Росія захоплює території Донеччини рекордними темпами, вдосконаливши тактику - WP

За останні два місяці російські війська збільшили окуповану територію України на 511 квадратних кілометрів, близько 431 з них захопили на фронті між Бахмутом й Вугледаром

Ситуація на фронті
Найбільші втрати території відбулися з середини серпня до середини вересня 2024 року

 

Донецький фронт в Україні сиплеться. З серпня на цій ділянці фронту російські окупанти захоплювали території швидше, ніж коли-небудь раніше з моменту вторгнення у 2022 році, 1 жовтня впав й Вугледар - ЗСУ вийшли з міста. Таким результатам, зокрема, посприяла зміна тактики наступу - ворог використовує малі штурмові групи. До того ж Росія зовсім не зважає на втрати та охоче жертвує сотнями солдатів заради просування.

Про це пише The Washington Post. Видання зазначає, що цього літа російські військові удосконалили свою тактику.

Тепер ворожі війська штурмують поля битв невеликими групами, в результаті чого їх важко виявити, а це ускладнює вогонь у відповідь з артилерії та безпілотників. Росія також покращила зв’язок на полі бою, що допомагає координувати атаки. Втрати у ворогів приголомшливі, за словами українських солдатів, а західна допомога не компенсує дефіцит техніки у ЗСУ. Окрім того, в районі Вугледару артилерійські залпи іноді досягають співвідношення 10 до 1 на користь Росії.

Рекордна швидкість захоплення території

Як пише WP, у серпні та вересні на Донеччині російські окупанти захоплювали території такими темпами, яких не було з часів повномасштабного вторгнення у 2022 році. Українським силам прийшлося відступили вздовж десятків кілометрів.

"Територіальні втрати були значно помітними в багатьох місцях, у тому числі у Вугледарі, яку 72-га механізована бригада стійко захищала близько двох років, але без жодного результату", - сказав виданню офіцер українського підрозділу на умовах анонімності, оскільки він не мав права спілкуватися з журналістами.

Як зазначив аналітик Black Bird Group Пасі Паройнен, найбільше тиск росіян відчувався на півдні Донецької області. За його даними, за серпень та вересень російські війська збільшили окуповану територію на 511 квадратних кілометрів, близько 431 з них захопили на фронті між Бахмутом й Вугледаром.

Найбільші втрати території відбулися з середини серпня до середини вересня. Це збіглося з вторгненням ЗСУ у Курську область Росії.

Вплив Курської операції на донецький фронт

Раптовий наступ на Курщину у серпні, в якому брали участь 30 тисяч українських солдатів, частково був спробою відірвати ворожі війська від їхніх позицій на східному фронті в Україні. Цей хід ще не окупився. Хоч наступ й зміцнив моральний дух українців, втім він, ймовірно, сприяв втратам України у Донецьку, кажуть деякі аналітики.

За словами Роба Лі, старшого наукового співробітника американського Інституту зовнішньої політики, операція в Курській області ймовірно, загострила кадрову проблему, яка вже є однією з головних проблем для Києва. Важкі втрати досвідчених українських солдатів у поєднанні з новими військами, яких відправили на фронт з обмеженою підготовкою, ще більше посилили тиск на підрозділи, які утримували східну лінію фронту.

"Багато з цих проблем є фундаментальними проблемами, і вони не були виправлені", - сказав Лі.

Він додав, що ситуація може покращитися, якщо Україна продовжить темпи мобілізації, і зможе запланувати більше оперативних сюрпризів для ворога. За словами аналітика, найважливішим аспектом боротьби на цій ділянці донецького фронту може бути радше втрата військ, ніж території.

"І Москва, і Київ зазнали важких втрат, і переможцем може стати та сторона, яка зможе протриматися довше", - заявив Роб Лі.

Росія змінила тактику штурмів та байдужа до власних втрат

WP нагадує, що минулого року Росія зазвичай атакувала так званими "м'ясними штурмами", які складалися з великих груп погано підготовлених російських мобілізованих солдатів. Але зараз українці повідомляють, що ворожі штурмові війська часто добре навчені та оснащені, рухаються меншими групами, ніж раніше. Так, на деяких ділянках лінії фронту російські війська ще кілька місяців тому штурмували оборонні позиції ЗСУ групами від 10 до 20 солдатів, а зараз використовують невеликі групи до чотирьох, кажуть солдати та аналітики.

Ця практика допомагає російським військам бути непомітними та ускладнює націлювання на них за допомогою безпілотників й артилерії. Тактика невеликих штурмових груп знайома українцям, які минулої осені використали цю практику, повертаючи села, які утримували росіяни. Але ключова відмінність тепер, за словами солдатів, полягає в тому, що Росія поєднала цю концепцію зі своїми перевагами в боєприпасах і байдужістю до втрат. Нове обладнання зв’язку також допомогло російським командирам краще організовувати напади й підвищило майстерність атак безпілотників. Як свідчать численні заяви, російським військовим погрожують насильством або в'язницею, якщо вони здадуться або відступлять під час таких штурмів.

"Вони (росіяни - ред.) не шкодують людей. В останньому місці, де ми працювали, є перехрестя, повністю завалене тілами, і вони все йдуть, тому що мають наказ. Їх уже маса. Все чорне від трупів", - розповів виданню український військовий Віталій, молодший лейтенант.

Деякі українці задоволені великою кількістю загиблих ворогів. Але Москва охоче жертвує цілими батальйонами солдатів заради наступу.

"Так буває, що нам постійно потрібно відступати, бо у росіян набагато більше сил", - додав Віталій.

Покровськ - фактично втрачений

The Washington Post наголошує, що наслідки швидкого просування Росії на Донеччині вже відчуваються в регіоні. Протягом останніх тижнів центром ворожих атак став Покровськ - ключовий автомобільний і залізничний вузол, який є головним України для переміщення військ і техніки по всій південній частині Донецької області. Руйнування залізниць і мостів означає, що місто фактично втрачене, кажуть солдати. Це змушує українців обирати довші та більш небезпечні маршрути через цей район.

Вугледар вже окупований росіянами

Ввечері 1 жовтня мережею поширилась інформація, що місто Вугледар Донецької області повністю перейшло під контроль росіян. Начебто, вони змогли витіснити бійців ЗСУ з нього.

Проте українські військові одразу заперечили цю інформацію. У 72-й окремій механізованій бригаді ЗСУ, яка боронила місто два роки поспіль, 1 жовтня заявили, що росіяни контролюють більшу частину Вугледару. Але про повну його окупацію поки не йдеться, тривають важкі бої.

Але вже зранку 2 жовтня Генеральний штаб ЗСУ у традиційному зведенні не згадав про ситуацію у Вугледарі чи навколо нього. Остання згадка про Вугледар (Времівський напрямок) була у ранковому зведенні за 1 жовтня.

Пізніше в ОСУВ "Хортиця"  офіційно підтвердили вихід українських військових з Вугледару. Дозвіл вийти з міста дало вище військове командування задля збереження життя захисників, бо виникла загроза оточення міста.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube