Вплив ґаджетів на очі в умовах блекауту: як не нашкодити своїм очам у темряві

Читать на русском

Ви можете відчувати втомленість очей під час довготривалої роботи в напівтемряві

Читать на русском
Вплив ґаджетів на очі в умовах блекауту: як не нашкодити своїм очам у темряві
Вплив ґаджетів на очі в умовах блекауту: як не нашкодити своїм очам у темряві

Ви можете відчувати втомленість очей під час довготривалої роботи в напівтемряві

На фоні постійних відключень світла, офтальмолог вищої категорії, офтальмохірург, кандидат медичних наук, головний лікар клініки VISIOBUD Володимир Мельник розповів про те, як вберегти очі від негативного впливу напівтемряви під час роботи. Зараз українці часто можуть працювати чи просто перевіряти ґаджети в темряві під час відключень, чи просто аби зменшити споживання енергії. Проте, такі умови можуть нашкодити очам, і варто знати, як цьому зарадити. 

Про це пише ТСН. Якщо наприкінці робочого дня ви відчуваєте біль в очах, то варто також знати, що справа не зовсім у відсутності світла чи самих ґаджетах. На це впливає надмірне навантаження м’язів, яке виникає саме через довгу роботу в напівтемряві без перерв.

Очі весь час намагаються пристосуватися до оточення. У напівтемряві зіниці розширюються, аби з довкілля потрапляло більше світла. Проте, найкращим світлом для очей є саме денне, оскільки організм до нього пристосований найбільше. При ньому збір інформації значно більш якісний та точний. 

При довготривалій роботі в напівтемряві механізми наших очей, що активуються для пристосування до напівтемряви, починають виснажувати зорові м’язи. Це призводить до сповільнення кровопостачання структур очей, виснаження пігментного епітелію сітківки. У підсумку слізна плівка просто рветься, бо ми мало кліпаємо. 

Усе це призводить до: 

  • болі та печіння в очах;
  • почервоніння очних яблук;
  • зниження концентрації уваги, а отже, і працездатності;
  • відчуття сухості в оці;
  • головного білю.


Як правильно працювати в умовах темряви

Робіть паузи. Перерви потрібні завжди, але в умовах напівтемряви – ще більше. Ідеальним варіантом було б після 30-40 хвилин роботи чи перегляду ґаджетів робити перерви на 10-15 хвилин. Головна умова тут – не просто, скажімо, від комп’ютеру перейти до телефону, а взагалі не користуватися ґаджетами. 

Дотримуйтеся правильної дистанції. Наприклад, відстань між очима та книжкою або ґаджетом має складати мінімум 40 сантиметрів. Це уповільнить стомлення очей. Чим ближче до вас ґаджет – тим швидше ви відчуєте неприємні наслідки впливу напівтемряви. 

Вправи для очей. Вони не складні та не відберуть багато часу. Проте, вони можуть допомогти вберегти вас від негативного впливу умов оточення. 

  • Уявіть перед собою циферблат годинника. Сфокусуйтеся на умовній 12-й годині, а через 3-5 секунд переведіть погляд на 6-ту годину. Повільно повторіть це 10-15 разів – головою рухати не потрібно, тільки очима. 
  • Почергово сфокусуйте погляд на предметах вдалині від вас, але приблизно на однаковій відстані. Тримайте погляд сфокусованим на кожному предметі по 3-5 хвилин, і переведіть його декілька разів. 
  • Відведіть погляд праворуч, а потім ліворуч. Далі зробіть очима коло за годинниковою стрілкою, а потім – проти. Повторити 10 разів. 
  • Швидко покліпайте очима приблизно хвилину. Далі заплющте очі на 10-51 секунд. Відпочиньте декілька хвилин, і повторіть це знову. Вправу варто зробити 2-3 рази. 

Подібні вправи варто виконувати 2-3 рази впродовж робочого дня. Подібні вправи не будуть перевантажувати м’язи, оскільки застосовують різні види напруження м’язів.

Організуйте робочий простір. Варто мати принаймні два джерела освітлення – за спиною та збоку. Промінь світла варто направляти напряму на книжку чи зошит, а не в обличчя. Також перенапружувати очі буде миготіння свічки чи читання книжки за направленого світла ліхтарика. 

Перевірте стан зору у лікаря. Він зможе також підібрати для вас зволожувальні краплі, вітаміни чи профілактичні заходи. Особливо це важливо, коли існують передумови для розвитку короткозорості, далекозорості тощо. 

Бережіть свій зір та будьте готовими до всіх можливих наслідків відключень світла. Потрібно не тільки зарядити всі свої ґаджети, але й підготувати організм. 

Нагадаємо, коли Київська область перейде на планові відключення світла.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.