Через «відкати» до армії потрапляє недоброякісне обладнання або продукції за завищеними цінами, тому Білий дім закликає запроваджувати реформи
Україна докладає зусиль для протидії корупції, але є перешкоди на шляху до прозорості. За час війни корупціонери отримали нові можливості для наживи, зокрема й на закупівлях для армії. Пентагон також занепокоєний ситуацією щодо боротьби з корупцією у Верховній Раді та уряді. Держдеп вважає, що саме корупція може стати основною перешкодою для післявоєнного відновлення економіки та залучення іноземних інвестицій.
Про це йдеться в доповіді Роберта Сторча, головного інспектора Пентагону у звіті для Конгресу США. Як зазначають, починаючи з 2014 року Україна демонструє зусилля в подолання корупцією: згідно із січневим звітом Transparency International, за 9 років Україна піднялася на 40 позицій у світовому рейтингу сприйняття корупції. За 2023 рік зростання становило 3 пункти. В основному причиною успіху називають цифровізацію надання державних послуг та реформи, прийняті відповідно до вимог Заходу.
Водночас «відкати», зокрема в Міноборони, залишаються «звичайним ризиком» в Україні. Йдеться про завищені закупівельні ціни в тендерах, особливо у сфері закупівель летальної зброї. Інспектор акцентує на корупційних скандалах, які спалахнули восени минулого року. У звіті зазначають, що в Уряді України деякі міністерства запроваджують західні практики в уникненні ризиків, але деякі гальмують реформи.
Державний секретар США Ентоні Блінкен під час свого перебування в Києві закликав запроваджувати більше реформ для подолання корупції. За його словами, якщо перемога дасть можливість Україні залишатися самостійною, то подолання корупції «не дасть перетворитися на Росію».
Корупційні скандали з топ-посадовцями стали звичайною справою для України й це якраз свідчить про боротьбу з корупцією, що зазначав у звіті й інспектор Роберт Сторч. У травні ДБР оголосило підозру ексначальнику Головного управління внутрішньої безпеки СБУ. Водночас НАБУ повідомляє, що справу ексзаступника міністра інфраструктури Василя Лозинського про відкат у 400 тисяч доларів скерували на розгляд суду. У рейтингу Transparency International Росія займає 141 місце й за рік вона опустилася на 1 пункт, але через контроль інформаційного поля, корупційні скандали там рідкість.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.