. Перша – погода. Врожай подекуди зменшився через травневі приморозки. Друга - збільшення обсягів експорту. Маємо результат: за рік ціна яблучної сировини для соковиків в Україні подорожчала майже втричі (жовтень 2024 до жовтня 2023 року). Про це 17 жовтня пише Ліга. 

Навіть за умов високих цін в Україні виробники фруктів, у першу чергу, відправляють урожай на експорт. Там довгострокові контракти. Навіть якщо тепер ціни в Україні подорожчали й майже такі як у закордонних гуртовиків, то надалі ситуація може змінитися. 

"У будь-якому випадку, в пріоритеті довгострокові експортні контракти. По-перше, вони забезпечують стабільний збут за найкращими цінами. По-друге, це репутація", – каже Юрій Стрілець, керівник садових проєктів агрохолдингу "Галс Агро". У них основний масив яблуневих садів у Вінницькій області.

Ситуацію на внутрішньому ринку яблук може врятувати лише зменшення попиту за кордоном.
"Підвищення ціни може зупинитися, коли в Польщі за технічне яблуко будуть платити менше", – каже генеральний директор USPA Fruit Володимир Гуржій. 

Польські яблука їдуть на схід

Але в самій Польщі не очікують значних змін на ринку яблук. За словами Якуба Кравчика, менеджера з експорту польської експортної компанії Appolonia, поточний попит протримається до січня, адже є попит з боку "деяких клієнтів з Азії". Не виключено, що йдеться про російських імпортерів яблук. У будь-якому разі, частина польського експорту (а, може, і реекспорту) яблук іде в Росію. Про це кажуть аналітики видання EastFruit. Ще одним аргументом на користь цієї версії є те, що російський ринок невибагливий до якості яблук. 

"Для росіян є три сорти яблук – червоне, жовте й зелене. Решта властивостей – смак, аромат, розмір, консистенція – не мають значення", – пригадує свій досвід торгівлі із Росією один з українських експортерів яблук.

Отже, зростання попиту з боку польських компаній на "технічне" яблуко з України може бути пов’язане з тим, що власні "жовті" або "червоні" яблука вони доправили в Білорусь і далі. Або просто відбувається реекспорт українських плодів. У будь-якому разі, яблука на сік в Україні здорожчали. І це призведе до здорожчання не лише яблучного соку.

"Концентрований яблучний сік і пюре є компонентом цілої низки соків і пов’язаних продуктів. І якщо яблучна сировина вже здорожчала в декілька разів, то відповідно подорожчають і сокові похідні з неї", – сказав LIGA.net Петро Мисливий, генеральний директор ТОВ "Аграна Фрут Україна"

В Україні стрімко дорожчають харчі, одяг, освіта

За підрахунками Держстату, на споживчому ринку ціни на харчі та безалкогольні напої за вересень в середньому зросли на 1,8%. Найбільше (на 12,1%) подорожчали яйця. На 3,8-1,1% зросли ціни на овочі, масло, молоко та молочні продукти, соняшникову олію, продукти перероблювання зернових, безалкогольні напої, хліб, м’ясо та м’ясопродукти, рис. Водночас на 1,8% та 0,2% знизилися ціни на цукор та фрукти.

Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 1,4%, що пов’язано з подорожчанням тютюнових виробів на 2,6%.  Одяг і взуття, за оцінкою Держстату, подорожчали на 7,8%, зокрема, одяг – на 7,9%, взуття – на 7,7%. Водночас послуги освіти подорожчали на 10,1%, а саме: вищої – на 11,8%, середньої – на 11,1%.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube