"Вони намагаються нищити націю". Інтерв'ю з начальницею Об'єднаного пресцентру Сил оборони Півдня про нові тактики росіян у ракетних обстрілах України

З Наталією Гуменюк говорили про нові тактики росіян, постачання іранських дронів москві та про новітнє озброєння, яке допоможе Україні під час Контрнаступу.

Гуменюк
Росіянам зараз знаходитися небезпечно на будь-якій частині окупованих територій, каже Гуменюк

З Наталією Гуменюк говорили про нові тактики росіян, постачання іранських дронів москві та про новітнє озброєння, яке допоможе Україні під час Контрнаступу.

Журналісти "Інформатору" зустрілися з начальницею Об'єднаного пресцентру Сил оборони півдня в Одесі, місті, яке ледь не щодня потерпає від російських ракетних та дронових ударів. Говорили про нові тактики росіян, постачання іранських дронів москві та про новітнє озброєння, яке допоможе Україні під час контрнаступу.

 

Як росіяни повертаються на затоплені після підриву ГЕС позиції на Херсонщині

- Росіяни повертаються на позиції, які були покинуті через підрив Каховської ГЕС. Також ми знаємо, що зараз там ситуація трохи непередбачувана через те,багато територій затоплено, а мінні загородження були змиті. Як ця ситуація вплине на безпекову ситуацію для Херсона, наскільки вони зможуть з цього плацдарму виконувати наступальні дії?

- Повернення на позиції досить умовне. Військово-політичне керівництво штовхає росіян повернутись на позиції, звідки їх фактично вимило і де дійсно небезпечно через стихійне замінування, яке відбулось шляхом підриву тої лінії мінно-вибухових загороджень, які облаштували росіяни. Міни розкидані досить безсистемно. Тобто карт мінних полів вони зараз не мають, ті, що є – не актуальні.

Повернення для них ускладнюється тим, що вони мають розмінувати територію, і тільки після того, якщо дозволить фізичний стан грунту, фізичний і епіодеміологічний стан територій, вони можуть туди повертатись.

Тому зараз фактично ми фіксуємо повернення на більш-менш підсохлі позиції, які вони можуть зайняти як невеличкий плацдарм для розгортання позиції.

В населених пунктах, які ще потерпають від повені на лівому березі, вони розгортають мінометні, кулеметні розрахунки на верхніх поверхах будівель, які можуть зайняти. Від цього – посилення обстрілів Херсону і це посилення певною мірою виправдано тим, що вони побоюються просування сил оборони.

Для них єдиним напрямком, більш-менш зрозумілим є Антонівський міст і саме на ньому, на цьому напрямку, зосереджені основні зусилля росіян.

В класиці гібридної війни вони спочатку розганяють інформаційний потік щодо того, що там вже відбувається просування сил оборони, а потім починають масоване бомбардування, масовані обстріли саме цього напрямку.

Але сили оборони працюють в контрбатарейному режимі. Для Командування сил оборони Півдня і сил оборони України збереження життя людей є першочерговою задачею.

- Таке просування в Херсонській області натякає наче на те, що вони хочуть убезпечити напрямок на Крим, а нещодавно ви говорили про те, що окупаційна влада Криму вже почала вивозити речі. Чи можна припустити, що вони розуміють, що в певній короткостроковій перспективі Крим стане вже небезпечним для їх знаходження?

- Вони просто вірять в ЗСУ, бо знають точно, що для них важливо вивезти все важливе, все те, що підтверждує їх злочини всіх років анексії та окупації. Їм треба усвідомлювати, що найцінніше в своєму розумінні це родини і намародерене майно має бути в небезпеці.

- Удар по Чонгарському мосту ускладнює ротацію росіян з Херсонської області до Криму. Наскільки їх знахождення там є для них безпеченим на даному етапі?

- Їм всюди небезпечно. Тому їх перебування на будь якій тимчасово окупованій території все одно приречене на те, що силами оборони вони будуть звідти вибити. Наша мета – повернутись до кордонів 1991 року без жодного росіяніна, присутнього в цих межах.

Вони будуть перейматись за логістику, саме тому вони дуже занепокоєні долею Кримського мосту. Вони дійсно переймалися через те, що пошкоджено Чонгарський міст, це ускладнило їхню логістику, але поки що їх зусилля спрямовані на те, щоб постачати зброю, сили, до лівого берега де сподіваються втримати оборону хоча б деякий час.

Зараз в них завдання – втриматися на позиціях оборони, які вони облаштовували майже протягом дев’ятьох місяців окупації.

Касетні боєприпаси для України: як вони доможуть під час контрнаступу ЗСУ на півдні 

- Американці передають нам касетні боєприпаси, французи передають нам далекобійні ракети. Військові експерти кажуть, що такі боєприпаси допоможуть нам пробити оборону росіян. Як це обладнення буде використовуватися на півдні?

- Сказати саме касетні боєприпаси – зброя, яка допоможе нам прорвати оборону росіян – напевно не дуже коректно. Але все ж таки це озброєння нам потрібне.

Місцевить саме південного регіону сприйнятлива для того, щоб на декількох ділянках використовувати саме кассетні боєприпаси, це великі відкриті площі, де просування сил оборони неможливе через те, що наражатимемо себе на небезпеку відкритого обстрілу. І нам потрібно перед просуванням зачистити велику територію.

В зачищеннні великої відкриторії території касетні боєприпаси дуже в нагоді. На таких відкритих майданах ми і зможемо їх застосовувати. Це не буде суперечити нормам міжнародного права.

Попри те, що Україна буде використовувати снаряди, які багатьма країнами визнані як заборонені, і багато хто з країн відмовився від них взагалі, ми, нажаль, сьгодні маємо справу з країною агресоркою, населення якої математично, в п’ять разів перевищує нселення України. Нас нас фізично менше. Тому нам потрібна зброя, яка буде працювати на вирівнювання цього балансу.

Нам також потрібна далекобійна, високотчна зброя, аже вони ховаютсья за місцевими. Нам треба в їх тилах навести безлад, знищити те, що вони готові застосовувати і не пошкодти ту інфраструктуру, яку нам доведеться застосовувати і не нашкодити місцевому населенню

Саме тому, використання касетних боєприпасів – тільки по їх відкритих позиціях, тільки по їх облаштованих інженерних спорудах, які вони, власне, і намастили за весь цей довготривалий період.

Будь яка зброя, яку нам надають партнери завжди максимально ефективно використовується командуванням сил оборони. У нас дуже креативні штаби, які здатні розраховувати застосування навіть невеличких порцій, які ми отримуємо поступово з максимальною ефективністю.

- Нещодавно Туреччина зробила ряд кроків – нам повернули захисників Азовсталі, Ердоган відкрито заявив, що Україна має рухатись до НАТО. Єдине що могли зробити росіяни – вдатись до шантажу, що вони перекриють зернові коридори. Чи може якесь озброєння, яке захід нам міг би надати, зробити так, щоб росія не могла більше шантажувати Україну?

- Тут справа не за озброєнням. Фізичне знищення російського чорноморського флоту рф не гарантує безпеки зернових коридорів, тому що залишається авіація, ракетні удари, залишаються дронові удари, і знищення на морському напрямку будь якої повітряної цілі для нас теж ускладнено. Тому що у нас немає сучасних винищувачів, про які ми говоримо і на які сподіваємось.

Але й ці винищувачі - довготривала перспектива. Поступовість їх надходження, і поступовість їх застосування – не вплине так критично на зернову угоду, як зараз може вплинути будь який фінт, який викине росія. Тому у зерновій угоді все ж таки, вагомим є слово «угода». Треба узгоджувати дії на дипломатичному рівні. Гарантія безпеки тут має бути міжнародна, як вона і була.

Якщо говорити про повне виключенні росіян з цієї схеми і не зважати на їх заяви, то в принципі, якщо мені пробачать дипломати, на даному етапі це так і відбувається. Оскільки не звачаючи на забов’язання, підписані в рамках зернової угоди, росіяни в перший день дії угоди вдарили по портовій інфраструктурі та протягом всього часу функціонування зернової угоди продовжували накопичувати, створювати, нагнітати і реалізовувати загрозу для безпеки зернового коридору.

Чи варто панікувати, коли росія збільшує кількість кораблів в Чорному морі

- Коли ми бачимо в новинах що кількість ракетоносіїв постійно збільшується – 20, 24, 28 ракет. У людей росте стривоженість, адже вони очікувати неминучого удара. Як українцям треба сприймати цю інформацію. Чи потрібно панікувати?

Панікувати непотрібно ніколи. Паніка – зброя ворога. Якщо ви дозволили собі паніку, ви запустили в свою душу, серце, зброю ворога. Треба розуміти і аналізувати. Робити висновки і діяти відповідно до рівня загрози.

Ми навмисне сповіщаємо, які ворожа потужність забрана для майбутньої атаки. Це не означає що вона відбудеться просто зараз. І це означає, що вона може відбутися просто зараз.

Тут два аспекти – психологічний тиск ворога під значущі дати, світові події, якійсь розвиток ситуації на фронті, і намагання відволікти увагу коли вони очевидно програють, не мають переваг.

Увага відволікається ракетним або дроновим ударом, або мішаною атакою щоб українцям завдати горя, щоб вони не бачили програшу російської армії на фронті, не сприймали програш на світовій арені в сенсі саміту НАТО, рамштайну, або іншої світової коаліції для підтримки України як свою перемогу – щоб українці не підіймали голови.

Кількість ракет – це завжди рівень загрози. І якщо їх дуже багато, це означає, шо вони готові їх застосувати. Скільки їх буде застосовано – ніколи не вгадаєте. Цієї ночі на бойовому чергуванні 3 ракетоносії зі спорядженням до 20 ракет, але випустили лише два, і обидва були знищені.

Нові іранські дрони у росіян. Як це вплине на кількість обстрілів України

- Протягом всієї весни Одеса потерпає від російських дронових ударів. Може здатися, що балістичні цілі збивають наче частіше ніж дрони?

Фахівці кажуть що все ж по беспилотних складно працювати, але можливо, і той рівень навченості, підходу, креативність в певних засобах, які були створені вже в ході цієї війни, яку помж собою називає війною дронів, досить великий результат по збиттю беспілотників.

Знищення балистики складніше. Там потрібна більш високоточна апаратура, більш потужні засоби протидії. Але наші воїни зенітники не сидять склавши руки і вже вдосконалюють те обладнення, яке мають.

- Навесні було чимало повідомлень, що російські борти знову почали літати в Тегеран. Коли таке було минилого року, виявилось, що Іран постачав москві чимало беспілотників. Чи є зараз розуміння, що іранці передали росіянам, та чи призведе це до збільшення кількості атак по півдню та в цілому по Україні?

Ми зараз регулярно спостерігаємо таку активність. Вантажні борти з Ірану регулярно прибувають на росію. Це говорить про те, що співпраця триває, санкції діють недостатньо, робота не дипломатичному фронті потребує додаткового тиску, втручання, аргументації.

Іран продовжує постачати росії безпілотники, це очевидно по залишкам, які ми знаходимо на місцях збиття. Залишки аналізуються, вивчаются і ми можемо констатувати, що запчастини мають відповідне маркування і підтверждують походження дронів.

- Тобто це нові дрони?

- Так

- Чи могли б ви приблизно змоделювати перспективи щодо обстрілів, враховувуючи те, як росія діяла останні місяці, і те, що в них на фронті не найкращі часи?

- Вони будуть тривати, будуть досить регулярними, будуть з вишукуванням нової тактики, будуть намагатись системно обходити ППО і ми вже спостерігаємо певне коригування маршрутів рухів, маневрування ракетами, шахедами, використання особливостей місцевостей, русла річок, прибережної території.

Ворог вишукує нову тактику, і ми шукаємо нові способи протидії цим тактикам. Треба розуміти – ракетний потенціал країни-агресорки великий. Навіть попри те, що вони його потужно використали, вони не зупинили виробництво, вони поповнюють запаси.

Тому вони будуть використовувати ракети, зокрема, Х-22, які важко збивати. І у нас немає обладнення в такій кількості, щоб цьому протидіяти. Вони продовжать використовувати «Калібри», адже пуски з підводних човнів важко виявити. Попри те, що «Калібри» збивають, але час реагування може грати проти нас.

Також вони будуть використовувати мішані атаки. Ми бачимо, що ця тактика їм до вподоби. Коли з кількох напрямків одночасно спрямовуються дрони, по яких зосереджується ППО і тишком-нишком летять ракети, які, як вони сподіваються, можуть бути пропущені і досягнути своєї мети. Але поки що працюємо на 100%.

- Мішані атаки, яких зараз завдає росія, є реакцією на посилення української ППО, або вони просто адаптуються до ситуації?

Вони підбирають тактику як обійти покращене українське ППО, як зекономити і нанести максимальної шкоди. Ні для кого не таємниця, дрони дешевші в використанні за ракети, ракет менше, дрони є, і при підтримці Ірану, вони ще будуть. Відповідно, вони використовують мішані атаки. Крім того, дійсно, це виснаження сил ППО.

Треба розуміти, що таке система ППО коли ми працюємо в умовах мішаної атаки – це і застосування стаціонарних комплексів, і мобільних вогневих груп, в тому числі, росіяни вже впіймали для себе таку особливість, що навіть при результативній работі ППО, зокрема, над житловими кварталами, є дуже болючі ураження, смерті, пошкодження і майна і поранення людей. І це в принципі одна з їх цілей. Вони намагаються нищити націю.

Нагадаємо, раніше "Інформатор" публікував інтерв'ю з речником Повітряних сил Юрієм Ігнатом. Він розповів про перспективи війни, роль західних літаків у веденні війни, та як росія шукає "слабкі місця" в ППО через соцмережі.

Також ми записували інтерв'ю з військовим експертом Олегом Ждановим. Він розповідав, зокрема, як "пригожинський бунт" вплине на російсько-українську війну.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.