Велика чистка: чому на Банковій рішили звільнити Стефанішину, Шурму та інших посадовців

Перезавантаження уряду готувалося давно, але вікно можливостей для цього зʼявилося лише зараз

Стефанішина, Шурма
Несподіванкою стало можливе звільнення Кулеби

В Україні офіційно розпочався сезон політичних чисток. У середу Верховна Рада звільнила низку посадовців у Кабміні. А за кілька днів до цього кадрові перестановки відбулись і в "Укренерго".

Однак парламент все ж провалив голосування за звільнення кількох посадовців, яких Офіс Президента хотів призначити до себе. Ймовірно, Банкова намагатиметься змусити нардепів таки ухвалити необхідне їй рішення. Інформатор розповідає, кого звільнили, на кого очікує звільнення і що означають політичні чистки останніх днів.

Так, після тиску з боку ОП, у понеділок, 2 серпня, наглядова рада "Укренерго" звільнила керівника компанії Володимира Кудрицького. Вже у середу Верховна Рада погодила звільнення:

  • Олександра Камишіна, міністра з питань стратегічних галузей - він стане радником керівника Офісу Президента з питань економіки та енергетики замість Ростислава Шурми, звільненого напередодні.
  • Ольгу Стефанішину, віцепремʼєр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.
  • Руслана Стрільця, міністра захисту довкілля та природних ресурсів.
  • Дениса Малюську, міністра юстиції

Крім цього, як Інформатор повідомляв раніше, у понеділок наглядова рада звільнила очільника "Укренерго" Володимира Кудрицького. Детальніше читайте про це в окремому матеріалі.

Окремо зупинимось на рішеннях щодо Стефанішиної та Шурми. Вже колишня міністерка євроінтеграції візьме на себе обовʼязки звільненого міністра юстиції Малюськи. Очікується, що Мінʼюст обєднають з Міністерством євроінтеграції - цю структуру й очолить Стефанішина.

Щодо ексзаступника керівника ОП Шурми, то останнім часом він неодноразово потрапляв у скандали. Журналісти "Наші гроші" повідомили, що "Укрзалізниця" обрала партнерів Шурми постачальниками рейок на суму 666 мільйонів гривень, а у серпні 2023 року заступник голови Офісу Президента потрапив під хвилю критики через сонячні електростанції, розташовані на тимчасово окупованих територіях. Також занепокоєння громадськості викликав той факт, що у минулому Шурма був тісно повʼязаний з "регіоналами" - він є ексдепутатом Донецької обласної ради, а його батько, Ігор Шурма - колишній нардеп від партій СДПУ (о) і "Опозиційний блок".

За даними ЗМІ, Шурма вже тривалий час хотів піти з ОП, однак дозволили йому це зробити лише зараз. Нібито він хоче сфокусуватися на власному бізнесі. Водночас низка медіа вказувала на те, що перебуванням Шурми в Офісі були незадоволені західні партнери - зокрема й через "регіональне" минуле.

На місце Шурми Банкова тепер хоче призначити ексочільника Мінстратегпрому Камишіна, звільненого 4 вересня.

Кого ще можуть звільнити

У середу Верховна Рада провалила голосування за звільнення віцепремʼєр-міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірину Верещук. Також не вистачило голосів для звільнення очільника Фонду держмайна Віталія Коваля.

4 вересня сталася неочікувана подія - заяву про звільнення написав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, якому приписують гарні відносини з Банковою. На його місце готуються поставити колишнього заступника керівника ОП Андрія Сибігу.

Однак питання звільнення Кулеби не розглядалося у середу взагалі. Верховна Рада закрила засідання, ймовірно, через те, що для звільнення міністра не вистачило б голосів. Про небажання відправляти Кулебу у відставку публічно казали деякі "слуги народу".

Тим часом в ЗМІ шириться інформація, що ввечері президент Володимир Зеленський збере фракцію "слуг". Причиною є провалені нардепами та необхідні Банковій голосування за звільнення низки посадовців, у тому числі Верещук.

Що означають масштабні чистки

На думку політичного оглядача Романа Чайковського, чистки в українському уряді назріли давно - деякі міністри не залишали своїх посад з приходом Дениса Шмигаля.

"Зараз перед Україною стоїть задача приведення свого законодавства у відповідність до європейського. Тому, наприклад, міністерства юстиції та євроінтеграції вирішили обʼєднати", - пояснив експерт.

Чайковський також стверджує, що в уряді були персоналії, які відверто дратували не лише опозицію, а й самих "слуг народу". Серед таких міністрів політолог називає Верещук та Малюську.

"Додатково зараз оновлення Кабміну повʼязане з тим, що Україна має залучати більше міжнародної допомоги. Триває друга половина 2-го року повномасштабного вторгнення РФ, Україні треба вирішувати проблеми в економіці, заводити в країну додаткові інвестиції. Ймовірно, Банкова хоче пожвавити цей процес через оновлення уряду", - додав політолог.

Своєю чергою політичний експерт Володимир Фесенко зазначив, що ще у лютому президент Зеленський анонсував перезавантаження уряду. Однак, за його словами, вікно можливостей зʼявилося лише у вересні.

"Спочатку тривала підготовка до Саміту миру, який відбувся у червні. В серпні увага була спрямована на наступ ЗСУ в Курській області. Тож час для перезавантаження зʼявився лише зараз", - сказав співрозмовник Інформатора.

Також Фесенко прокоментував можливе звільнення очільника МЗС Кулеби. Політолог вказав, що якихось особливих претензій до міністра у Банкової немає. Однак є один фактор, який підштовхнув ОП до цього рішення.

"Про його відставку говорять ще з жовтня минулого року. У Кулеби банально професійне вигорання. Нагадаю, він один зі старожилів уряду Шмигаля - разом з Малюською та головою Мінцифри Михайлом Федоровим. У Кулеби накопичилась втома за останні пʼять років. Однак він, скоріше всього, залишиться в команді президента", - пояснив Фесенко.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube