Виробники вважають, що королівство готове розпочати цінову війну, щоб зберегти свою частку ринку, якщо інші країни не дотримуватимуться домовленостей ОПЕК+
Саудівська Аравія може обвалити ціни на нафту до $50 за барель. Про це попередив міністр енергетики королівства Абдулазіз бін Салман аль-Сауд. Це станеться, якщо країни-члени ОПЕК+ не дотримуватимуться узгоджених обсягів виробництва.
Про це повідомляє The Wall Street Journal. Міністр таким чином натякнув, що є члени організації, які порушують домовленості, – і це натяк на Росію.
“Немає сенсу збільшувати обсяги виробництва, якщо для них немає місця на ринку. Деяким варто мовчати і дотримуватися своїх зобов'язань перед ОПЕК+”, – йшлося у повідомленні.
Делегати ОПЕК, які були присутні на дзвінку, заявили, шо міністр Енергетики СА особливо наголосив на Іраку, який у серпні перевищив квоти на 400 тисяч барелів на день, та Казахстані, який планує збільшити виробництво завдяки відновленню роботи нафтового родовища Тенгіз з видобутком у 720 тисяч барелів на день. Водночас Росія теж може бути причиною, оскільки торгує контрабандою.
Водночас інші виробники інтерпретували заяву аль-Сауда, як завуальовану загрозу. Буцімто СА готова розпочати цінову війну, щоб зберегти свою частку ринку, якщо інші країни з ОПЕК+ не будуть дотримуватися домовленостей.
Члени Альянсу, включно з Організацією країн-експортерів нафти та їхніми союзниками, запланували обговорити можливість пом'якшення обмежень на виробництво в грудні. Про це вони мають поговорити під час онлайн-зустрічі вже сьогодні, 2 жовтня.
Вартість нафти також зросла після ударів Ірану по Ізраїлю у вівторок, 1 жовтня. Ціна нафти марки Brent, яка є міжнародним еталоном, зросла на 5%, але зрештою стабілізувалася на 2,4% вище – трохи нижче $70 за барель. А Захід побоюється, що розширення конфлікту перекриє експорт нафти з Перської затоки, який проходить через Ормузьку протоку, що межує з Іраном, і це підштовхне ціни вгору.
Втім, геополітична напруженість триває вже кілька місяців, суттєвого впливу на ціни немає, що турбує саудівських чиновників. Власне, через те, що деякі члени не дотримувалися домовленостей.
Інформатор дослідив за допомогою ресурсу Marine Traffic, як російські танкери возять нафту до Європи. Раніше німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung та німецький Greenpeace опублікували розслідування про те, як російські танкери з нафтою навчилися обходити санкції ЄС, США та Великобританії. Росіяни використовують застарілі не застраховані нафтові танкери у Балтійському морі, які можуть потонути біля берегів Німеччини, Данії чи Норвегії та призвести до екологічного лиха.
Виявилося, Туреччині та Грузії байдужі санкції на російські танкери. Разом з тим країни ЄС закуповують у Туреччині нафтопродукти, вироблені з російської нафти: за січень-червень 2024 року з Туреччини в ЄС імпортували нафтопродукти на основі нафти з ЄС на 1,8 млрд євро. А частина російських танкерів вимикає навігаційні системи для приховування реального розташування та тих портів, у які заходять. Більше – читайте у матеріалі Інформатора.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.