Верховна Рада хоче закрити від українців рішення стосовно мобілізації та військового обліку

Україна готується до закриття доступу до судової практики щодо військових справ

Суд щодо військовослужбовців
Україна планує обмежити доступ до судових рішень у справах військовослужбовців

Публічна частина Реєстру судових рішень готується до вилучення рішень, що стосуються військовозобов’язаних та військовослужбовців. Тим самим буде забезпечуватись закритий доступ до практики мобілізації перед громадськістю. Згідно з законопроектом №7033-д, який рекомендовано до ухвалення Комітетом Верховної Ради з правової політики, такі заходи виконуються в контексті війни та вважаються необхідними для забезпечення конфіденційності інформації.

Як повідомляє sud.ua, законопроект узгодили за підтримки судових влад та з урахуванням поправок, які вносяться до регламенту відповідно до закону, що набере чинності у травні 2024 року. Відзначено також, що редакція законопроекту передбачає закриття значної частини текстів судових рішень, зокрема стосовно санкцій за невиконання військових обов’язків, а також вилучення інформації щодо об’єктів критичної інфраструктури. Ці заходи спрямовані на забезпечення безпеки та конфіденційності в умовах військового конфлікту.

"Окремі види судових рішень, які стосуються санкцій за невиконання свого військового обов’язку, теж пропонується закривати" - зазначив член Комітету, народний депутат Роман Бабій.

Такі кроки викликали обурення з боку громадських організацій, зокрема Transparency International Ukraine, які наголошують на порушенні принципів гласності та можливих корупційних ризиках. Отже, прийняття законопроекту може суттєво обмежити доступ до важливої судової інформації, ставлячи під загрозу прозорість судових процедур та демократичні стандарти, і негативно вплинути на процес інтеграції України до Європейського Союзу.

Справи за ухилення від мобілізації

Від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну правоохоронні органи розслідують майже 11,3 тисячі кримінальних проваджень в області мобілізації. Усі вони пов'язані з ухиленням від призову або порушенням військового обліку. Зазначаться, що найбільша кількість справ за ухилення від призову (стаття 336 ККУ) була зареєстрована у 2023 році: йдеться про 6745 кримінальних проваджень. 

Нагадаємо, що у березні Тлумацький районний суд Івано-Франківської області визнав винним в ухиленні від мобілізації місцевого мешканця, який проігнорував бойову повістку та не прийшов у ТЦК. Він проведе рік за гратами. 

А у Кривому Розі чоловік був змушений у судовому порядку доводити правомірність відстрочки від мобілізації. Через нестачу документів йому спершу відмовили у такій можливості, однак він довів справу до кінця, переконавши суддів, що доглядає за хворим батьком

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube