Встановлення миру затягнеться до осені: наслідки візиту Сі Цзіньпіна в Москву

Лідер КНР теж хоче припинити війну, але на власних умовах: щоб продемонструвати авторитет Китаю, а також - що ще важливіше - показати всім слабкість Америки

Мирні переговори
Що з мирним врегулюванням після візиту Сі до Путіна. Колаж: Інформатор

Заяви и угоди, що були укладені у Москві під час візиту Сі Цзіньпіна, вказують на те, що Китай хоче використати питання війни в Україні під час переговорів із США. Він також посилає Трампу сигнал: відірвати Росію від КНР не вдасться. Тож мирні переговори напевно затягнуться. Експерти вказують термін - до осені. Інформатор наводить найважливіші висновки.

Путін погоджується на пропозиції США... і передумує

Путін погодився на мирний план Трампа, але раптом передумав. Він висунув нові вимоги - напевно, це відбулося під час останнього візиту спецпредставника Віткоффа до Москви.

Які саме нові вимоги висунув Путін, офіційно не повідомлялося, але можна здогадатися. Наприклад по заяві Венса 8 травня:

"Росія проситиме занадто багато, тому що в Росії сприйняття ситуації базується на тому, що вони перемагають у війні... Росія не може очікувати, що їй віддадуть територію, яку вона ще навіть не завоювала", - заявив Венс.

Показово, що Путін змінив вимоги щодо миру після того, як відчув тиск з боку Китаю. Нарприкінці квітня КНР навіть припинала купівлю російської нафти. Що може бути чутливішим для країни-бензоколонки?

Сі не просто так поїхав у Москву

Після того Сі Цзіньпін поїхав на парад у Москву. Звісно, у Москві він мав багато цілей, проте одною з найважливіших було продемонструвати Трампу, що Росію від Китаю він не відірве.

А саме у тому й полягала одна з цілей переговорів, які Трамп вів з Путіним через посередництво Віткоффа. Ось, як це коментує відомий політолог Володимир Фесенко:

"Для Путіна це парад єдності з Китаєм. І це демонстрація для Трампа. Але до Трампа дуже важко і довго доходить".

Китай хоче миру?

Але Китай теж висловлюється за припинення війни та встановлення миру. Це дуже просто, адже кітайці - прагматики.

Китай не хоче повного виснаження Росії, інакше її знадобиться тягнути на своїх плечах. Але й посилення йому теж не треба, інакше пропозиції Трампа здаватимуться Путіну цікавішими за його власні.

Також Китай хоче відірвати Європу від США так само, як США намагається відірвати Європу від Росії. Війна в Україні напружує європейців, тож Пекін зацікавлений врегулювати це питання.

Але припинити війну Сі Цзіньпін хоче на власних умовах. Це важливо, щоб продемонструвати авторитет Китаю, а також - що ще важливіше - показати всім слабкість Америки.

Вийде, що Трампу не вдалося встановити мир, а пану Сі - вдалося. До речі, Трамп вже підтвердив, що Китай збирається брати участь у переговорах про мир в Україні.

Ось, що каже Ігар Тишкевич, експерт-міжнародник, викладач Києво-Могілянської бізнес-школи:

"Але вхід КНР у переговори щодо України не буде миттєвим. Для Китаю важливо з новими вступними увійти на підготовку американо-китайського саміту. Для Трампа важливо (у тому числі з урахуванням провалу політики шантажу тарифами, провалу на Близькому Сході і провалу його ідей по світу в Україні (але успіху по угоді) зустрічі. Для Росії це означає час на проведення літньої кампанії. Тобто на спробу (чергову) досягти перелому на лінії фронту".

Як діятиме Трамп - не знає ніхто

Що вчинить Трамп - відкрите питання. Раніше Інформатор повідомляв, що багато хто у команді пропонує йому взагалі вийти з переговорного процесу по Україні. Проте є й ті, хто вважає, що цього не можна робити, тому що це продемонструє слабкість позицій США - саме те, чого хоче добитися Китай.

Тож, напевно, Трамп весь цей тиждень думав, як вчинити. І мабуть щось надумав, бо 8 травня увечері він терміново телефонував Зеленському. Зустріч тривала більше години. Президенти щось обговорювали. Мабуть, зʼявився новий план.

Чи буде цей новий план вдалим, зараз ніхто не може оцінити. Ані Трамп, ані Зеленський зміст своєї розмови не розкрили, лише обмежилися загальними фразами.

Проте є один важливий висновок: США напрочуд наполегливо вимагали від України якнайшвидше укласти угоду про копалини. 8 травня Рада ратифікувала цю угоду майже конституційною більшістю, при 0 голосів проти.

Ця історія дозволяє зробити висновок: навіть за невдачі у новій спробі встановити мир та виходу з мирних переговорів, США не припинять постачання військової допомоги Україні. Вона лише буде "умовно платною": угода про копалини залишає лазівку для придбання американської зброї у рахунок майбутніх прибутків від інвестиційного проєку.

Ніякої іншої користі ця угода не має, тож поспіх з її укладанням може бути пояснений лише цими міркуваннями. Тобто при будь-якому сценарії зараз малоймовірно, що Україна залишиться сам-на-сам з цією війною.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube