Ввічливо відмовився: Зеленський відхилив угоду США про права на українські корисні копалини

Президент України також висловив стурбованість угодою, яку готують США

Зеленський, угода про корисні копалини
Зеленський відмовився підписувати угоду про права на українські корисні копалини зі США

Президент Володимир Зеленський відмовився підписати в Мюнхені угоду зі США, згідно з якою половина всіх мінеральних ресурсів України передавалася б американцям. Глава держави ввічливо відмовився підписувати документ. При цьому українському лідерові навіть не дали можливості ґрунтовно вивчити угоду про рідкісноземельні ресурси

Про те, що Зеленський відхилив угоду про права США на корисні копалини в Україні, повідомив в Х журналіст The Washington Post Джош Рогін з посиланням на американських конгресменів, які відвідали Мюнхенську конференцію з безпеки.

"За словами кількох конгресменів у Мюнхені, делегація США передала Зеленському документ, який вони хотіли, щоб він підписав. Цей документ передбачає, що Сполучені Штати будуть володіти 50 відсотками всіх майбутніх мінеральних ресурсів України. Зеленський ввічливо відмовився його підписувати", – зазначив Рогін.

Джерела Reuters повідомили, що Зеленський під час зустрічі з групою американських сенаторів у Мюнхені висловив стурбованість угодою, яку готують США. "Він вважав, що його безпідставно вимагають підписати документ, з яким він не мав можливості ознайомитися", – сказав один зі співрозмовників агентства.

Угода про корисні копалини

За словами джерела, Зеленський сказав, що Україна підготує власну пропозицію на основі Конституції країни. Зазначається, що 14 лютого представники Києва передали США свої пропозиції щодо двосторонньої угоди щодо корисних копалин.

14 лютого у Мюнхені відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського з віцепрезидентом США Джеєм Ді Венсом, у якій також взяли участь держсекретар Марко Рубіо та спеціальний представник Трампа Кіт Келлог. "Наші команди продовжуватимуть працювати над документом", – сказав Зеленський після переговорів.

Дональд Трамп неодноразово заявляв, що хоче придбати дорогоцінні метали України на 500 мільярдів доларів в обмін на американську допомогу Києву. Мабуть, мова йде про титан, уран і літій. Трамп підкреслив, що США повинні мати доступ до природних ресурсів України незалежно від успішного укладення мирної угоди між Росією та Україною. Зеленський заявив, що Україна відкрита до спільного видобутку із західними партнерами в обмін на допомогу.

Які цінні корисні копалини має Україна

Поклади корисних копалин в Україні оцінюються в 12 трильйонів доларів, що може допомогти розширити ринок концентрованої сировини. Ця цифра зростає до 26 трильйонів доларів, якщо включити всі природні ресурси, такі як вугілля та природний газ.

Згідно з аналізом Київської школи економіки, численні родовища рідкісноземельних елементів країни здебільшого поширені в центральних регіонах країни, але вони недостатньо освоєні, а загальна вартість невідома. Крім того, наразі Росія займає 33% рідкісноземельних джерел України.

Цифру в 12 трильйонів доларів, яку рекламували на форумі в Давосі минулого місяця, слід сприймати "з певною часткою солі". Значна частина цих запасів нерозвідана, а якість і кількість ресурсів є спекулятивними.

За даними Київської школи економіки, критична сировина на підконтрольних уряду територіях України становить майже 120 мільйонів метричних тонн розвіданих або частково розвіданих запасів і 305 мільйонів тонн попередньо оцінених ресурсів. Це охоплює 46 родовищ титану, 34 родовища поліметалів, 11 родовищ графіту та два родовища літію.

Україна займає перше місце в Європі за запасами титану та володіє третиною європейських запасів літію, а також 20% світових ресурсів графіту. За кольоровими металами ми посідаємо четверте місце в Європі, за міддю - п’яте, за свинцем - шосте, і дев’яте за сріблом, повідомляє Мінфін.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube