Відбудова житла: за тендерними схемами з відмивання грошей стоїть очільниця Департаменту фінаудиту Оксана Колтик

Підприємство, яке займається оцінкою збитків від руйнувань у Києві та координує відновлення пошкоджених будинків та об'єктів, задіяне у корупційній схемі головного фінансового аудитора КМДА

Оксана Колтик
В останні роки доходи Оксани Колтик помітно зросли, що викликає питання

В Україні, попри боротьбу з корупцією, продовжують красти на тендерах та закупівлях. Здавалося б, аудитори, які контролюватимуть витрати, це - гарне рішення, але вони можуть створювати власні корупційні схеми. Наприклад, за подібним помітили головного фінансового аудитора КМДА Оксану Колтик.

Про це заявили журналісти "Першого Бізнесового". Видання нагадало, що в структурі столичної КМДА існує Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту, який з березня 2016 року очолює Оксана Колтик - львів’янка за походженням, кар’єру держслужбовиці у столиці будує ще з 2007 року.

Щойно отримавши диплом бакалавра у Києво-Могилянській академії, Колтик влаштувалася працювати у Фонд державного майна. Вже за два роки перейшла на роботу у Міністерство з питань житлово-комунального господарства, а у 25 років стала заступницею начальника Головного управління внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА. Після реформування цієї структури й перетворення Управління на Департамент внутрішнього фінконтролю та аудиту Оксана Колтик стала його керівницею.

За інформацією видання, на перший погляд, її остання декларація про доходи за 2023 рік виглядає доволі буденно. Середня, за столичними показниками, зарплата директорки департаменту Колтик у майже 70 тисяч гривень на місяць (830 126 грн на рік) не дивує. В готівці має 8 235 євро та 5 700 доларів, є валютні та гривневі депозити. Задекларувала 20% власності квартири своїх батьків у Львові. Свого житла у Києві Оксана Колтик не має, натомість має паркомісце та кросовер Mercedes-Benz GLC 220D.

Однак, як пишуть журналісти, у її декларації є важливі деталі. Так, машину Колтик купила у серпні 2022 року за 986 тисяч гривень. Але, ймовірно, оплата була в доларах, адже на руках у неї було 27 тисяч доларів, що за тодішнім курсом складало трохи понад 990 тисяч гривень. Щоправда, реальний курс долара тоді був вищим, що викликає питання: вона купила машину за долари чи здала їх за курсом НБУ, а потім придбала авто за гривні?

Вперше 25 тисяч доларів готівкою Колтик задекларувала ще у 2015 році. З кожним роком обсяги готівкових коштів у валюті та гривні, а також на депозитах у Колтик зростали. У 2020 році на це навіть звертали увагу журналісти, наголошуючи що Колтик вдалось за 2020 рік вдвічі збільшити свої накопичення на банківських рахунках до 458,2 тисячі грн, при тому, що її зарплатня зросла лише на 151,8 тисячі грн.

В останні роки доходи Оксани Колтик, голови Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА помітно зросли, особливо цікаво це стало на фоні війни. Здається, що саме зараз гроші до неї течуть рікою.

Журналісти "Першого Бізнесового" зауважують, що у Києві є таке комунальне підприємство як "Київекспертиза", яке підпорядковується департаменту Колтик. Саме це підприємство займається оцінкою збитків від руйнувань у місті та координує відновлення пошкоджених будинків та об'єктів. Отже, і за тендерами на ці роботи воно теж відповідає.

Журналісти з'ясували, що схема працює так: експерти "Київекспертизи" проводять обстеження зруйнованої нерухомості та "трохи" завищують обсяги потрібних робіт. Згодом цю завищену оцінку відправляють на тендер. І ось тут у справу вступають компанії, заздалегідь узгоджені та "потрібні" людям Колтик. Вони виграють тендер і, звичайно, не забувають віддячити за перемогу відкату в 10-15% від суми контракту. Але якщо раптом тендер виграє хтось сторонній, то департамент Колтик починає уважно перевіряти документи, шукати помилки та виписувати розпорядження. Тут на допомогу приходять "посередники", які за відсоток загальної суми об'єкта допомагають врегулювати ситуацію. Ці посередники безпосередньо пов'язані з директором КП "Київекспертиза" Михайлом Хорошевським та його куратором Оксаною Колтик.

Нещодавно поліція викрила схему із завищенням цін при закупівлях для КП "Київмедспецтранс", де з бюджету міста вкрали понад 12 мільйонів гривень. І, звичайно, департамент Колтик не помітив нічого підозрілого.

Останні скандали з тендерами в Україні

Нагадаємо, 8 липня 2024 року Київ зазнав масованого ракетного удару, внаслідок чого постраждала дитяча лікарня Охматдит, розташована в центрі міста. Лікарня оголосила тендер для ремонту своїх приміщень, в результаті обрала фірму Буд-технолоджі із Запоріжжя, яка пропонувала виконати роботи за завищеними цінами. Після розголосу вирішили провести новий тендер.

Також у МОЗ заявили, що створять спеціальну Раду, яка буде контролювати процес відновлення лікарні після російської атаки. Зокрема, моніторити прозорість використання зібраних коштів і відбір підрядників.

Незадовго після цього скандалу виник новий - з'ясувалося, що головний військовий цвинтар в селі Гатне під Києвом будуватиме компанія, яку створили через день після оголошення тендера на будівництво. При цьому, документи фірми ще й містять низку невідповідностей до тендерної документації. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube