Військовий аудит “Могутньої трійки” з США - як це вплине на боротьбу з корупцією і чи є ризики для влади

Читать на русском

Експерти вважають, що анитикорупційний нагляд з боку США стане корисним для України

Читать на русском
Військовий аудит “Могутньої трійки” з США - як це вплине на боротьбу з корупцією і чи є ризики для влади
Президент США Джо Байден та президент України Володимир Зеленський

Експерти вважають, що анитикорупційний нагляд з боку США стане корисним для України

Минулого тижня до Києва приїхали аудитори із США, щоб переконатися, що надана Україні допомога від США використовується за призначенням. Про це заявила заступниця державного секретаря з політичних питань Вікторія Нуланд під час слухань у Сенаті. Інформатор спробував розібратись, наскільке це серйозно? Чи пов’язане з корупційними скандалами, що відбулись в Україні минулого тижня та чи не є початком скорочення західної допомоги?

 

"Адміністрація (президента Джо Байдена – ред.) залишається сфокусованою на тому, щоб будь-яка допомога чи зброя використовувалася лише за призначенням. Ми збільшили персонал нашого посольства для технічного нагляду. Ми також працюємо зі Світовим банком, консалтинговою компанією Deloitte і групою урядових аудиторів США, які фактично перебувають у Києві цього тижня", – розповіла Нуланд.

Вона також висловила підтримку останнім "важливим реформам і антикорупційним заходам" української влади. Представниця Держдепартаменту США розповіла про посилення контролю за використанням спрямованої в Україну допомоги на тлі закликів членів Республіканської партії вжити додаткових заходів щодо нагляду за підтримкою нашої держави. 

Чи стосується ця ініціатива корупційних скандалів в Україні?

Ні. Звинувачення в корупції, які призвели до низки звільнень в українській владі останніми днями, не стосуються мільярдів доларів військової та гуманітарної допомоги, наданої Сполученими Штатами. Про це 24 січня заявив речник Держдепартаменту Нед Прайс, повідомляє The New York Times.
Прайс заявив, що Сполучені Штати «вітають швидкі та рішучі дії» Зеленського, значні зусилля щодо протидії корупції та притягнення посадовців до відповідальності, у випадку, якщо вони «не виконують зобов’язань, які на них покладені». Він також підкреслив, що США підтримуватимуть Україну на шляху впровадження важливих антикорупційних реформ.
Більше того, офiцiйна інформація про наміри провести великий аудіт була оприлюднена ще 18 січня, коли на сайті офісу генерального інспектора Агентства з міжнародного розвитку США (USAID) з’явився документ «Стратегічний план нагляду за допомогою Україні» (Strategic Oversight Plan For Ukraine Response).
Цей документ, в свою чергу, базується на Стратегії США з протидії корупції, що була затверджена за ініціативою президента Джо Байдена ще в грудні 2021 року.
14 грудня зі статті в Politico стало відомо, що адміністрація Байдена планує укласти контракт для реалізації програми MEASURE — Monitoring, Evaluation and Audit Services for Ukraine Reporting (Послуги з моніторингу, оцінки та аудиту звітності України). Програму розраховано на трирічний період. 
А 2 січня американська Management Systems International вже оголосила вакансію українського офіс-менеджера для реалізації MEASURE. До обов'язків включені "наглядові відвідування об'єктів, де використовується допомога США, для перевірки того, що допомога використовується за призначенням".

Що будуть контролювати?

За офіційними даними, Конгрес США виділив Україні допомогу на суму понад 113 млрд дол. Ці гроші надаються через 11 різних державних органів і установ. Крім військової допомоги йдеться про гуманітарну, економічну та іншу допомога, яка надається урядом США та містить в тому числі пряму бюджетна підтримку українського уряда через Світовий банк. Бачимо наступний розподіл допомоги:

  • По лінії Міністерства оборони - 62,3 млрд дол.,
  • По лінії уряду та USAID — 46,1 млрд дол.,
  • Інших інституцій — 5 млрд дол.

Між тим кількість і масштаб випадків викритої корупції в Україні та приклади неякісного врядування наявними ресурсами активізували політичні дискусії між демократами і республіканцями в США. А нова політична конфігурація за наслідками осінніх виборів до Конгресу спонукала демократів прискорити створення механізму контролю. Тож, США вирішили скористатися моделлю нагляду, яка використовувалася та продовжує застосовуватися для закордонних операцій на випадок непередбачуваних ситуацій по всьому світові.

Як буде відбуватися нагляд?

Як йдеться у “Стратегічному плані”, створено Міжвідомчу робочу групу з нагляду в Україні, яка складається з офісів трьох генеральних інспекторів (Міноборони, Держдепартаменту та USAID — «могутньої трійки»), а також інших генеральних інспекторів наглядових організацій в усьому уряді США. Спільний підхід буде реалізовуватися спеціальними командами досвідчених професіоналів з нагляду. До речі, ця робота вже триває. Адже наглядовий персонал офісів «Могутньої трійки» почав проводити щомісячні зустрічі для координації наглядової діяльності в Україні ще у червні 2022 року.
Станом на 31 грудня 2022 року до складу робочої групи входять наглядові організації наступних американських установ:

  • Міністерства оборони, 
  • Державного департаменту,
  • Агентства США з міжнародного розвитку,
  • Агентства аудиту оборонних контрактів,
  • Міністерства сільського господарства,
  • Міністерства торгівлі,
  • Міністерства охорони здоров’я та соціальних служб,
  • Міністерства внутрішньої безпеки,
  • Міністерства юстиції,
  • Міністерства фінансів,
  • Експортно-імпортного банку США,
  • Міжнародної фінансової корпорації розвитку,
  • Управління звітності уряду,
  • Агентства аудиту,
  • Армійського ревізійного агентства,
  • Морської аудиторської служби.

До цього списку також входять 17 розвідувальних організацій, які визначаються терміном «Розвідувальне співтовариство США», завданнями яких є збір інформації та ведення розвідувальної діяльності в інтересах США.
На діяльність для забезпечення нагляду за загальними асигнуваннями на реагування в Україні Агентства «Могутньої трійки» та Управління звітності уряду за рішенням Конгресу отримали додатково 42,0 млн дол.

Розслідування

Важливо, що фіси «Могутньої трійки» мають кримінальних слідчих у США та Німеччині, які зосереджені на справах щодо України. Ці кримінальні слідчі співпрацюють один з одним, а також з іншими співробітниками уряду США та міжнародних правоохоронних органів. Ці слідчі виявляють, координують та супроводжують розслідування шахрайства і корупції та координують заходи для виявлення злочинців, які будуть незаконно використовувати допомогу уряду США Україні.
Служба кримінальних розслідувань «Могутньої трійки» співпрацює з військовими кримінально-розшуковими організаціями, іншими федеральними партнерами з правоохоронних органів і Міністерством юстиції США, а також міжнародними партнерами з правоохоронних органів щодо слідчих дій, пов’язаних з Україною.

Гарячі лінії проти корупціонерів

25 січня и Міністерства оборони США, Державний департамент США (включно з Агентством США з глобальних медіа) й Агентства США з міжнародного розвитку оголосили про відкриття гарячих ліній, тобто телефонів у США, за якими українці можуть "конфіденційно повідомляти про будь-яку підозрілу діяльність, пов'язану з програмами чи операціями" держдепартаменту, Пентагону та USAID.

Гарячі лінії для українців
Гарячі лінії для українців

Зокрема, USAID пропонує повідомляти, наприклад, про випадки, коли товари під брендом USAID з'являються у продажу, хоча мають надаватися безкоштовно, або коли виставлені рахунки суттєво перевищують місцеві ринкові ціни.

Що це означає для України?

На думку кандидата юридичних наук, адвоката Сергія Козьякова, поява в Україні аудиторів і слідчих «Могутньої трійки» з найкращими якостями бультер’єрів, піде на користь нашій країні.

“Коли країна витрачає на дуже важливу справу більш як 100 млрд дол. і звикла не давати можливості красти гроші платників податків та перевіряти, чи є належним врядування витрат, це правильно. А якщо ці гроші витрачено на нас, то нам слід зацікавлено допомагати в цій важливій роботі, вчитися алгоритмів успішної практики. Це важливо і в мирний час і ще важливіше під час війни. Якщо, крім навичок аудиту використання грошей платників податків, ми додатково набудемо новий досвід належного врядування щодо ефективного використання коштів під час війни, то це не тільки приведе до більш ефективного використання міжнародної допомоги. Новий досвід професійного і відповідального використання коштів, які йдуть на фінансування економіки і соціальних потреб, нам ще більше знадобиться після закінчення війни, коли обов’язково настане час для відновлення країни. Ймовірно, в мирний час нам будуть давати менше зброї та більше грошей на відновлення. Найшвидше, аудит належного врядування щодо використання таких коштів буде ще жорсткішим. І до цього точно приєднаються також наші європейські союзники. Що ж до покарання шахраїв і корупціонерів, то інституційно наявні всі необхідні засоби. В разі юрисдикції України працює НАБУ. В разі юрисдикції США — Мін’юст США, ФБР і санкційні механізми”, - зазначає експерт. 

На думку політичного оглядача Юрія Вишневського, введення аудиту має на меті прибрати ґрунт з-під будь-яких інсинуацій щодо нібито неефективності американської допомоги Україні. Білому дому це важливо, щоб позбавити аргументів трампістів, які намагаються розігрувати антиукраїнську карту. Також це інструмент протидії кремлівським інформаційним вкидам.

“Насамперед аудити покажуть, що військова допомога (зброя, техніка, боєприпаси тощо) використовувалася за прямим призначенням. Чутки про те, що хтось в Україні кудись перепродає західну зброю, регулярно використовуються трампістами як привід для вимог щодо припинення постачання зброї нашій країні. А от спростування цих чуток, навпаки, буде дуже важливим аргументом посилення американської допомоги. Не виключено, що вже сам факт проведення різнобічних аудитів сприятиме тому, щоб республіканці у Конгресі перестали педалювати тему контролю за допомогою України та сконцентрувалися на критиці адміністрації Байдена за недостатність цієї допомоги. Їм обов'язково потрібно критикувати Білий дім — чудово, нехай наполегливіше та голосніше вимагають від нього винищувачів F-16, ракет ATACMS та реактивних снарядів GMLRS. Можливо, з іншими (невійськовими) компонентами американської допомоги ситуація буде менш благополучною. Але навіть у цьому випадку сумнівно, щоб Білий дім захотів використати результати аудиту для дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в Україні. Швидше можна чекати, що Вашингтон використовуватиме виявлений негатив для того, щоб підштовхувати Банкову до певних кадрових рішень і водночас до деяких реформ. Робитися це буде, звичайно, не публічно, а дипломатичними каналами. І глядачі телемарафону захоплюватимуться раптовими звільненнями впливових чиновників за власним бажанням та радітимуть новим антикорупційним ініціативам влади. І тільки якщо Банкова, замість демонструвати ентузіазм, сильно чинитиме опір, тоді може знадобитися публічний тиск. Для цього можуть бути задіяні громадські організації та медіа, які користуються заступництвом USAID. Але це малоймовірно, оскільки у Вашингтона та Києва зараз інший пріоритет, причому спільний: Україна має перемогти Росію. А все інше — другорядне”, - пише експерт.

Як раніше повідомляв Інформатор, власник та гендиректор компанії Baykar Халук Байрактар розповів, що стикнувся з випадками корупції в Україні під час будування заводу з виробництва безпілотників Bayraktar. За підключення заводу до електромережі просили 10 млн доларів.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.