Чому ЗСУ втратили Вугледар: експерти назвали три причини

Виснажені ресурси ЗСУ, невдале планування оборони та відсутність ротації 72 бригади не дозволили захисникам міста зберегти контроль над Вугледаром на більш тривалий час

Втрата Вугледару
Захищати Вугледар не залишилося сил. Фото: gettyimages.com

З рішенням про відхід ЗСУ з Вугледару ймовірно зволікали до останнього. Його прийняли поспіхом, через це бійці змушені були відходити малими групами під вогнем противника та було втрачено чимало поранених. Таке враження складається з розповідей безпосередніх учасників бойових дій у місті. Для сторонніх спостерігачів відхід з Вугледару теж виявився несподіванкою. Це, наприклад стосується західних військових аналітиків, таких як Юліан Рьопке з Bild, який ще два дні тому вказували, що можливість утримати Вугледар є. Інформатор намагається розібратися, чому ЗСУ змушені були залишити Вугледар попри його стратегічне значення для оборони усього Півдня. Тепер Росію ніщо не обмежує почати наступ на Запоріжжя. 

Загальний підсумок: претензій саме до військових не має. За словами журналіста Богдана Мірошникова, українські сили були змушені відійти, щоб уникнути оточення, коли місто вже фактично опинилося під контролем росіян. Водночас військовий експерт Олександр Коваленко зазначив, що українські захисники Вугледара виконали свою місію з честю, стримуючи наступ противника на стратегічно важливій ділянці фронту.

"Захисникам Вугледару - честь!" - написав він.

Захисник Вугледару
Проникливе фото західних журналістів: оператор дрона з 72-ї ОМБр курить у сховищі чи не в останні дні оборони міста. Фото: gettyimages.com

 

Деякі підрозділи могли залишитися в місті 

Загалом, таке звернення у військових як "Маю честь/мав честь" стосується саме тих, хто загинув у битві з ворогом. Телеграм-канал "Бахмутський демон" (який ведуть військові) пише, що деякі підрозділи могли залишитися в місті, їх доля наразі невідома.

"Великою помилкою було неофіційно поперед батька в пекло про Вуглик все розказувати, бо там ще лишалися наші підрозділи і це шкодить при певних діях хлопцям звичайним, солдатам. В погоні за сенсацією втрачаємо завжди ми, солдати", - йдеться в повідомленні.

Військовий Станіслав Бунятов пише: "Вугледар… місто за яке боролися ми всі, місто за яке поклали життя хлопці з різних підрозділів, місто де я зустрів війну зі зброєю. Я впевнено казав, що треба бути [дурнем], щоб допустити оточення наших хлопців, але хтось таки знайшовся. Дотримались до того, що бійцям довелося виходити з боями, під ударними дронами, малими групами, залишаючи поранених на розстріл ворогу. "БП" в клітинці напроти прізвища мого знайомого з 72 ОМБр…".

Військовий з позивним Алекс таке пише: "Вважаю, що по Вугледару, про те що і як там було, коли і як виходили, які приймались рішення в останні дні та так далі можуть висловлюватись лише бійці, які пройшли через те все, зокрема хлопці з 72-ї, бо занадто багато спекуляцій та бажаючих зловити хайп на цьому. Якщо і буду щось публікувати, то виключно цитатою на хлопців. Вважаю тему закритою".

Впевненості у якості фортифікацій за Вугледаром немає

Журналіст Євген Сасько зазначив, що всередині Вугледару ще тримаються невеликі осередки опору, і ЗСУ навіть можуть мати плацдарм на північно-східній частині Вугледару. Однак це вже не контроль міста. До того ж зазначає Сасько, коли ситуація на флангах стала надто складною, ЗСУ реалізували успішний своєчасний відхід.

"Захоплення Вугледара не дає росіянам жодних миттєвих переваг чи шляхів підходу до Курахового. Ймовірно, незабаром бої почнуться за Новоукраїнку та Богоявленку. Між Вугледаром і Кураховим відстань понад 20 км і багато укріплень. Найсильніші позиції знаходяться на південь від Курахового. Проте, немає впевненості у якості укріплень на загальному напрямку Вугледар-Курахове. В принципі, час для їх побудови був", - пише Сасько.

Такі ж саме сумніви зараз існують щодо якості оборонних боїв на Запорізькому напрямку. Бо після захоплення Вугледару окупанти продовжують сунути на захід та південь.

"Ворог постійно зарубається з нами на захід від Новогродівки, основні бої на цьому рубежі відбуваються саме тут, противник намагається просунутися до траси М-30 яка веде вниз до Селідове! При цьому ворог будує плани, як тим самим перерізати боєпостачання наших підрозділів у місті, тим самим запобігти північному захопленню! Ми міцно стоїмо на своїх рубежах, даючи гідну відсіч [ворогу], проте їхній наплив не спадає, а постійно зростає, тому витримувати ці хвилі дуже важко! Після захоплення Вугледару [окупанти] почали рухатися у бік наших позицій на захід від міста, відбувся дуель між нашою бехою та противника, наші козаки з 72-ки перемогли у цій битві та затрофеїли [російську] БМП! Ворог продовжує розширювати зону контролю на захід та починає активно продавлювати стежку до Богоявленки", - повідомив військовий з позивним Мучний.

Обговорення критичних помилок

Втрата Вугледара стала серйозним ударом для українських Збройних сил, і наразі тривають активні обговорення причин цієї поразки. Окремі військові експерти та журналісти вже висувають свої версії, що публічно озвучуються у медійному просторі.

Однією з ключових проблем, що обговорюються, стала відсутність ротації 72-ї механізованої бригади, яка довгий час перебувала на захисті Вугледара. Співзасновник Deep State Руслан Микула у коментарі "Радіо Свобода" наголосив, що саме відсутність ротації могла зіграти вирішальну роль у падінні міста. За його словами, з липня 2024 року військові сигналізували Генштабу про критичний стан бригади, що виснажувалася через тривалу оборону, але очікувана ротація була зірвана.

За деякими даними, це сталося після того, як інформація про ротацію потрапила в медіапростір через публічні заяви народної депутатки Мар’яни Безуглої. Бойові дії тривали в умовах недостатньо підготовлених резервів, а нові підрозділи, які заходили на ротацію, виявилися погано підготовленими. Загалом, Микула назвав два фактори, які, на його думку, стали вирішальними для втрати Вугледара:

  • Виснаження 72-ї механізованої бригади. Бригада перебувала на захисті міста тривалий час, і поповнення, яке заходило у її склад, було недостатньо ефективним. Ситуація з виснаженням підрозділу була відома ще з липня 2024 року, але належних заходів не було вжито.
  • Втрата позицій 58-ї мотопіхотної бригади в районі Пречистівки. Оборона цього напрямку просіла, що відкрило російським силам можливість здійснити фланговий наступ, погіршивши становище українських військ.

Журналіст Юрій Бутусов публічно висловлює іншу позицію щодо причин поразки під Вугледаром, наголошуючи на відсутності стратегічного бачення та неефективному плануванні з боку військового керівництва. Він вважає, що попри тиск на місто, зокрема з флангів, командування не приймало рішення щодо відводу бригади або передислокації підкріплень у критичні моменти. За його словами, 72-га бригада могла втримати місто, якби було краще стратегічне планування дій.

Підсумовуючи, зазначимо, що експерти та військові аналітики й раніше сходилися на думці, що утримати Вугледар за умов, коли ворог тиснув із флангів, було надзвичайно складно. Дефіцит резервів і стратегічних ресурсів не дозволив зупинити наступ росіян. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube