Втрата Вугледару прискорить вибори - підсумки 2 жовтня

Наслідки падіння Вугледару можуть мати стратегічне значення, виникла загроза Запоріжжю, посилюється ризик, що Зеленського схилятимуть до мирних переговорів та навіть перспектива виборів у 2025 році тепер більш імовірна - головні події середи

Підсумки 2 жовтня 2024 року.
Падіння Вугледару навряд чи потішить Путіна через зростаючи проблеми Росії. Колаж: Інформатор-Україна

Через конфлікт між Ізраїлем та Іраном у світі дорожчає нафта, тоді як Україна зацікавлена у тим, щоб нафта падала у ціні якомога швидше. Зниження цін на нафту послабить Росію. Саме так завершив своє існування СРСР - на тлі рекордного здешевлення нафтопродуктів. Не стало чим платити за весь той соціалізм з військовою машиною. Поки що слабкості Росії не відчувається: вона зайняла Вугледар - стратегічну фортецю ЗСУ на Донбасі. Через це матимемо купу проблем, бо наступною ціллю окупантів може стати Запоріжжя. Україна підбиває підсумки середи, 2 жовтня. Вони не надто оптимістичні.

Наслідки від втрати Вугледару 

Нещодавно експерти запевняли, що в Росії на Донбасі майже закінчилися резерви. Проте наразі ця слабкість аж ніяк не відчувається. Росія захопила Вугледар. На відміну від інших міст та містечок Донбасу, що останніми тижнями опинилися під її контролем, про Вугледар варто зазначити наступне:

  • це було стратегічне значуще місце для ЗСУ: за ним майже відсутні фортифікації, тож наступ росіян може розширитися;
  • фактично окупанти вийшли на кордони Запорізької області - від Вугледару до них 34 км; експерти вважають, що саме Запоріжжя може стати наступною ціллю росіян;
  • військове керівництво напевно довго не наважувалося дати команду на відхід з міста, тож цей відхід був екстремальним - наші відходили малими групами, вони попали під обстріл артилерії, ракет та дронів, не було можливості евакуювати поранених, тож значна їх кількість зараз у полоні;
  • ймовірно з Вугледару вийшли не всі; ті, хто залишився, не мають, чим битися, тож певно теж опиняться у полоні;
  • падіння Вугледару стало неочікуваним, у тому числі для західних аналітиків: вони ще два дні тому стверджували, що можливість утримати місто є.
Вугледар
Ось як Вугледар виглядає станом на ранок 2 жовтня. Фото: ОСУВ «Хортиця»

 

Чому Вугледар був втрачений? Експерти називають три основні причини:

  • невдале планування оборони, відсутність підготовлених резервів та ротація напередодні наступу, інформацію про яку в публічний простір винесла Мар’яна Безугла,
  • відсутність ротації, через що 72 бригада, що захищала місто, виснажилася,
  • втрата позицій в районі Пречистівки 58-ю мотопіхотною бригадою, через що росіяни отримали можливість додатково вдарити з флангу по захисникам міста.

Всі ці причини, якщо їх проаналізувати, приводять до важких висновків. Все впирається в недосконалість стратегічного планування, відсутність у ЗСУ резервів, проблеми із мобілізацією, проблеми з достатньою кількістю зброї, техніки, снарядів.

За даними Вашінгтон Пост, біля Вугледару перевага росіян в артилерії становила 10 до 1. Також видання пише, що росіяни виробили тактику наступу малими групами та не рахуються з втратами - цьому нема, як протидіяти.

І це означає, що наступ росіян, навіть якщо він буде відкладений через відсутність резервів, поновиться - вже на новому стратегічному просторі. Та ситуація ризикує повторитися. Зокрема тепер під загрозою Запоріжжя.

 

Перспектива виборів проглядається все більш чітко

Падіння Вугледару матиме також геополітичні наслідки. Тоді, як союзники України просили Зеленського про перемогу на якомусь з напрямків, відбулася чергова поразка. Загалом під час свого наступу на Донбасі, цього року Росія захопила більше територій, ніж будь-коли з початку вторгнення.

Тож альтернативою сильним діям можуть бути лише переговори. Але якщо проводити мирні переговори з Росією проста зараз, то в результаті Україна отримає найгірші умови. Цікаво, що населення та навіть ветерани війни з цим ймовірно готові змиритися. Про це Інформатор почув від соціологів та військових, разом з цікавою думкою Миколи Грекова, ветерану добровольчого батальйону «Айдар», а також мера нині окупованого міста Олександрівськ Луганської області:

«Ми втратили багато населених пунктів і людей. Можливо, президенту варто дозволити говорити з РФ? Це складне питання», – вважає Греков.

В коментарі Інформатору Греков спрогнозував, що у випадку переговорів з Росією ветерани війни навряд чи сперечатимуться із владою через територіальні поступки. На його думку, це не через їх байдужість до цієї проблеми, скоріше через розуміння того, що зараз є можливим, а що ні.

Слідом за переговорами, мабуть, в Україні відбудуться вибори. Тож припущення Інформатора щодо реальності виборів у 2025 році обгортається новими деталями.

Як і інше припущення, що Інформатор зробив ще тиждень тому. Над головою ГУР Будановим згустилися хмари. Раніше це виглядало як чутки. Зараз все більше наповнюється змістом. Зокрема через публічні висловлювання на підтримку голові ГУР.

Так, 2 жовтня щодо ситуації висловився ветеран Азову Руслан «Давід». На його думку, звільнення Буданова стане великою помилкою. Це лише на одну велику помилку більше у колекції помилок, що має держава за часи війни.

Росія теж має проблеми

Україна відступає, Росія посилює тиск. Цей погляд є хибним. Насправді ситуація набагато складніша. Росія теж виснажується. Відсутність резервів на Донбасі - лише одна прикмета ситуації, у який опинився агресор, що розпочав війни. Навіть більш важлива прикмета - виснаження економічних резервів держави-агресора.

Ще у липні голова Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна заявила про те, що наразі вичерпуються останні резерви економіки Росії. Цікава деталь: це була її остання заява, що її розповсюдили медіа. Проте хоча Набіулліна відтоді мовчить, ситуація не змінилася.

Росія, яка казала, що економічні санкції з боку Заходу вона ніяк не відчуває, змушена возити нафту до Європи контрабандою. При цьому вона використовує старі та небезпечні танкери - аварія на будь-якому призведе до екологічної катастрофи на Балтиці. Інформатор дослідив де зараз знаходяться та куди прямують судна, що пов’язані з контрабандою нафти.

Їх небагато. Проте те, що таке взагалі відбувається, вказує - без підпільного експорту Росії вже ніяк. Але тут теж є неприємний сюрприз.

Ціни на нафту знижуються - зараз вони близькі до позначки 50 дол за барель, що її вказували, як катастрофічну для Росії. Саме цього тижня нафта дещо здорожчала - на тлі війни Ізраїля та Ірану. Проте тенденція зниження ціни відновиться - через розбіжності серед ОПЕК, світової асоціації експортерів нафти. Саудівська Аравія попередила, що окремі учасники ОПЕК не дотримуються лімітів видобутку нафти. Через це саудити прогнозують зниження цін на нафту саме до 50 долларів.

Хто саме не дотримується лімітів, у заяві вказано не було. Проте зрозуміло, що це Росія. В неї зараз проста немає вибору. Дуже потрібні гроші.

Тож правитель Росії Путін теж має неприємні новини. Варто додати, що в Росії ніхто наразі не розуміє, як буде діяти влада у разі стрімкого зростання економічних негараздів. Самі росіяни готуються мовчки це все проковтнути.

Стало також відомо, що патріарх Кирило має небезпечну для життя хворобу серця. Повідомляється, що його не можна оперувати, бо то також становить ризик для життя. Тобто глухий кут.

Ця історія нагадує про загальну ситуацію у владі Росії. Такі люди, як Путін, Патрушев, Лавров, Кирило Гундяєв - вони всі вже старі та хворі. Закостеніли у владі, втратили гнучкість, їм все важче боротися з викликами долі.

Наостанок ще декілька новин від Інформатора, над якими варто поміркувати:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube