Як F-16 допоможуть виграти війну та як Patriot зламав пропаганду путіна. Інтерв'ю з речником Повітряних сил Юрієм Ігнатом

Читать на русском

Сайт "Інформатор" записав велике інтерв'ю з речником Командування повітряних сил. Спілкувались про перспективи війни, роль західних літаків у веденні війни, та як росія шукає "слабкі місця" в ППО через соцмережі

Читать на русском
Ігнат
Ігнат каже, що коли з'явиться F-16, у росіян затрусяться коліна

Сайт "Інформатор" записав велике інтерв'ю з речником Командування повітряних сил. Спілкувались про перспективи війни, роль західних літаків у веденні війни, та як росія шукає "слабкі місця" в ППО через соцмережі

Як знищення Каховської ГЕС допомагає росіянам бити ракетами по Україні, чому пригожинський бунт в росії це "цирк зі смертями", яким чином українські телеграм-канали допомагають ворогу створювати "карту слабких місць ППО" та як українські сили ПВО зруйнували міфі путіна про "диво-зброю". Про це сайт "Інформатор" говорив зі спікером Командування повітряних сил України Юрієм Ігнатом, речником, який щоденно інформує українців про протистояння ракетним атакам росії

 

- Юрію Робертовичу, розпочнемо з останніх подій: Ситуація у Львові. Що може зробити Україна та партнери, щоб подібна ситуація не повторилася.

- Ситуація, що виникла у Львові - черговий теракт країни-агресора. Мені особисто теж боляче, це моє рідне місто. Те, що сталося, дійсно має сколихнути весь світ. На жаль, тільки такі випадки роблять більш рішучими дії наших партнерів. Треба це показувати всьому світу, щоб було видно, куди саме вдарило, і що постраждали жінки та діти.

На жаль, не всі ракети знищили. Хотілося б 10 із 10, але долітає. Знищили лише 7. Але щоб було 10, потрібен F-16. Про це ми говоримо з початку повномасштабного вторгнення.

Ми не можемо боротися з противником, який до зубів озброєний технологічними речами, такими як винищувачі, які переважають наші саме за технологіями, саме тому тема західних літаків не сходить з вуст жодного дня. 10 із 10 буде, коли в нас буде F-16

- Є також інформація, що Україна веде переговори з отримання ще 5 комплексів Patriot, скільки комплексів нам потрібно для захисту повітряного простору?

- Президент озвучував, що 50 комплексів Patriot могли б захистити Україну. Маємо бути реалістами, їх треба десь взяти, їх має хтось дати, хтось має проплатити, адже це дуже вартісна річ. Одна батарея Patriot коштує мільярд доларів.

Але окрім Patriot є й інше озброєння, яке нам потрібно. Нам партнери позичають NASAMS, IRIS-T, та SAMP-T, який треба випробовувати ще в бойових умовах саме проти балістики.

ППО багато не буває, треба розуміти, що Україна — одна з найбільших держав Європи. Захистити суцільним ешелонованим полем ППО — навряд чи буде можливим.

Саме тому системи як Patriot, SAMP-T будуть мати свою місію, свою роль — захищати великі міста, державні об’єкти, об’єкти критичної інфраструктури, об’єкти атомної енергетики, адже може статись велике лихо. Противник вже атаковував крилатими ракетами підстанції, які забезпечують живучість атомних блоків. Захищати треба і від аеродинамічних і від балістичних цілей.

Решту ролей ППО мають виконувати винищувачі. Вони також мають бути захищені системами ППО на аеродромах. Нам потрібно замінити все радянське ППО, яке є. БУК М-1, С-300, ППО повітряних сил - морально, фізично застарілі. Дуже важко діставати запчастини і ракети. Маємо замінити їх на IRIS-T, NASAMS, Patriot, SAMP-T.

Поки є кілька батарей NASAMS, 2 батареї Patriot, певна кількість батарей IRIS-T. На це підуть роки, але іншого виходу в нас немає. Треба забезпечити оборону повітряного простору.

Щодо літаків — в умовах мирного часу, якщо ми замінюємо весь парк авіаційної техніки, Су-24, Су-25, МіГ-29, Су-27, на F-16, а можливо на F-15, то достатньо було б 150 літаків, які будуть забезпечувати нам повітряне прикриття.

Треба захистити Чорне море, зернові коридори, прибережну зону. Російські кораблі почуваються там вільно, а маючі на озброєнні ракети “Гарпун”, F-16 могли б трошки “прорідити” Чорноморський флот, відправити його вслід за “Руським кораблем”.

Відповідно, нам потрібно декілька ескадрилій, які зможуть це забезпечити.

- Пересічні громадяни часто думають, що чим більше в нас буде ППО, тим менше летітиме ракет. Але ж сучасна авіація також допоможе нам відтіснити російську авіацію з наших окупованих територій.

- Російська авіація перестала залітати на підконтрольні Україні території через півтора місяця після вторгнення. Вони зазнали величезних втрат, відповідно, були змушені задуматись, що з такими темпами в них скоро не залишиться повітряної техніки. Вони відійшли та почали завдавати удари дистанційно, в них є Керовані авіаційні ракети - Х-59, Х-31, якими вони завдають ударів не наближаючись в зону ураження нашої ППО.

Зараз вони модернізували свої бомби, зробили на базі фугасної бомби масою 500 кілограмів аналог JDAM. Вона розправляє крила і летіть по GPS. Добре, що не точно, добре, що не потрапляє в ціль, погано, що потрапляє в цивільні будинки, дитячі садочки. Вони беруть кількістю. Бомб в них достатньо, було б більше засобів для реалізації, вони б били більше.

Як їх вигнати з окупованої території? Безумовно — винищувачами. У нас основний літак МіГ-29, є - Су-27, вони особливо не відрізняються за ТТХ. F-16 може на рівних протистояти російській авіації - це літаки Су-30СМ, винищувач-бомбардувальник Су-34, основний літак, що загрожує нам з повітря Су-35, адже має ракети Р-77, та Р-37, яка може бити понад 200 кілометрів.

Російський льотчик бачить нашого пілота дуже далеко завдяки радару, має бортові засоби радіоелектронної боротьби, тобто більш захищений, на борту Су-35 чи іншому має ракети, які можуть діставати далеко.

Тобто наш льотчик може його не бачити радаром, діставати ракетами, а по ньому будуть летіти вже ракети. Єдиний шанс йому врятуватись — отримати сигнал з диспетчерських пунктів з землі про те, що по ньому йде робота. Тоді в нього є секунди для того, щоб зробити протиракетний маневр, спуститись максимально низько до землі, щоб уникнути ураженні та на форсажі втекти.

В таких умовах героїчно працюють наші льотчики. Пілоти відпрацьовують по окупантах, б’ють їх ракетами HARM та бомбами JDAM. Вони змушені заходити в зону ураження засобів ППО противника, по них вже відпрацьовує Су-35, може відпрацювати С-300, С-400, пілота повідомляють про це, і пілот робить маневр та тікає.

Для того, щоб вони були убезпечені, щоб використання JDAM та HARM було в рази ефективнішим нам потрібен літак F-16, який буде робити це з більшої відстані, більш ефективно, і завдяки авіаційним ракетам AIM-120 відтіснити російську авіацію далі.

На F-16 є ракети певних модифікацій, здатні діставати противника на відстані 180 кілометрів, і цього достатньо, щоб побачити літак в радарі та не тільки його, а декілька цілей, і по ньому можна буде працювати штатним озброєнням F-16.

Коли з'явиться F-16, у російських льотчиків затрусяться коліна і вони не будуть себе так вільно почувати та наближатись до наших кордонів. Вже коли з’явився Patriot, вони вже замислилися. Тому вони вже обговорюють у своїх пабліках, що F-16 змінить все, геть усе.

- Щодо трясіння колін у росіян. Україна стала першою країною у світі, яка збила російську ракету Кинджал. Якщо росіяни думали, що їх ракета долетить до Вашингтону, тепер вони знають, що все ж не долетить

- Україна продемонструвала перевагу західної зброї над російською, та зруйнувала міф Путіна про “речі, що не мають аналогів”. Українські військові, зенітники показали, що все збивається.

“Кинджал” - це “Іскандер” повітряного базування. Ракету розганяє винищувач і запускає з висоти понад 10 000 метрів, там менше тертя і вона може розвинути велику швидкість в 10-15 тисяч км/год.

Вона заходить на ціль по балістичній траєкторії, тобто падає вниз. Входить в атмосферу, починається тертя об атмосферу, це гальмує ракету, і її швидкість падає до 3500-3800 км/год і це дозволяє Patriot відпрацьовувати по цілі.

- Телеграм-канали пишуть, куди летять ракети. Як людина пересічна, я можу припустити, що ця інформація може дати росіянам розуміння, куди їх ракета долітає, а куди ні. Наскільки ця інформація може нашкодити нашим повітряним силам, і звідки вони її беруть?

- Ми побачили, що інформація виходить з-під контролю. Телеграм-канали звідкись її отримують і починають фактично інформувати ворога про пересування ракет чи дронів-камікадзе в реальному режимі часу.

Тобто, в яку область вони залітають, в якому напрямку, до якого міста чи населеного пункту рухаються та основне — де вони пропадають, тобто де ми їх не бачимо, і де вони потім з'являються. Тобто фактично інформуючи ворога про ділянки територій, які є невидимими для наших радіолокаційних систем.

Це дуже небезпечна інформація. І якщо так проінформувати ворога по всій Україні, ворог складе карту приблизних слабких зон ППО — де працює ППО, де не працює, і на другий день він зможе прокласти свій поновлений, більш ефективний і руйнівний маршрут.

Тому було звернення до телеграм-каналів. Я пояснив, в чому загроза, чому це робити не потрібно, і це подіяло. Ми були почуті, пабліки перестали вчиняти інформування в режимі реального часу про бойову роботу та рух ворожих цілей.

Кілька тижнів тому ми зробили інформування на офіційному телеграм-каналі Повітряних сил. Звідти врешті беруть інформацію. Ми намагаємося видавати рух, напрямок, без деталізації, яка може нашкодити.

- Якщо телеграм-канали будуть продовжувати інформувати з закритих джерел, то від попереджень буде перехід до конкретного притягання до відповідальності?

- Механізми є. Є конкретні статті - втручання в діяльність збройних сил і так далі. Я думаю, наразі всі прекрасно розуміють. На телеграм-канали можуть впливати наші спецслужби. Телеграм-канал можна просто закрити. Давайте говорити прямо — телеграм-канали багато заробляють. Тому це нікому не потрібно, і тому я думаю, всі прекрасно зрозуміли, що не варто цього робити.

- За час війни багато українців навчились розрізняти - чи йде атака з Каспійського, з Чорного моря. Чи можна якось розділити, які з типів атак більш небезпечні для мирного населення, для військових?

Не має значення, звідки ведеться атака. Більш небезпечно з моря, через менший час на реагування. Що "Калібр", що "Х-101", що "Х-555", мають однакові тактико-технічні характеристики. Це — дозвукові ракети, які летять зі швидкістю 700-900 км/год. Вони доступні до збиття звичайними засобами ППО, такими як Бук М1, С-300, та ПЗРК, якщо вона попаде в зону ураження нашого бійця. Вже є люди, які збивали по 4 ракети з ПЗРК, тобто, в повітряних силах є й такі натреновані бійці.

Якщо з моря, то небезпечніше, якщо пуск з підводного човна. Підводний човен може підійти близько та несподівано завдати удар "Калібрами" - це і є більша небезпека.

Також летять ракети з Каспію, або Волгодонська, через те, що там є водосховище. Вони використовують регіони де є водосховища та море, щоб приховати, що ракети деколи від'єднуються з літака та падають вниз. Небагато таких випадків, але, по-перше, їм не потрібно це афішувати, по-друге, воно може падати на голову росіян, тому обирають саме такі місця пуску. Ракета Х-101 летить доволі далеко, заявлена дальність - 5500 кілометрів, це можна долетіти до кінця Європи. Тому не важливо, звідки вони її пускають.

Коли летіть ракета з Каспію, з інформацією нам допомагають міжнародні партнери. Це дозволяє підготуватись людям, а ППО можуть підготувати засоби для знищення цих ракет. Коли літаки злітають, нам це вже відомо, далі є час підльоту до зони пуску, потім є година-півтори, поки вони долетять до України, і таким чином є можливість підготуватись.

Те, що вони залітають з півночі, південного напрямку, залежить від того, як вони прокладуть собі маршрут. "Калібри", зазвичай, летять по південних, східних регіонах, і на захід теж. Часто вони використовували територію Молдови, Приднестров'я, навіть залітали на територію Румунії. Зараз бачите, що "Калібри", які летіли до Львова, летіли на Київ і різко повернули на захід.

- Цей поворот був пов'язаний з оперативною інформацією, чи це була закладена в ракету інформація?

- Звичайно, закладена. Це просто пояснити — вони використовують річище річок. Якщо у випадку з Молдовою — є річка Дністер та пригранична зона. То тут — річка Дніпро.

Також ви бачите, що Каховського водосховища як такого немає, і це їм дозволяє нижче притискатись до землі. Було враження, що вони будуть атакувати Київ, але ні. Дві ракети знищили в Кіровоградській та Миколаївській областях, але решта полетіли в напрямку Києва і звернули на захід. Це було так запрограмовано одразу. Вони так роблять завжди й з "Шахедами", і з ракетами зокрема.

- Щодо "Шахедів" - останнім часом було багато інформації про російські військові борти, які летять у Тегеран, чи є інформація, що вони везуть?

- Розвідки західних країн мають цікавитись цим питанням. Не просто так Іран допомагає росії. Певне є якісь варіанти співпраці цих двох режимів. Як бачимо, застосування “Шахедів” не меншає, вони будуть це робити, бо це приносить їм користь. Воно виснажує нашу ППО, плюс вони досягають цілей.

Від "Шахедів" можна чекати доволі великого зла, плюс вони суттєво виснажують нашу ППО. На кожен "Шахед", якщо він летіть вночі, потрібно витрачати зенітні керовані ракети. А вони для нас зараз на вагу золота. Чи то радянські "Буки" та "С-300", чи то західні NASAMS та IRIS-T - основне призначення цих зенітних керованих ракет - стримувати російську авіацію, не допустити появи в повітряному просторі України російських літаків, як це було в перші дні війни.

- Коли була “війна Ростова з Москвою”, була в цей час і ракетна атака росії по Україні. Тобто поки вони перекопували дороги на Москву, вдарити по України чомусь не забули.

- Ракетні атаки плануються заздалегідь. Треба зібрати дані розвідок, визначити пріоритетні об'єкти, які вони хочуть знищити. Їх цікавлять об'єкти інфраструктури, зброя, яку нам надають партнери, тому вони це планують заздалегідь, використовуючи всю наявну інформацію, яку вони мають.

Тут треба згадати, як вони планують свої повітряні атаки. 16 червня в Києві відбувалися заходи за участю африканської делегації. Тобто країни, які наче йдуть на контакт з державою-агресором. Вони були в Києві, в Бучі, і ворог, мабуть, думав, що в цей час пильність української ППО буде знищено і ми не будемо очікувати, що вони завдадуть удару. А вони завдали ударів. Кинджали полетіли, балістика, і всі були збиті. Вони використали делегацію, яка на другий день мала їхати в росію. Чи планували вони це?

Як на мене, це було зроблено спеціально, навіть нехтуючи безпекою африканських лідерів, які приїхали в нашу країну, а потім в росію. Звичайно, вони планують такі речі.

- Чи можна припустити, які будуть наступні дії росії? Адже ми знаємо, що виробництво ракет продовжується, але і ми очікуємо посилення ППО.

"Шахеди" - постачаються. Ракети вони виробляють. 100 ракет — приблизна кількість, яку вони можуть виготовити за місяць, включаючи до 10 "Кинджалів", 30 ракет "Калібр", і решта - Х-101 і "Іскандер-М". Приблизно така кількість і використовується проти України.

Плюс ракети, які вже не виготовляють - Х-22, зенітні С-300, які вони можуть використовувати. Війна триває, йдуть активні бойові дії, думаю, оскільки йдуть бойові дії, то й обстріли будуть продовжуватись в такому ж приблизно ключі, в такій самій кількості та по такій самій схемі, яку вони втілюють зараз.

Нагадаємо, раніше про перспективи російсько-української війни "Інформатор" спілкувався з військовим експертом Олегом Ждановим

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.