Причиною називають скандал навколо Укренерго
14 жовтня директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко у колонці для УП написав, що на початку зими "Укренерго" може втратити сертифікацію, яка підтверджує спроможність оператора мереж працювати за європейськими стандартами. Про це Секретаріат Енергетичного Співтовариства листом повідомив український уряд. У НКРЕКП на це відповіли, що будь-яка інформація у ЗМІ щодо загрози імпорту електроенергії є відвертою маніпуляцією напередодні опалювального сезону з метою дестабілізації суспільства.
“Причина – відсутність повноцінного корпоративного управління в компанії (два незалежних члени Наглядової Ради "Укренерго" подали у відставку, заявивши про політичний тиск), а також надмірна концентрація контролю на державними енергетичними компаніями з боку міністерства енергетики, що суперечить європейським правилам і може призвести до позбавлення сертифікації. Якщо це трапиться, то майже одночасно Україна скоріш за все втратить можливість імпорту електроенергії, а заодно ця ситуація завдасть величезної шкоди процесу інтеграції ринку електроенергії України до Європи. Залишитись без імпорту електроенергії з Європи взимку буде для української енергетики важким ударом. Без перебільшень – наслідки від можливого відключення або жорсткого обмеження нашого з’єднання з європейською енергосистемою відчує кожен українець. У вигляді додаткових годин відключень”, - пише Олександр Харченко.
Він зазначає, що якщо до цього листа в Секретаріату Енергетичного співтовариства можна було говорити про два головних ризики для проходження зимового сезону: атаки московських терористів та сильний мороз, то тепер додався ризик відключення нашої енергосистеми від європейської. Дякувати за цей ризик потрібно виключно Міністерству енергетики і особисто міністру. Щоб українська енергетична система працювала синхронно з європейською енергосистемою (ENTSO-E), національний оператор магістральних мереж – "Укренерго" – має бути сертифікований Енергетичним Товариством.
“Правила прості: є сертифікація, можна працювати, нема сертифікації, не можна працювати. Бо якщо хочете бути частиною Європи, то дотримуйтесь правил. Країна, національний оператор мереж якої не має сертифікації – не може бути частиною європейської мережі. А не може бути частиною мережі – значить і не може імпортувати/експортувати електроенергію”, - зазначив Олександр Харченко.
Сертифікація українського оператора відбулася за кілька місяців до початку війни. Уряд країни, що приєднується до енергетичного Європейського Союзу (саме так часом називають ENTSO-E) бере на себе зобов’язання виконувати низку правил, як і власно компанія-оператор високовольтних мереж. В Україні відповідальним органом за те, щоб правила виконувались і проблем із сертифікацією не виникало, є Міністерство енергетики. З боку ЄС за сертифікацією мають слідкувати секретаріат Енергетичного Співтовариства і його український партнер – Національна комісія з питань регулювання ринків електроенергії та комунальних послуг (НКРЕКП).
“Тому лист Секретаріату Енергетичного Співтовариства (ЕС) надісланий саме НКРЕКП. Там перераховані невідповідності українських реалій управління держкомпаніями, надмірний контроль за якими сконцентрований в руках Міненерго. Міністерство енергетики згадується, без перебільшення, в кожному пункті листа. Насамперед, це недієздатна Наглядова Рада "Укренерго". Конкурс на обрання нових незалежних членів вже оголошений, але Секретаріат ставить жорсткі часові рамки – до 9 грудня підписати контракти з новими членами і повернути Наглядовій Раді "Укренерго" можливість працювати. Позиція Енергетичного Співтовариства – наразі Наглядова Рада "Укренерго" не може приймати рішень через нестачу незалежних членів, які мають бути у більшості. Але це не єдине наявне порушення. Секретаріат ЕС вимагає також привести у відповідність до європейських правил Статут "Укренерго", щоб "убезпечити господарську діяльність "Укренерго" від втручань уряду". Крім цього, Секретаріат прямо вказує, що згідно з правилами Енергетичного Співтовариства, Міненерго не може бути одночасно і розробником державних політик, і акціонером, що управляє компанією, бо це – прямий конфлікт інтересів. Тому нагадує Міненерго про давнє зобовʼязання створити відокремлений підрозділ, який мав би незалежно координувати операторів паливно-енергетичного комплексу, в тому числі управляти корпоративними правами держави в "Укренерго". Наразі Енергетичне Співтовариство не знає, чи створений такий підрозділ і чи він насправді функціонує”, - пише Олександр Харченко.
"Якщо до 9 грудня необхідні зміни не будуть ухвалені, Незалежна Наглядова Рада "Укренерго" не обрана, дотримання з боку "Укренерго" вимог анбандлінгу не буде досягнуто, Секретаріат ЕС пропонує НКРЕКП повторно відкрити процедуру сертифікації для "Укренерго"" – завершує директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Артур Лорковський свого жорсткого листа до Голови Національної Комісії з регулювання ринків електроенергії та комунальних послуг Юрія Власенка.
“В перекладі з бюрократичного європейського фінал листа звучить як "або до 9 грудня українська сторона приведе все до ладу, або сертифікація буде відкликана". Якщо сертифікація буде відкликана, це означатиме, що "Укренерго" більше не зможе бути частиною ENTSO-E. Зі всіма відповідними наслідками. Головний з яких – відсутність імпорту електроенергії і можливості балансувати українську енергосистему спільно з Європою”, - пише Олександр Харченко.
9 жовтня 2024 року Регулятор отримав лист Директора Секретаріату Енергетичного Співтовариства Артура Лорковскі, в якому наголошується на необхідності збереження відповідності українського оператора системи передачі НЕК «Укренерго» вимогам щодо відокремлення Директиви (ЄС) від 05 червня 2019 року № 2019/944 про спільні правила внутрішнього ринку електроенергії, адаптованої та прийнятої («Директива про електроенергію»).
Так, Секретаріат Енергетичного Співтовариства інформує НКРЕКП, зокрема, про необхідність доформування Наглядової ради оператора. Слід зазначити, що всі необхідні для цього процедури вже відбуваються у встановлені строки та у визначеному порядку.
“Будь-яка інформація у ЗМІ щодо загрози імпорту електроенергії є відвертою маніпуляцією напередодні опалювального сезону з метою дестабілізації суспільства. Наголошуємо, що станом на сьогодні жодних підстав для зупинки сертифікації оператора системи передачі або неможливості використання транскордонних перетоків для залучення імпорту електроенергії немає”, - зазначили в НКРЕКП.
За оголошеним Урядом конкурсом обиратимуть трьох незалежних членів наглядової ради Укренерго. Четвертого незалежного члена держкомпанії обиратимуть за раніше запущеною процедурою. Їх мають призначити до 9 грудня 2024 року.
Вимоги до кандидатів можна знайти в оголошенні за посиланням. Документи подаються з 10 жовтня 2024 року до 31 жовтня 2024 року (18:00 за київським часом) українською та англійською мовами на електронну адресу: cv.ukrenergo@me.gov.ua.
«Уряд прагне посилити корпоративне управління в державних компаніях, щоб воно відповідало принципам ОЕСР та міжнародним стандартам. Для цього важливо сформувати незалежну й ефективну наглядову раду. Призначення усіх незалежних членів наглядової ради Укренерго має відбутися до 9 грудня 2024 року», — наголосив перший заступник міністра економіки України Олексій Соболев.
Мінекономіки очікує, що до 7 листопада консультант з відбору здійснить попередню оцінку документів, співбесіди з аплікантами та представить на розгляд Номінаційного комітету перелік потенційних кандидатів на вакантні посади 3 незалежних членів наглядової ради НЕК «Укренерго».
30 серпня 2024 року на Ставці Верховного Головнокомандувача ухвалили рішення звільнити Володимира Кудрицького. Йому запропонували написати заяву про звільнення за власним бажанням. Причина звільнення - незавершені захисні конструкції навколо підстанцій "Укренерго", що призвело до перебоїв з постачанням електрики після ворожого обстрілу 26 серпня. Після звільнення Кудрицького з посади голови "Укренерго" двоє членів наглядової ради також вирішили піти з посади.
"Укренерго" тимчасово очолив член правління НЕК Олексій Брехт. При цьому прем'єр-міністру України Денису Шмигалю адресували лист від представництва ЄС в Україні, Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), Міжнародної фінансової корпорації (IFC) та бізнес-омбудсмена, в якому прямо вказується на негативні наслідки звільнення Кудрицького. Автори листа наголошують, що подібні дії не тільки порушують принципи корпоративного управління, але й ставлять під загрозу мільярдні кредити, надані "Укренерго" міжнародними фінансовими установами.
"Стосовно керівника Укренерго. Зараз є виконувач обов'язків. Далі згідно з нашими процедурами, згідно з корпоративними стандартами наглядова рада оголосить конкурс на пошук і відбір і надалі призначення керівника. Як тільки наглядова рада подасть на затвердження Міненерго нового керівника, якого обрали згідно з корпоративними процедурами, і я переконаний, Міненерго оперативно затвердить керівника на посаді. Тобто тут не в площині компетенції Уряду лежить питання призначення керівника в Укренерго", - коментував Шмигаль 6 вересня 2024 року звільнення Кудрицького.
За словами Шмигаля, двоє членів наглядової ради "Укренерго" дійсно написали заяви про вихід. Зараз є шорт-лист з трьох кандидатів, а протягом двох тижнів призначать одного члена наглядової ради. Пізніше оголосять конкурс на 2 вакантні посади, які звільнилися зараз, у наглядовій раді. Міністр енергетики України Герман Галущенко додав, що "повноваження тих двох членів, які подали заяви, закінчувалися через декілька місяців, тому в будь-якому разі процедури були б початі щодо відбору. Будь-які рішення по Укренерго відбуватимуться абсолютно чітко в рамках корпоративних норм і в рамках рішень наглядової ради".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.